Малко сложен проект..

Съобщение
Автор
Lx1

Малко сложен проект..

#1 Мнение от Lx1 »

Здравейте, върти ми се в главата един проект за който са ми нужни малко съвети. Това което знам, че искам е следното- два бокса с по два нискочестотни 10" драйвъра във всяка. Максимален бюджет който съм приготвил е 100-150 лв за драйвър. А колкото и глупаво да звучи-това което не знам е-какви да бъдат говорителите и какъв да бъде модела на кутиите. Отворен съм за всякакви съвети относно замисъла ми и благодаря предварително :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Малко сложен проект..

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Lx1 написа: А колкото и глупаво да звучи-това което не знам е-какви да бъдат говорителите и какъв да бъде модела на кутиите.
Не е глупаво да не знаеш.
Глупаво е да не искаш да се научиш.
Попрочети из форума и ще разбереш, защо никой не отговаря на въпроса ти.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivo_Hristev »

Основни въпроси, с които всеки захванал се с подобно начинание би следвало да е на ясно:
Каква долна гранична честота гониш? Имай предвид че това е пряко свързано с помещението в което ще слушаш музика и бюджета на проекта.
Какво акустично оформление ще ползваш? Има бая изписано по темата.
Какво звуково налягане очакваш да постигнеш?
С какво ще захранваш тези тела?
Сбор от всички гореизброени съображения = цена на целият проект.

Lx1

#4 Мнение от Lx1 »

Ivo_Hristev написа:Основни въпроси, с които всеки захванал се с подобно начинание би следвало да е на ясно:
Каква долна гранична честота гониш? Имай предвид че това е пряко свързано с помещението в което ще слушаш музика и бюджета на проекта.
Какво акустично оформление ще ползваш? Има бая изписано по темата.
Какво звуково налягане очакваш да постигнеш?
С какво ще захранваш тези тела?
Сбор от всички гореизброени съображения = цена на целият проект.
Благодаря много,че с тези въпроси ми даваш някакво начало,а аз точно и това търсех-човек който да ми помогне да подведа нещата от началото до реализирането на проекта :) Та сега нека се опитам да отговоря на въпросите за които пак благодаря- Долната гранична честота ми трябва да стига поне до 40Hz. По принцип ги правя за неопределен тип помещение,смисъл че ще озвучавам с тях насам натам и няма да бъдат постоянно вкъщи,но нека да имаме предвид едно помещение не по малко от 25кв/м например. Звуковото налягане е желателно да клони малко към тип-Про озвучаване но до колкото може. Захранването ще бъде макс. 50В на драйвър,следователно по 100В на всеки бокс. Мисля,че стана доста сложно вече :)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivo_Hristev »

Все се каня да кача един проект за TVM226, но не ми остава време да го оформя културно. Ще се постарая довечера да кача поне чертежите. Мижеш да сглобиш един и да видиш дали ще ти се понрави. За сега не съм чул лоши отзиви за него, а е повтарян нееднократно.

Lx1

#6 Мнение от Lx1 »

Ще съм ти благодарен ако качиш едно чертежче с размерите :) Видях ги преди малко в гугъл 226-ците,изглеждат малко по про,мисля че ще свършат работа. Само един въпрос- това че им дават съпротивлението по този начин " 4/8Ohm " означава ли че са съвместими и с 8 и с 4 омово захранване?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Lx1 написа:Ще съм ти благодарен ако качиш едно чертежче с размерите :) Видях ги преди малко в гугъл 226-ците,изглеждат малко по про,мисля че ще свършат работа. Само един въпрос- това че им дават съпротивлението по този начин " 4/8Ohm " означава ли че са съвместими и с 8 и с 4 омово захранване?
Напротив - означава че се произвежда в 4 и 8 омов вариант.

Lx1

#8 Мнение от Lx1 »

Идеално, защото принципно ми трябва да бъдат с 4 омови драйвъри кутиите.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Ето го и обещаният чертеж на суббаса:
ЦЪК
Последно Ивелин го прави - нека ако има желание да сподели впечатления.

Аватар
bstbst
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 74
Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от bstbst »

Lx1 написа: Захранването ще бъде макс. 50В на драйвър,следователно по 100В на всеки бокс.
Последователно свързване ли смяташ да приложиш?

Lx1

#11 Мнение от Lx1 »

Не,няма да е последователно, драйверите на всеки бокс ще ги разделя на ляв и десен канал съответно,всмисъл че всеки бокс ще се захранва от 2 канала.

П.П> Много съм благодарен за чертежчето, само да намеря малко своб. време и започвам :) а ако някой може да сподели достоверни впечатления за звука от ТВМ-ите в тези кутий нека го направи :)

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Ivelin Braikov »

Lx1 написа:П.П> Много съм благодарен за чертежчето, само да намеря малко своб. време и започвам :) а ако някой може да сподели достоверни впечатления за звука от ТВМ-ите в тези кутий нека го направи :)
Впечатленията са положителни. Действай смело.
Слушах го в 2 автомобила, и в двата се представи много добре. Не се забелязват дразнещи пикове и кънтене каквито сме свикнали да чуваме от авто-субовете дето се продават по магазините. Звучи най-добре срязан до 80-90 херца. Слушах го и за малко в стая (към система за домашно кино) и там като-че-ли прозвуча най-добре. Преимущество на този говорител е, че е бърз и за това се представи по-добре в сравнение със субове с говорители с по-големи мембрани. Не се препоръчва за хора, които слушат музика безумно силно и значение за тях има единствено нивото на баса... ТВМ-а не е свръхмощен.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
bstbst
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 74
Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#13 Мнение от bstbst »

Lx1 написа:... драйверите на всеки бокс ще ги разделя на ляв и десен канал съответно,всмисъл че всеки бокс ще се захранва от 2 канала.
Ако правилно разчитам чертежа (и ако те разбирам правилно), то би било недопустимо да захранваш два драйвера в един обем със сигнал от ляв и десен канал по отделно.
Независимо, че става дума за ниски честоти, винаги съществува фазова и информационна разлика м/у двата канала.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта