Първи стъпки...

Съобщение
Автор
val80
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 2:54 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Първи стъпки...

#1 Мнение от val80 »

След доста четене из форума на най-различни теми,все повече се убеждавах колко малко разбирам и ме беше страх да правя каквито и да било опити сам да си направя ОТ.И страхът идваше от това,че много по-знаещи от мен трудно постигат нещо,което да ги задоволи.Но един ден се сетих,че тези,които разбират повече за направата на един такъв проект,сигурно имат и по-големи изисквания от моите.
И четейки,от тема на тема все повече ми се искаше да чуя как звучи лампов усилвател.След като видях в една от темите,че Жоро(gogo),е написал,че всеки е добре дошъл да види и чуе неговите осъществени проекти,реших и аз да му се обадя.
Не след дълго се озовах при него в стаичката му за презентации и освен ВСИЧКО,което чух от неговия усилвател,страшно много ми привлякоха вниманието стъклените колони(опън бафъл).
Е,след този ден реших и аз да опитам да сглобя нещо,напръв поглед толкова просто,а всъщност...
И,ето че се получи нещо свирещо доста задоволително за моя слух.
Прилагам снимки по-долу за да видите крайния резултат.
Колоните са изпълнени с филтри,които ми сглобиха направо от СтедиГруп и CH-250 пак от там.
В зависимост от това какво и по кое време на денонощието слушам музика,понякога им добавям и малко бас от субчето ми(защото нямам и много място,та неса много отдалечени от стената).
Слушам ги вече 2 месеца и сега вече реших да се похваля.
Приемам хвалби,упреци и препоръки! :D
Прикачени файлове
Снимките са правени у един приятел,който искаше да чуе как ще звучат у тях.
Снимките са правени у един приятел,който искаше да чуе как ще звучат у тях.
3.jpg
2.jpg
Последно промяна от val80 на Съб Яну 23, 2010 6:23 am, променено общо 1 път.

Аватар
Steliyan Stoyanov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:00 am
Местоположение: Монтана/София
Обратна връзка:

Re: OB

#2 Мнение от Steliyan Stoyanov »

Поздравления, и добре дошъл в клуба. Пожелавам ти в най-скоро време да си подариш и лампов усилвател. Желая ти приятни мигове с любимата музика :)

bilar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 61
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 2:25 pm
Местоположение: Девин
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#3 Мнение от bilar »

И от мен- :smt041 .А какви са говорителите ,в ОБ?
Induktors
induktor soft."T/S" parameters
0885 067 687
0878 627 135
Fixing speakers.

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#4 Мнение от poseydon »

Колоните са изпълнени с филтри,които ми сглобиха направо от СтедиГруп и CH-250 пак от там.
Това означава, че си взел стандартната версия на тоя говорител. Ако сега се окаже, че и бафълите си ги направил на око мога единствено да ти кажа, че си много далеч от свирнята на Гоговата система.
Разбира се ако греша и бафълите са по проект на Гого, се извинявам предварително.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#5 Мнение от Borislav Stankov »

Бафъла стъклен ли е?
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#6 Мнение от apm »

не си разположил говорителя добре - трябва да е на височината на ушите(когато си седнал) и да е колкото се може по-асиметрично закрепен на екрана-тогава честотната му лента е по-равномерна. това са две малко изключващи се изисквания за размера на твоя екран, но физиката е неумолима. нагоре имаш достатъчно място и не виждам причина да не направиш размера на екраните по-голям(вярно ,че тогава трябва да се внимава да не се разтрептява самия екран от звука и трудно се носят :) ) и да ги монтираш вертикално, а не наклонени (колкото и трудно за изпълнение да е) - сцената е по-реалистична

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Re: Първи стъпки...

#7 Мнение от gogo »

Телата не са по мой проект - за да изключа някои от въпросите. Вальо просто се вдъхнови от това, което чу и видя при мен и реши да си направи свои бафъли от стъкло, но там аз нямам пръст :) .
По въпроса за размера на бафъла - колкото е по-ниска резонансната честота на драйвера, толкова бафъла трябва да е с по-големи размери. В този конкретен случай рез. честота не е много ниска (тя е около 80Hz) и този (или подобен) габарит е оптимален, при условие, че при пресмятането на бафъла е взета под внимание и резонансната честота на драйвера. Ако тя не се взема предвид при изчисленията - да, бихме могли да получим двойно по-голям бафъл, залагайки на желана по-ниска долна гранична честота, но в същото време и по-голяма неравномерност, свързана с резонансната честота на драйвера (а не само с неговото разположение върху бафъла). Не винаги по-големият бафъл дава по-добри резултати от гледна точка на равномерността на АЧХ. Какъв е смисъла да имаме например следната крива на АЧХ: Долна граница 30Hz, после плавно нарастване, рязък скок нагоре на резонансната честота (80Hz), после рязък спад, после пак плавно нарастване? Не е ли по-добре да си изчислим един (компактен) бафъл, чиито естествен спад, започващ от например 120-150Hz да бъде компенсиран от (желания в случая) висок резонанс на драйвера и сумарната крива на АЧХ да се получи равномерна до например 55Hz, при това доста по-равномерна от първия случай, с огромен бафъл-стена (или бафъл-врата - все тая)? Разбира се, размерът би бил друг - доста по-голям, ако рез. честота на драйвера е по-ниска (както е при В200), но подходът при смятане на бафъла би бил същия. По отношение на наклона назад - изправеното под 90 градуса спрямо пода озвучително тяло (не става въпрос само за ОБ) е перфектният източник на стоящи вълни (освен ако стените в помещението не са вертикални, а са наклонени), за ОБ нещата са много по-жестоки, тъй като задната вълна е "свободна". Не съм забелязал сцената да се влошава при наклон на бафъла назад - даже напротив - лоша сцена и слаба локализация на инструментите се наблюдава при наличие на стоящи вълни. Не съм достатъчно на "ти" с акустиката на помещения, но просто споделям своя опит; тук има доста компетентни хора в тази област (Иво Христев е един от тях), нека и те да изкажат мнение по въпроса с вертикално изправените озвучителни тела.

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#8 Мнение от apm »

според моя опит наклонения драйвер, още повече когато е близко долу създава впечатление че звуците идват изотдолу - нещо неестествено за мен. съгласен съм с твоите разсъждения за големината на бафъла в зависимост от параметрите на говорителя - по принцип трябва конструкцията да е съобразена за конкретния говорител. лошото е когато на този екран искаш да чуеш нещо друго - тогава може и да ти отеснее екрана :)

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Re: Първи стъпки...

#9 Мнение от gogo »

Разбирам за какво говориш. В седящо положение (което предполагам е нормалното за слушане и при теб) не съм забелязвал такъв феномен на моите бафъли.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Един от най-популярните бафъли за Altec e с още по-ниско разположение на говорителя и е наклонен назад.

Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Re: Първи стъпки...

#11 Мнение от gogo »

Така стоят нещата и при Wharfedale SBF:
SFB_0904.jpg
SFB_0904.jpg (33.17 KiB) Преглеждано 4858 пъти
SFB_0907.jpg

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Първи стъпки...

#12 Мнение от apm »

точно този бафъл на Алтек съм го направил и звука ми идва изотдолу и в сравнение с моите екрани много изостава - правил съм директно сравнение с едни и същи говорители (4гд35 и др)
за бафъла на Wharfedale- там нещата са по-различни заради паралелния 10' и насочената нагоре пищялка - това трябва да дава по-дифузна картина и колкото повече разсъждавам този екран започва все повече да ме блазни, а и руснаците пишат много добри неща за оригинала. за съжаление и говорителите са специални

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост