Въпрос относно издържливост на говорителите...

Съобщение
Автор
Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Rumen Suvandjiev »

rusnache написа:Рутчо, според мен залата и разположението в нея допринасят по някакъв начин за "оцветяването" на звука.
И това има значение, но най-сериозните корекции се извършват в мозъка на човека.
Преди много години загубих няколко седмици в сметки и изработка на "перфектния Loudness", следващ кривите на Fletcher-Munson с максимална грешка 3dB при най-дълбока корекция. Сглобих го, послушах го половин час и дотам.
Това, което мога да кажа със сигурност, е, че резолюцията на ниски нива на една система не се дължи толкова на АЧХ, колкото на липсата на детайлност на въпросните нива. Тогава човек инстинктивно посяга към усилването или към тонкоректора. И в двата случая без желания резултат - натоварваме излишно слуховия си апарат или с високи нива, или с високи изкривявания или с двете едновременно.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Rumen Suvandjiev »

AK написа:Въпрос и на адаптация на слуха е.
Това също е вярно.
Вярно е и друго - различните хора слушат музика на различни нива.
Наблюденията ми върху резолюцията се базират на опити с един и същ слушател по едно и също време на деня, като преди това е имало период на отпочиване. Лично аз рядко сядам да слушам музика директно от вратата.
Мисълта ми е, че при еднакви други условия има съществена разлика в нивата на слушане при системи с различна резолюция, като става дума само за линеен сигнал без корекции.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта