Проект за озвучително тяло - Seas CA22RNY + Seas 27TDFC

Съобщение
Автор
Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Проект за озвучително тяло - Seas CA22RNY + Seas 27TDFC

#1 Мнение от woofer »

Здравей Румене,първо и аз искам да ти благодаря за прекрасния пост и всички тези детайли които си описал по лесно смилаем начин за такива непросветени като мен :).Написаното от теб доста ме замисли дали да рискувам с този говорител,понеже,основната ми идея беше мощност от 30+W и на - 3db да слиза около 35hz,и чувствителност от около 90db затова се загледах в този Seas,но от написаното и аз клоня повече да се въздържа от покупката му,поне за сега.Както може би си забелязал съм много объркан какво точно да направя всмисъл какви говорители да избера,това е така понеже до сега не ми се е налагало да правя сериозни ОТ и затова се лутам от фулрейндж подкрепен с бас както в миналата тема имах такава идея или да бъде само фулрейндж или да е 2 лентово ОТ с мидбас и високочестотен...така че ще съм ти благодарен ако ми предложиш нещо с каквито и да е говорители стига да покриват тези изисквания:
чувствителност около 90 дб. да има ударен, бърз, стегнат бас,който да слиза на -3дб.около35 хз,средите, високите да не са прекалено ярки и режещи и ширината на ОТ да не бъде повече от 25см. Може би ще ви помогна като ви кажа че сега слушам на tannoy fusion 3 които си слизат нисичко,но го няма този стегнат, бърз и ударен бас ,който искам ,средите и високите им можеше да бъдат по ярки.Стаята в която ще се слушат е 10м/2 .слушателското място е на 2м. разположил съм 8бр.акустични пана от каменна вата с плътност 70кг.м/3 в зоните на мирор пойнтовете на страничните стени тавана и зад слушателското място.Усилвателя който ще ги захранва за сега е marantz pm8003,източника е компютър с външна звукова карта на Native instruments audio 2 dj.Mузиката която ще се слуша 60% е техно,минимал,тек хаус и транс останалите 40% е вокален и акустичен джаз и чиллаут.Бюджета който мога да отделя е 600лв за говорители и филтри.
Поздрави Наско :)

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Seas FA22RCZ подходящ говорител за ?

#2 Мнение от Dgd »

При този бюджет просто си обречен :D да дойдеш и да чуеш какво може един обикновен FE 206 E в оформление, различно от традиционните хорни и особено подходящо за толкова малки помещения...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Seas FA22RCZ подходящ говорител за ?

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Обикновеният 206е е на цената на Сеаса.

А това, че ще го чуе, едва ли ще му помогне по какъвто и да е начин, след като няма да може да изработи същата конструкция.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Позволих си да разделя темата, защото се отклонихме от Seas FA22RCZ
woofer написа:чувствителност около 90 дб. да има ударен, бърз, стегнат бас,който да слиза на -3дб.около35 хз,средите, високите да не са прекалено ярки и режещи и ширината на ОТ да не бъде повече от 25см. Бюджета който мога да отделя е 600лв за говорители и филтри.
По принцип такъв проект не е невъзможен.
За съжаление ще бъде трудно да се помести във въпросния бюджет.
35Hz @-3dB си е сериозна долна граница. По принцип комерсиалните производители най-често спекулират с този параметър, както и с чувствителността и като резултат върху рекламните брошури се появяват изделия, за които законите на физиката не важат. Озвучително тяло с въпросните параметри би било обемисто и със скъпи драйвери.
woofer написа:Стаята в която ще се слушат е 10м/2
Поради горната причина моят съвет е да се ориентираш към сравнително компактни озвучителни тела, като изоставиш стремежа към ниска долна граница на всяка цена, защото цената ще бъде именно бързият и стегнат бас, който, между другото, и аз харесвам много.
Зададеният габарит 25 см ширина ни ориентира към 8" драйвер.
Моето предложение е компактен басрефлекс със Seas CA22RNY:
http://www.clofis.nl/nl/seas/H1471_CA22RNY.pdf
Драйверът е с мощна магнитна система (B*L=8,5), равномерна АЧХ, позволяваща в комбинация с подходящ ВЧ говорител да се използва прост филтър - както паралелен, така и сериен. Отличната му чувствителност от близо 92dB/W/m го прави подходящ ако решиш да развиеш системата си в посока лампов усилвател.
Стремежът ни към нисък бас ще ни доведе до floorstander с обем от 42 ltr и порт, настроен на 35Hz. Резултатът е 55Hz@-3dB и 37Hz@-6dB съответно. Времето на групово закъснение обаче е около 12ms, т.е. басът няма да превъзхожда особено този на Tannoy, които слушаш в момента.
Конструкцията, която ще ти предложа, е букшелф с обем от 25ltr и порт, настроен на 42Hz. Постигнатите параметри на пръв поглед не са впечатляващи - 62Hz@-3dB и 48Hz@-6dB, но груповото закъснение е вече под 7ms. Моят опит показва, че букшелф озвучителните тела по-лесно се интегрират в малки помещения.
За ВЧ драйвер може да се използва утвърдения Seas 27TDFC.
http://www.seas.no/images/stories/prest ... asheet.pdf
чиято съвместимост с CA22RNY е отлична.
Тук има коментари и подробни измервания:
http://www.zaphaudio.com/tweetermishmash/
Една стъпка в посока мелодични и спокойни високи е Morel CAT308
http://www.europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=7049
С него също ще се вместиш в посочения бюджет.
Разбира се, ще трябва да се помисли и за подходящи стойки, съответстващи на нивото на проекта.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#5 Мнение от woofer »

:)Благодаря ти за поредния изключително подробен и ясен пост! Харесва ми идеята за букшелфа ,това ще бъде проекта който ще направя.Високочестотния ще бъде Seas 27TDFC.Финансите идват към края на месеца тогава ще ги поръчам,от къде ме съветваш да ги купя ,аз съм се насочил към europeaudio.com.За филтрите-с какви стойности трябва да са елементите,а и басрефлекса?.Имам планове да използвам тополов шперплат,ще се поразтърся из Варна къде може да купя толкова колкото ми трябва.Относно стойките може би ще бъдат Atacama серия Nexus,ноо това мисля да го оставя след като реализирам проекта :)
Поздрави Наско!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Позволих си да потърся и успях да намеря един стар пост, в който мисля също има интересен проект:
Rutcho написа:Ако обаче търсим истински аудиофилски звук в посочения бюджет, бих предложил комплекта
Мидбас Fostex FW167 и ВЧ говорител Fostex FT207D в препоръчания от фирмата ПРОЕКТ на двулентов бокс с басрефлекс 44Hz-40KHz. Ориентировъчна цена на говорителите е 465лв.
С напредване на развитието си много аудиофили се поддават на "магията" на лампите - почти винаги без връщане назад. Ако решиш след време да минеш на лампов усилвател, този проект е най-подходящият от изброените, още повече, че говорителите позволяват използване на филтър от първи ред, осигуряващ по-добра звукова картина.
постът е изваден от тук http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... ic&t=13742


Румене, би ли разяснил моля те защо букшелфите са по-добре от малолитражни флорстендъри при малките стаи? Честно казано не съм чел обяснението за това и винаги ми е било интересно.
От DIY гледна точка, ако колоните ще стоят самостоятелно, стойките са допълнително усложнение и аз лично бих предпочел малка подова колона.

Наско, шпертплат може да се купи от "Секвоя" -> срещу техномаркет. Аз мисля, че Буковият е по-хубав от тополовия. Да не говорим за външния му вид, който както си забелязал при мен след добро шлайфане може да се ползва и за финиш доста успешно :) поне според мен.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#7 Мнение от velinski »

Само една вметка от мен: букшелфът върви като неразделен комплект със сериозни стойки. Сериозните стойки не са столове, скринове, маси (особено тази, върху когото стои самата апаратура!), стойки за саксии, мраморни нощни масички и пр. подръчни дивотии :D Говоря за тежки масивни стойки със спайкове отдолу и отгоре към колоната. Самата стойка трябва да е изработена от акустично демпващ материал и да е куха, за да може да се напълни с тежка фракция - оловен пясък най-добре. Подобрението е ОГРОМНО. С една добра стойка букшелфът за мен има много повече качества от флоорстендър - най-вече в частта контрол върху ниските честоти и отработване на пикови динамици пак там. Така че като мислите за букшелф, мислете и за стойка като неразделна част от проекта.

Аз лично, ако някой ден ми потрябва ОТ, ще се насоча именно към букшелф оформление. Флоорстандърите все повече ми се доказват като много по-трудни за контрол и настройка в помещението.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

woofer написа:от къде ме съветваш да ги купя ,аз съм се насочил към europeaudio.com.
Аз също пазарувам напоследък оттам. Специално за европейски продукти е най-изгодният вариант.
woofer написа:За филтрите-с какви стойности трябва да са елементите,
Най-добре е когато кутиите са готови да ми ги донесеш или изпратиш за измерване и оразмеряване на филтъра.
Общо взето проектите с тези драйвери са с честота на срез от 2-2,5 KHz.
Разбира се, мога да ти предложа примерен филтър, който да си донастроиш на слух, но за това се исизква повечко опит и търпение.
woofer написа:а и басрефлекса?
Като намеря време тези дни ще публикувам тук примерно чертежче на колоните, като басрефлексът ще е част от кутията.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#9 Мнение от woofer »

Румене,ще очаквам чертежчетата за кутиите.За сега спирам да пиша в темата докато не поръчам и пристигнат говорителите. :) Ако имам някакви въпроси може би ще ти пиша на лично.
Поздрави Наско. :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проект за озвучително тяло - нужният компромис

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ето ги обещаните чертежи на кутиите:

Изображение

Материалът е 18мм ПДЧ.
За по-добри реузлтати бих препоръчал и по-дебел материал.
Оребряването е умерено - цял детайл, обхващащ страниците и гърба и гредички със сечение 18X40мм укрепващи страничните стени.
След уточняване на мястото, където ще се разположат филтърът и терминалите, препоръчвам оребряване и на гърба, като ребрата трябва да са поне на 50мм от отвора на фазоинвертора.

Ето идея за филтъра, предложена от Zaph Audio.

Изображение

Филтърът на нискочестотния драйвер е настроен на пръв поглед твърде ниско. Целта е компенсация на линейното повишаване на АЧХ на CA22RNY. реалната честота на срез е около 2500 Hz - препоръчителната в спецификацията на производителя.
Лично аз не съм реализирал този проект, но бих си поиграл в посока увеличаване честотата на среза и/или използването на вериен филтър...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 16 госта