Вата

Съобщение
Автор
Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#16 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Rutcho написа:В кутията се разполага, хваната с едно-две кабърчета...

при облицовка захващането може да се направи и с велкро (не знам някаква по-популярна дума, онова от две части - едната мекичка, а другата с кукички); например: частта с кукичките се залепва със самозалепващо тиксо към корпуса, а ватата просто се притиска към нея; така става по-мобилно и може да се експериментира /при необходимост/ с дебелина и пр.
Изображение

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#17 Мнение от Zlatan Kitanov »

А какво ще стане, ако все пак се постави минерална вата? Защото аз съм с такава и не звучи зле, но това, което ме притеснява е, че не знам как би звучал сандъка, ако е пълен с полиестерна, а не минерална вата.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#18 Мнение от Teodor Gugulanoff »

slartibartfast написа:А какво ще стане, ако все пак се постави минерална вата? Защото аз съм с такава и не звучи зле, но това, което ме притеснява е, че не знам как би звучал сандъка, ако е пълен с полиестерна, а не минерална вата.

Ако не те бъркат парите - пробвай с неминерална вата. Възможни са само два варианта - не ти харесва / харесва ти ;)
Струва ми се, че практиката да се слага минерална вата е останала от строителната акустика. Производителите на високоговорители продават всичко друго, но не и минерална вата.
Поздрави,
Теодор

ПП - Сигурен ли си, че минералната ти вата е минерална, т.е. каменна (rockwool)? Да не е стъклена, защото се счита, че стъклената е леко канцерогенна от евентуалните примеси азбест ;)
Изображение

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#19 Мнение от Zlatan Kitanov »

Разбрах, благодаря! :wink:

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#20 Мнение от Zlatan Kitanov »

От оная зеленикавата, трябва да е мергелна, ако не се лъжа.
Просто ще пробвам - в едната колона ще оставя минералната, а в другата ще сложа полиестерна, пък да видим. Вкрайна сметка и акустиката в помещението доста се отразява върху цялостното звучене...

AdsBot [Google]

Âàòa, âàòà...

#21 Мнение от AdsBot [Google] »

Ïðàâèõ îïèò è èñêàì äà ñïîäåëÿ ñ âàñ. (Ïîíåæå â4åðà âèäÿõ òîçè ñàéò ñúì îùå çàøåìåòåí.) Èìàì åäíè 12 ëèòðîâè òåëà ñ ôàçîèíâåðòîð è 6'' kenwood çà êîëà . Îáëèöîâàõ ñòåíèòå ñ ìåðãåëíà âàòà 25mm êàòî ÿ ðÿçàõ, ùîòî áåøå 50mm, à çà äà íàìàëÿ áóìòåíåòî íà äîëíèÿ ïèê, ñëîæèõ ðåõàâî îò òàçè çà ÿêåíöà è çàâèâêè. Îñòàâèõ ñâîáîäíî ìÿñòî îêîëî ïîðòà è äà âè êàæà, ìíîãî ïî-äîáðå å îò ïðåäè, êîãàòî áåøå ñàìî ðåõàâàòà. Òàêà óáèõ äî ãîëÿìà ñòåïåí ñòîÿùèòå âúëíè è çâó÷è ìíîãî ïî-îòâîðåíî, ïðîçðà÷íî è ò.í.ò. Îáà÷å ìåðãåëíàòà ÿêî áîöêà è îò íåÿ õâúð÷àò îïàñíè ÷àñòè÷êè êàòî ñòðåëè÷êè. Êàê å ñ äóíàïðåí è îò êúäå ìîãà äà ñè íàìåðÿ ïîäõîäÿù?
À, èñêàì äà ñè ïðàâÿ TQWT. Èìà ëè íÿêîé äà å ÷óâàë êàê çâó÷è? È âñå ïîâå÷å èñêàì ïî åäèí õóáàâ 8" øèðîêîëåíòîâ êàòî Lîwther :lol: àìà åâòèí.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Ватa, вата...

#22 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Mirilaj написа:..А, искам да си правя TQWT. Има ли някой да е чувал как звучи?

Има. Звучи добре, но има и по-добре ;)
И все повече искам по един хубав 8" широколентов като Lоwther :lol: ама евтин.

Е, ти направо се 'изказа', човече :) ... всеки (почти) иска това, макар че на някои не им се вярва, че е възможно и още повече - че, е най-доброто решение в аудиото (имам предвид ШЛ драйвер в хорна).
Поздрави,
Теодор
Изображение

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#23 Мнение от 100 »

Проблемът с минералната вата е в това, че от вобрациите постепенно се разпрашава част от нея и може да попадне във въздушната междина на високоговорителя, като причини стържене и други такива приятни ефекти.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: 100

#24 Мнение от Zlatan Kitanov »

100 написа:Проблемът с минералната вата е в това, че от вобрациите постепенно се разпрашава част от нея и може да попадне във въздушната междина на високоговорителя, като причини стържене и други такива приятни ефекти.

Аз направих следния експеримент: първо минерална вата, а след нея - полиестерна. Субективно звучи по-добре, а и така до говорителя не достигат влакна и няма как да хване рак. :wink:

AdsBot [Google]

#25 Мнение от AdsBot [Google] »

Àìà è àç íàïðàâèõ ñú6òîòî, íàïðàâî ñêðîèõ åäíà æèëåò÷èöà, 4å äà ôèëòðèðà îòâñÿêúäå îïàñíîòî. 4óõ, è ìàëêî áóìòåøå, òà çàòîâà ïúõíàõ äîïúëíèòåëíî.

AdsBot [Google]

#26 Мнение от AdsBot [Google] »

Àìè open bafflå, à? 8O

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Минералната и стъклената вата са много опасни при вдишване.
Могат да предизвикат силикоза (болест на белите дробове при попадане на силикатни частици в тях), която да се развие злокачествено.
Не виждам защо трябва да си играем със здравето си и това на околните - синтетичната вата за чифт големи боксове струва не повече от 5 лева.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#28 Мнение от Zlatan Kitanov »

Така е, прав си. Но аз вече бях взел минералната, пък и от един час работа с нея едва ли ще се хване силикоза.
А ти за коя вата говориш, аз успях да намеря единствено от тази, която се слага за подплата, но имаше само с хастар, а това оскъпява. Не че това е чак такъв проблем, дори хастарът подпомага укрепването, но все пак...

Miroslav Danov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 451
Регистриран на: Съб Яну 15, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Miroslav Danov »

Да, прави сте за вредностите. Въпреки че за да хванеш силикоза май трябва да работиш на силно запрашени места, например каменовъглищна мина. Проблемът е в това, че двете вати са с различни физични свойства. Аз, както казах пробвах минералната за облицоване, за което синтетичната нестава. А дунапрените не съм ги пробвал, но интуитивно ми изглеждат по-гадни. Четох някъде , че перфектна за целта е някаква материя за поглъщане на звука в автомобилите и там казаха, че в техните магазини за резервни части я продавали, ама в нашите сигурно ще ме погледнат особено. Също, в едни швейцарски алуминиеви хай-ендчета използвали такава за Мерцедес. А се взрях през порта на един танной и ми заприлича на материалът от кйто бяха направени по физическо дето имаше едни кечета-меланж от някакви отпадъчни текстилни влакна, отгоре с плат-като дълги пътеки, по които се засилвахме за да скочим през козата.
А за вътре най-добре вълна, то се знае.

JICA

#30 Мнение от JICA »

Искам да питам за своиствата на тази вата на снимката и дали е става за ТЛ
Изображение

Снимах я 6тото незнам как се казва

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта