Pioneer TS-W305C

Съобщение
Автор
Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Pioneer TS-W305C

#1 Мнение от Milenus »

Зравейте.

Интересува ме каква кутия за subwoofer ми е необходима. Говорителя с който разполагам е Pioneer TS-W305C който си е CAR-AUDIO но аз ще го ползвам в домашни условия. Заедно с говорителя имам упатване с необходимите параметри (т.е. обеми) за кутия (sealed, bass-reflex и bandpass) но след като ще го ползвам в домашни условия дали тези обеми ще останат същите? Т.е. дали тези обеми не са оптимални само при ползване в автомобил?

Благодаря за отделеното внимание

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от Zlatan Kitanov »

Най-добре си поиграй с програмите за изчисляване, за да видиш как ще изглежда в различни варианти. И не се опитвай да слизаш прекалено ниско - няма да звучи добре.

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#3 Мнение от 100 »

Малкият обем на колата по принцип повдига ниските и за това при същите обеми в домашни условия вероятно ниските ще са малко. За това е най-добре да намериш или измериш Смол-Тиле параметрите и да оразмериш кутията с някоя от многото програми.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Milenus »

gps ще последвам савета ти subwoofer'а да е в обем с фазоинвертерен порт. До колкото разбрах от slartibartfast и от 100 обема на кутията в домашни условия няма да е същия както препоръчителния обем в ръководството на говорителя. Затова с bass box pro 6 пробвах да изчиля кутия и за наи-голямо мое удивление стигнах до почти същия обем които Pioneer дават в раководството :o Получих за vented box обем от 46.3 литра.
В ръководството дават обем (vented box) 46.7 литра + - 10%.
Ето и характеристиките на говорителя:
Nominal power-400 W
Max. music power-800 W
Nominal impedance-4
Sensitivity-89 dB
Frequency response- 18-2000 Hz
Magnet weight-2.350 g (83oz)
Displacement-2.36 liters
Revc-3 ohm
Levc-2.107 mH
Fs-32.7 Hz
Qms-15.095
Qes-0.348
Qts-0.340
Vas-51.449 liters
Rms-1875 N.s/m
Mms-138.20 g
Cms-0.0001717 m/N
Diam-242 mm
BL-15.988 T.m
Xmax-9.2 mm
Последно промяна от Milenus на Пон Апр 04, 2005 12:15 am, променено общо 1 път.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#5 Мнение от Zlatan Kitanov »

Моят събуфър е с говорител за кола - на Boschmann. Производителят дава обем около 45 литра, но аз го сложих в 100, настроен на 33 Хз, за да не изхвръкне мембраната. Естествено басът е леко размит, но го използвм основно за кино, а там рути кочината. Май твоят говорител е подобен, поне що се отнася до основни параметри. Писах си с хората от Boschmann миналата седмица, оттам ми препоръчаха да го сложа в ТЛ, но симулациите бяха пълен провал.
Направи както те съветва gps, все пак има повече опит от мен.

Аватар
kabel
има опит
има опит
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Drianovo
Обратна връзка:

#6 Мнение от kabel »

утре ще ви сложа всички данни на бушмена и цени има 6 8 10 12 15 инчови

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Milenus »

Добре значи аз се доверих на ръководството на говорителя че FS = 32.7 и изчислих обем с фазоинвертор от около 45.0 до 47.5 литра. Следващия ми вапрос е дали форма на куб ще е подходяща (като дизайн най-много ми допада) Ако тази форма е подходяща то тогава къде е най-адекватно да се постави фазоинвертора? Дали ако говорителя е насочен към пода а фазоинвертора е на някоя от вертикалните страни ще е удачно? Другия вариант които ме привлича е фазоинвертора да е на сащата страна на която е говорителя т.е. на някоя от вертикалните страни.

Благодаря за вашето внимание!
Последно промяна от Milenus на Пон Апр 04, 2005 12:16 am, променено общо 1 път.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

форма

#9 Мнение от Milenus »

Добре. Коя е най-добрата форма за subwoofer?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Най-добрата

#10 Мнение от Kiril Kirilov »

За да не изпадаме в теоретична дискусия: Най-добрата е тази, която можеш да направиш най-добре :-)
А иначе е сфера...Прецени сам дали ще я правиш. Във всеки случай, дори да се опиташ да я наподобиш, ще бъде по-добре от куб. Забрави правилните геометрични форми да имат нещо общо със звуковите вълни...

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#11 Мнение от Zlatan Kitanov »

gps написа:Бошмана в бандпас дали няма да е по-добре?Защо не му пуснеш една симулация и аз съм любопитен защото от доста време ги гледам тази марка говорители по магазините а още не ми е попадал такъв да го изтормозя отвсякъде :D пък и да го разглобя защото аз оценявам говорителите не само как свирят но и как са изпипани вътре :wink:

Симулации правих преди време с JBL Speaker Shop, но нещата изглеждаха гнусно. Ще пробвам с LspCad, пък да видим...

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от Milenus »

Kirilov съгласен съм за сферата но изпълнението е твърде сложно :(
Gps ще те послушам фазоинвертора да е фронтално заедно с говорителя. Само не разбрах защо даваш тези размери 50х40х35 - това са 70 литра а нали оптималното за този говорител беше около 46 литра?

anticop
има опит
има опит
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от anticop »

Сложи го във бандпас.Моя е направен по този начин.И говорителя е същия.Свири уникално.Навремето(преди половин година)Oceanman ми помогна с доста полезна информация и съвети и стана чудесен.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от Milenus »

anticop бандпаса с размери с размерите от ръководството ли го направи? T.e. 2 камери по 25 литра? Това което ме притеснява при бандпаса е дали няма да звучи по тихо отколкото в vented box? Иначе в момента го слушам в една 57-58 литрова кутия (vented box) и наистина звучи добре даже без още да съм нагласил фазоинвертора. А какви са били съветите на oceanman?

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост