Мод на Thunder THS 9000F

Съобщение
Автор
Аватар
Natural
чете
Мнения: 7
Регистриран на: Вто Окт 19, 2010 2:39 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мод на Thunder THS 9000F

#1 Мнение от Natural »

От повече от 2г. притежавам въпросните ОТ, но никога не ги бях пипал до миналата седмица. Просто един ден реших, че е крайно време да се заема поне със ушевадните им проблеми. Знам, че марката не се слави с особен авторитет и може би това е една от причините да споделя моя опит и да чуя и други мнения. Аз бях много приятно изненадан от постигнатия ефект. Ето как изглеждат китайчетата:
Изображение
Кутията - 104(вис.)/25(шир.)/30(дълб.) - това с външни размери. Материла е MDF 18мм. От линията между баса и средата до горе обема е отделен на дълбочина 5см.
Говорители - Два НЧ 8"/8Ом, среда плетена (или поне така изглежда) 4Ом, копринена пищялка 8Ом. За говорителите нямам абсолютно никаква друга информация.
Филтрите - баса има само бобинка (не знам със каква индуктивност, но мисля да разбера). За средите L и C последователно (C=8uF) бобината отново неясна. При пищялката L и C = 3.7uF. Ето и снимка за обща представа(големия грозен кондензатор беше само временно сложен, по принцип го няма)
Изображение

Държа да отбележа, че не съм ползвал никаква измервателна техника и всички тестове съм правил на слух. Без да звучи нескромно смятам, че за целите на това занятие съм се справил добре. Очаквам сериозни критики относно аматьиорския си подход, но се надявам поне с нещо да заинтригувам някой.

Ето накратко какво съм направил.

Първия много дразнещ проблем беше разликата между двете тела - огромна беше. Едната беше много по-отверена в средния диапазон и дори при високите. Започнах да тествам всеки отделен говорител и да сравнявам. Установих, че двата баса на едната имат много повече среди от другите два. Размених ги на Х с което почти се изравниха нискочестотните. При средите беше подобна разликата, но там идваше от пролука в отделния обем. След като запълних пролуките и при средночестотния нещата се изравниха. Остана пищялката - едната беше по-затворена с един "найлонен" звук. Отворих по-глухата пищялка и видях, че около намотката има смазка - на консистенция беше като пресен мед. На цвят като сладко от вишни (твърде кулинарно стана:)) Признавам, че се изненадах да видя нещо такова там. Явно не е случайно там и предполагам има една от следните цели - охлаждане (за по-висока мощност) и/или смазване ако намотката случайно опре в магнита. Може би да греша - поправете ме ако е така. Доста се почудих дали да я махна, но в крайна сметка я махнах. Просто смазката ми се видя твърде гъста. Пищялката стана значително по-бистра дори от (първоначално) по-силната! Веднага почистих и другата. И двете зазвучаха вече еднакво и ясно.
След тези процедури (които ми отнеха много време, но спестявам излишни подробности) реших да си поиграя с филтрите. Там единственото, което промених е да добавя кондензатор 50uF за да отрежа по добре баса. Не очаквах това да има голям ефект, но пищялката много добре излезе напред и се избистри още повече. Цялата картина просто се изаясни изненадващо много. Останаха "мазните" ниски честоти. Просто нямаха никаква динамика. И тук се сетих за една малка хитринка, която съм правил вече на други 2 чифта ОТ, където имаше много добър ефект. Изрязах дълга лента с ширина 5см. От нея изрязах две дължини колкото е обиколката на отвора за НЧ говорителите и оформих цилиндър за всеки от тях. Цилиндъра залепих по отвора така, че да застане реално като тръба зад говорителя. Ето така:
Изображение
Изображение
Сглобих и отново слушах. Ефекта е по-дълбоки и динамични ниски честоти. Това е поне на слух. И тук е момента да попитам дали някой от вас е правил нещо такова? Ако да - бих искал да чуя едно по-професионално и подплътено с измервания мнение :)

След интервенцията направих едно много елементарно замерване - пуснах бял шум през тях и с електртен микрофон записах възпрозиведеното. На получения запис направих честотен анализ и получих това:
Изображение
Горната графика е анализ на сигнала които излиза от компютъра. Там има само леко затихване след 18К.
Долната графика се явява характеристиката на усилвателя (предусилвател с TL074, и крайно стъпало транзисторно(KD503)) + тази на тонколоните + тази на микрофона (който като за електретен също ме изненадва). Ако ми остане време може да се опитам да направя по-точно замерване. А всъщност ако някой от вас може да го направи ще е най-добре. Пък ще измисля нещо да почерпя :)

Това е в общи линии. Ще се радвам на всякакви мнения. Ще се радвам и на едно сравнение с наистина добри ОТ. Искам просто да видя до колко може да се надскочи Thunder-а. Не очаквам чудеса от него, но спед тези промени мисля, че не е чак толкова зле колко предполагам, повечето хора очакват.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Мод на Thunder THS 9000F

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

"Смазката" на пищялките е ферофлуид - очевидно с ниско качество, щом е запекъл.
Служи за по-добро топлоотдаване и за увеличаване на магнитната индукция, в която е поставена звуковата бобина.
Останалото просто няма да го коментирам - поздравления за положения труд, но мястото на подобно изделие не е в този форум.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта