Концепцията fullrange + tweeter

Съобщение
Автор
Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Концепцията fullrange + tweeter

#1 Мнение от warlord »

Този пост е вдъхновен от темата за Seas FA22RCZ, както и от нуждата да споделя идеите, които ми се въртят в главата последно време. Малко преди да открия FA22RCZ вниманието ми беше насочено най-вече към конфигурацията fullrange + tweeter, като добрата чувствителност е приоритет (поне 95DB/w/m). За акутично оформление избрах басрефлекс, защото ми се струва най-лесно и евтино като за първи проект, все пак имаше и добри отзиви за комбинацията фулрейндж+басрефлекс и те ме окуражиха, макар че в момента нямам нито еднин чифт ОТ с таква конструкция. След развитието на темата за Seas-a и изключително полезните за мен постове на Rumen Suvandjiev, насочих вниманието си отново към първоначалната идея за високочувствителни ОТ следващи основната концепция на Tekton Lore и Zu Omen. Идеята както споменах ми е много насърце, особено Тектон-а, едно заради положителните потребителски оценки и друго заради собствените ми очаквания от подобна конструкция и реализация - достатъчно добра долна граница, добра импедансна крива, чувствителност от 98db/w/m, въобще готини данни(според производителя)... Чуденето ми е дали може да се приложи идеята на Lorе-то за изграждане на много подобно ОТ, понеже драйверите са известни и намируеми. Филтъра е от първи ред. Има ли смисъл да разглеждам сериозно покупката на тези драйвери и реално възможен ли е успешен подобен проект според известните параметри на модела?
Търся динамични и чувствителни ОТ, на които няма да се слуша силно, но пък основно ще е тежка метъл музика с присъствие на акустични инструменти и женски вокали...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Както споменах вече в другата тема, параметрите, с които производителите спекулират най-често, са долната гранична честота и чувствителността.
Нека разгледаме проекта Tekton Lore:
http://www.tektondesign.com/lore.html#
Спецификацията му показва 30Hz-30KHz (не е указано при какво затихване) и чувствителност 98 dB/W/m.
Габаритите показват обем от 70 литра, два порта с диаметър около 80mm всеки.
Широколентовият драйвер е Eminence LEGEND B102:
http://www.eminence.com/pdf/Legend_B102.pdf
Една бърза симулация (при портове, настроени на оптималните 42Hz с цел най-ниска гранична честота) показва долна граница от 43Hz@-6dB и 62Hz@-3dB.
Заветните 30Hz са със затихване от ... -14dB.
Номиналната чувствителност на B102 e 93dB/W/m, така, че няма начин в басрефлексна конструкция да се постигне по-висока.
Въпреки преувеличенията, проектът е удачен и има смисъл да се реализира подобен.
С оглед музиката, която ще се слуша, е добре бързината на баса да се подобри. При зададено групово закъснение под 10ms, препоръчвам следната конструкция:
Вътрешен обем - 62 литра (93 X 24 X 28 cm вътрешни габарити).
Конструкция - басрефлекс с два порта, настроени на 44 Hz (при диаметър 80мм - дължина 168mm)
Резултат - 44 Hz@-6dB, 59Hz @-3dB, чувствителност 93,5 dB/W/m
Максимална мощност, при която X<Xmax - 35W.
Максимално звуково налягане @ 35W - 105,5 dB - никак не е зле.
За високочестотен драйвер моята препоръка е вместо използвания от Tekton Audax TW025A28, да се спреш на Audax TW025A26, който е с много по-добра линейност и неутрална звукова сигнатура (лично е изпробван от мен).
Трябва да се помисли сериозно за изработката на кутията - дебелина на стените поне 30мм, вътрешно оребряване.

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#3 Мнение от warlord »

Много ти благодаря! Предвид цените за драйверите, има ли проект който би бил по-удачен за изпълнение при подобна сума? Дали F.A.S.T не е по-добрата конфигурация за моята музика? Вчера разглеждах най-вече Alpair 12, днес съм на Audio Nirvana... примерно модела 12 Cast, не можах да намеря данни за честотната характеристика на драйвера на Mark Audio в оформление като Pensil 12 примерно... но пък объркването е пълно.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Тук има симулиран респонс:
http://homepage.mac.com/tlinespeakers/F ... 180710.pdf

взето от тук: http://www.planet10-hifi.com/boxes-markaudio.html

Този говорител обаче въобще не покрива изискваната чувствителност от поне 95дБ/в/м. Може би е добре да дефинираш по-точно изискванията си?

п.п. аз не съм много взискателен към високите честоти и предпочитам fullrange подкрепен с бас. А пък третата лента винаги може да се добави ....

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

warlord написа: Предвид цените за драйверите, има ли проект който би бил по-удачен за изпълнение при подобна сума?
Наистина, аз разкритикувах малко Tekton за преувеличените параметри, но проектът с Eminence е сполучлив.
По принцип рядко се намират драйвери от този тип, при които параметрите да са балансирани по този начин.
В повечето случаи е акцентирано на високата чувствителност, като цената за това е повишена резонансна честота, което води до необходимост от подкрепа в областта на ниските честоти.
warlord написа:Вчера разглеждах най-вече Alpair 12, днес съм на Audio Nirvana... примерно модела 12 Cast, не можах да намеря данни за честотната характеристика на драйвера на Mark Audio в оформление като Pensil 12 примерно... но пък объркването е пълно.
Освен споменатата от Нанко чувствителност на Alpair , трябва да се има предвид, че това са деликатни драйвери, които изискват дълго разсвирване и внимателно отношение.
Audio Nirvana Super 12 Cast като параметри предполагат по-сериозна конструкция (най-вероятно обемиста предавателна линия), по-трудна за изпълнение и изискваща по-голямо помещение.
Така, че според мен проектчето Eminence/Audax си е ОК. :smt023

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#6 Мнение от warlord »

Да, високата чувствителност ми е важна, може би 93,5dB/w/m е ОК, макар, че ми се искаше повече... Ако приемем грубо цената на драйверите за около 800лв, то все пак съм отворен за друго подобно решение с добър бас, по-висока чувствителност и семпло оформление като басрефлекс.

Относно самия проект (който всъщност си продължава да ми е насърце, нищо че питам за други) имам определни размишеления:

Идеята ми е да направа кутиите от шперплат, дебелина - както Rutcho препоръча 30мм. Нанко споменава в скорошна тема за буков (може ли снимка на готово ОТ след шлайфане, защото идеята за финиш по този начин ми допада). Радо(Аudiomaster) другаде препоръчва тополов, а също така има и брезов. В София се намират плочи за разкрой, примерно 2200х1250, но няма информация колко струват... чудя се дали цената няма да ме изненада 8O
На кой вид дърво да заложа?

Другата ми идея е преместване на положонеието на високочестотния над основния драйвер в open baffle продължение на предния панел или обем подобно на KatzMeowV3 http://www.tektondesign.com/katzmeowv3.html Като второто предложение може би ще ми позволи да си поиграя с фазовото съгласуване чрез разместване на положението му, ако всъщност въобще има нужда от това.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

warlord написа:Да, високата чувствителност ми е важна, може би 93,5dB/w/m е ОК, макар, че ми се искаше повече...
Реални 93-94 dB/W/m никак не са малко!
Колкото до избора на широколентов говорител за конкретната цел, той никак не е голям.
За да постигнем по-добри параметри трябва да се спрем на друга конструкция или концепция, като и в двата случая ще надвишим бюджета.
warlord написа:Другата ми идея е преместване на положонеието на високочестотния над основния драйвер в open baffle...
Високочестотният драйвер е затворен отзад, така, че не можем да говорим за open baffle.
По принцип горното разположение ни дава по-голяма свобода за подходящо отстояние на ВЧ говорителя назад.
Все пак лично аз бих предпочел долно разположената пищялка.
Така или иначе, и в двата случая широколентовият говорител ще се разположи в горната част на кутията. Може да се поекспериментират и двата варианта.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#8 Мнение от velinski »

Трети вариант, но свързан с малко ръкотворство: да се изнесе ВЧ-драйверчето пред широколентовия на подходяща акустично неутрална и с минимално акустично засенчване "стойка", на принципа на коаксиалните кар-драйвери. Този вариант на мен лично най-много ми допада като пространствена прожекция, а и така най-близо се придържаме до философията на широколентовите драйвери.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#9 Мнение от Ivelin Braikov »

warlord написа:...да си поиграя с фазовото съгласуване чрез разместване на положението му, ако всъщност въобще има нужда от това.
Според мен е най-задължителното и най-трудното в цялата работа.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#10 Мнение от warlord »

Ivelin Braikov написа: Според мен е най-задължителното и най-трудното в цялата работа.
Съгласен, чудя се обаче все пак в обикновения вариянт Lore, може би Марк Александър си е свършил работа...?
Rutcho, нямах предвид open baffle изпълнение на високочестотния, а изнасянето му като на приличащо на такова акустично оформление http://picbg.net/u/59874/46741/571331.jpg направо чрез продължение на предния панел.
Идеята за soft dome tweeter ми допада много, но понеже все още разгръщам проекта само в съзнанието си ми се иска да мина през всички варианти.. та какво ще кажете за ribbon tweeter? Даже бих могъл да вземa нещо направо от България, примерно на Hi-Vi, който лично на мен не ми допадат като марка... Такъв ленов високочестотен не съм слушал никога, но "ъпгрейда" към Tekton URUZ, освен +1200$ носи и един Fountek NeoCd3.0M (според мен) на цена като на Audax-a в madisound...

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#11 Мнение от velinski »

Лентовите са с много ниска чувствителност и изискват много стръмен филтър.
Не са никак подходящо решение за чувствителен широколентов драйвер
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
warlord
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Концепцията fullrange + tweeter

#12 Мнение от warlord »

Да, зная че изискват стръмен филтър, което не ми допада, но все пак относно чувствителността разглеждам тези:
http://www.madisoundspeakerstore.com/ri ... nge-black/
http://www.madisoundspeakerstore.com/ri ... 20mm-95db/
та дори този...
http://www.madisoundspeakerstore.com/ri ... 20mm-94db/
Някъде четох, че URUZ http://www.tektondesign.com/uruz.html не се справя добре при електрическа китара, не знам доколко това е адекватно, но аз доста китари ще слушам...

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост