Съчетаване на 4 и 8 ohm в 1 кутия?

Съобщение
Автор
Lx1

Съчетаване на 4 и 8 ohm в 1 кутия?

#1 Мнение от Lx1 »

Здравейте, искам да попитам дали има начин да се съчетаят 2 драйвъра от които единия е на 8,а другия на 4 ома, а усилвателя да вижда 8ома?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Ivo_Hristev »

Кой говорител 4 и кой 8 ома?
Каква е чувствителността на двата говорителя?
Най-добре дай конкретна информация за драйверите.

Аватар
sound
има опит
има опит
Мнения: 106
Регистриран на: Пет Мар 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#3 Мнение от sound »

Чисто теоретично е възможно, ако всеки от говорителите възпроизвежда различна честотна лента през съответния филтър и последователно на четири омовия се свърже съпротивление със стойност четири ома. В практиката обаче това не се прилага.
Резисторът ще разсейва топлинно половината от подадения към четири омовия говорител ток, което е крайно нежелателно, особено ако става въпрос за нискочестотен говорител. Малко по-различно стоят нещата ако четири омовият говорител е високочестотен - там токовете са сравнително малки. Ако вч говорителят е с по-висок SPL от този на баса, тогава можеш да свържеш последователно на вч говорителя резистор за получаване на желания от тебе импеданс и за изравняване на чувствителността му с тази на баса. Друг начин да получиш импеданс осем ома е да свържеш последователно на четири омовия говорител още един четири омов говорител от същия тип. Ако става въпрос за нискочестотен говорител, трябва да увеличиш двойно обема на озвучителното тяло, за да не ти се вдигне резонансната честота, да преоразмериш басрефлекторната тръба според така увеличения обем, ако тонколоната е с басрефлектор и да ползваш високочестотен говорител с много висок SPL. Ако става въпрос за високочестотен с по-нисък SPL , този начин на свързване технически е допустим, но на практика в редица случаи води до влошаване на звука, тъй като при високи честоти индуктивността на единия говорител влияе на другия при последователното им свързване. Но ако става въпрос за непретенциозен проект, допускащ известни компромиси, може да се направи. Положителното е, че се увеличава двойно мощността, която озвучителното тяло може да разсее в честотната лента, в която работят двата говорителя. При всички положения трябва да се имат предвид чувствителностите на говорителите, честотната лента, която ще им бъде подадена, както и желания краен резултат. Ако идеята е да спестиш няколко лева, като ползваш някакви налични говорители, накрая ще ти излезе по-скъпо, защото няма да си доволен от качеството и ще трябва да започнеш всичко отначало.

Lx1

#4 Мнение от Lx1 »

Много подробно описание ми даде на цялата ситуация за което благодаря много. Въпроса ми беше съвсем общо зададен понеже говорителите чието съпротивление искам да съчетая са доста под ниския клас и не ща да ги споделям с вас. Просто ги имам в наличност и се чудя как да ги съчетая. Нискочестотният е 12"/8ома/60Вт-car audio което ме навежда на мисълта че е на не повече от 85 Дб. Другият е средночестотен про-драйвър 12"/4ома/80Вт 95Дб. Това знам за тях по неофицялни данни, не съм ги търсил в интернет. Сега се замислям за 2 варианта- първия е тока към средночестотния да мине през резистор на 4ома,но много ме притеснява какъв звък ще излезе при по-високи нива на увеличаване, втория вариант да вържа успоредно още един средночестотен същия като другия, но пък при този вариант ме притеснява това че драйверите ще станат 3 и няма да мога да ги захраня вече. Споделете кой от тези варианти ви се вижда по желателен?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Lx1 написа: Нискочестотният е 12"/8ома/60Вт-car audio което ме навежда на мисълта че е на не повече от 85 Дб. Другият е средночестотен про-драйвър 12"/4ома/80Вт 95Дб.
Това значи, че за да изравниш чувствителността, трябва да коригираш средночестотния с -10dB, което означава да намалиш 10 пъти, което означава 9/10 от мощността, подадена към него да отива за загряване на резисторите на атенюатора.
Lx1 написа: Сега се замислям за 2 варианта- първия е тока към средночестотния да мине през резистор на 4ома,
Не е достатъчно. С резистор от 4 Ohm ще го потиснеш само 2 пъти = -3 dB
Lx1 написа:втория вариант да вържа успоредно още един средночестотен същия като другия, но пък при този вариант ме притеснява това че драйверите ще станат 3 и няма да мога да ги захраня вече. Споделете кой от тези варианти ви се вижда по желателен?
Ако ги свържеш успоредно, ще получиш 2 Ohm.
Трябва да ги свържеш последователно. Тогава ще имаш 8 Ohm импеданс, но пак ще трябва изравняване на чувствителността.
А това със захранването ... това са говориели, а не прасета.

Lx1

#6 Мнение от Lx1 »

Ясно. Виждам че е безмислен и сложен проект. Сега вече обмислям трети вариант- да продам драйверите и да купя други съвместими 1 с друг за да нямам такива главоболия. Благодаря на всички отзовали се по темата :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Lx1 написа:Ясно. Виждам че е безмислен и сложен проект. Сега вече обмислям трети вариант- да продам драйверите...
Може да не са и двата чифта.
Или продай средите и вземи по-малко чувствителни, или продай баса и вземи по-чувствителен.
Има и още едно решение - bi-amping - ако "захранваш" двата говорителя с различни подходящи усилватели, разделени преди това с кросовър.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта