Реставриран "4гд-4"

Съобщение
Автор
Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Реставриран "4гд-4"

#1 Мнение от joro66 »

От един съндък от радио Веф-рапсодия, която беше предназначена за горене от един комшия :D свалих един широколентов говорител 4гд-4. Оказа се че е скъсана мембраната по периферията и понеже който е изкарал шасито от кутията буквално го е изтръгнал от говорителя, барабар със гумените държатели, мустаците и половината жички от шпулата се наложи почти пълно разглобяване на говорителя. Не разлепих само шпулата от мембраната, която изрязах до ръба на гофрираната и част. Поради липса на по качествена гофра, сложих от тези дето ги продават във магазините за говорители. :? Мембраната импрегнирах леко с нитроциолозен лак и след присаждането на нови мустаци го сглобих. Получи се това:

Изображение

Изображение

Изображение

Звукът: На пръв поглед , дори и без акустическо оформление се усети че говорителя вади добро ниво на н.ч. Има добри среди, но куча леко от към високите. Пробвах да видя как звучи в тл-ите на АРЗ-то и останах учуден от нивото на баса - поне два пъти по добро ниво и слезе по доло от чешките. Даже си мисля че по добре пасва конструкцията за тях. Като цяло общата мощност падна, защото говорителя е 8 омов ( но ниските се чуват по силно о отчетливо) Ако намеря да му присъдя някакъв в.ч. конус може и да се получи едно добро говорителче. Любопитен съм какво ще се получи с конус. :roll:

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rusin Atanasov »

Сега трябва да му търсиш близначе, ако си няма :)

Sleepy

:)

#3 Мнение от Sleepy »

Има такива находки по старите техники!...и между другото открих доста инфо и проекти за този говорител: :smt026
-> http://72.14.221.104/search?q=cache:TYX ... =clnk&cd=3
и
-> http://72.14.221.104/search?q=cache:PXy ... =clnk&cd=4

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от joro66 »

Имам някакъв спомен че на село се въргаля една рапсодия. Ако имам късмет да е здрав говорителя и да е от същата партида.... :wink:
Някода има идеи от къде да се сдобия със конус със малък диаметър на основата - около 15 мм...?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

joro66 написа:Някода има идеи от къде да се сдобия със конус със малък диаметър на основата - около 15 мм...?

Ето това е сериозният проблем.
Най-добре се огледай за чифт изгорели говорителчетс с такива, някои автоговорители имат сносни ВЧ конуси...

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

#6 Мнение от guitman »

Така и така експериментираш. Изрежи си го от алуминиево фолио, размерите както са ти по душа. :wink: Има ефект! 8O

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rusin Atanasov »

joro66 написа:Имам някакъв спомен че на село се въргаля една рапсодия. Ако имам късмет да е здрав говорителя и да е от същата партида.... :wink:

Не само късмет, а трябва да повториш процедурата и на другия говорител. Имам предвид промазване и смяна на гофър.
Успех!

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

rusin написа:
joro66 написа:Имам някакъв спомен че на село се въргаля една рапсодия. Ако имам късмет да е здрав говорителя и да е от същата партида.... :wink:

Не само късмет, а трябва да повториш процедурата и на другия говорител. Имам предвид промазване и смяна на гофър.
Успех!


Е, то това ясно :) , стига да е оцелял.

Румене, имам два автомобилни, с хартиени конуси, но ми се струват много малки, височина на конуса около 2.5 см. ще се огледам за по големи. Предполагам тефлонови конуси не е за препоръчване, нали, защото и такива съм виждал? :roll:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

joro66 написа:Румене, имам два автомобилни, с хартиени конуси, но ми се струват много малки, височина на конуса около 2.5 см. ще се огледам за по големи. Предполагам тефлонови конуси не е за препоръчване, нали, защото и такива съм виждал? :roll:


Тъй като всичко опира до експеримент, може просто да пробваш.
Колкото до пластмасовите (едва ли са тефлонови), по автоговорителите ги слагат по-скоро за красота.
Пробвай с хартийката.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#10 Мнение от joro66 »

Малко развитие по темата:


Изображение


Поради липса на цял конус, използвах два, за опита, един от автомобилен говорител и един от някакъв уж профи, понеже той е с по голям диаметър и ги залепих с лак един за друг със много малко застъпване. За звука - като го сравних със чешкия - по добре изразени ниски честоти, по ясни високи-същото ниво като на арз-то. Обаче разочерованието беше във средите - по ниско ниво, което го възприемам като липса на сцена. Явно честотната му характеристика в краищата на честотния диапазон е по добра от другия (едно и също ниво за високите и по добри ниски независимо че е 8 омов). И понеже съм свикнал със чешките, по малката мощност на средите, нещо ме разочерова. Май ще трябва да ги сравня с някой по "класов" говорител за да видя кой свири по вярно. Утре ще направя и фазов палец да видя той какво ще промени.

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#11 Мнение от Audiomaster »

Жоро, това си е типичен опън бафъл драйвер, но не трябваше да му слагаш ВЧ конуса. Между другото имам и аз само един такъв, дай да комбинираме нещо, а?
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#12 Мнение от joro66 »

Няма да ти хареса гънката която съм му сложил :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта