Колони с два баса - двулентови

Съобщение
Автор
Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#16 Мнение от taslak »

Gps написа:
По-голямото предимство е че при свързването на двата драйвера можем да варираме с Qts което е по-важно при ТЛ.

Ще добавя към това и че при два драйвера, отместването от затворения край е различно за всеки един от тях и по този начин се открива възможност за изравняване на амплитудната характеристика.

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#17 Мнение от Bobby »

Luter,ако наистина няма да те притеснявам ще доида с удоволствие пусни ми Л.П.

gps

#18 Мнение от gps »

taslak написа:Gps написа:
По-голямото предимство е че при свързването на двата драйвера можем да варираме с Qts което е по-важно при ТЛ.

Ще добавя към това и че при два драйвера, отместването от затворения край е различно за всеки един от тях и по този начин се открива възможност за изравняване на амплитудната характеристика.
Още не съм стигнал дотам да ги слагам срещуположно както ме посъветва оушънмен (тогава и двата ще са еднакво изместени от началото на линията)защото напредвам бавно и трябва да правя подходяща конструкция кутия.А и ескпериментирам с 5 инчови а избора на подходящи драйвери е ограничен.

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#19 Мнение от Rusin Atanasov »

При 2 мидбаса в кутията за да се избегне по-голямото присъстивие на ниските честоти и не дотам отчетливите средни не може ли ако 2-та мидбаса работят заедно/серийно свързване само с 1 филтър/ се отрежат от филтъра по високо .

entusiast4eto

#20 Мнение от entusiast4eto »

åé òóê âèäÿõ íåùî èíòåðåñíî - TL â 2+1 êîíôèãóðàöèÿ...
ìíîãî ìè å èíòåðåñíî, êàê èç÷èñëÿâàò äúëæèíàòà íà ëèíèÿòà? îò êîÿ òî÷êà ïðè ãîâîðèòåëèòå ñå ìåðè? èëè êàêòî è äà ãî ìåðÿò, åäèíèÿò áàñ ùå ñâèðè ïðàâèëíî, äðóãèÿò ùå ìàæå :D
http://www.geocities.com/etude317/TLconstruction.html

íå ìîæå îáà÷å äà ñå îòðå÷å, ÷å òåçè êîíñòðóêöèè ìíîãî ðàäâàò îêîòî
http://www.geocities.com/etude317/TL.html

ï.ï. íå îáúðíàõ âíèìàíèå, ÷å ñòå ãî ðàçèñòâàëè ïî-ãîðå TL-à, íî ïîíå äèçàéíà íà ëèíêà å ãîòèí :)

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Baco »

Значи прочетох много неща и се отказвам от първото хрумване.
Сега съм се зарибил да си направя TL - ки с 1 бас и 1 фулрейндж:
Изображение

gps

#22 Мнение от gps »

Няма да стане добре 8 инча бас с 8 см фулреиндж-проверено!

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от Baco »

gps написа:Няма да стане добре 8 инча бас с 8 см фулреиндж-проверено!

Фулрейнджът ще свири от 1 кHz нагоре.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#25 Мнение от oceanman »

Да..Не е лошо да чуете Д,Аполито-то на Dman...
Това, което е Сътворил е наистина впечатляващо...Респект за звученето на неговия проект... :wink: Много малко са многолентовите конструкции направени от DIYери като нас, звучащи толкова добре...

Блек..Има... :wink: Следващия проект ще ми бъде Д,Аполито в ТЛ...естествено с 2 говорителя :D Но за сега няма да споделя с какви говорители ще го правим... :wink: :?:

Хора, не се хвърляйте на материя, за която нямате теоретична и практическа подготовка...ТЛ и особено хорните са сложни конструкции...Трябва да се чете...

Ако ли не-намерете хора , които могат да ви ги разработят... :!:

gps

#26 Мнение от gps »

Baco написа:
gps написа:Няма да стане добре 8 инча бас с 8 см фулреиндж-проверено!

Фулрейнджът ще свири от 1 кHz нагоре.
А мислиш ли че басовия 8 инча ще се представи добре в обхвата до 1 кхц?И защо ти е тогава широколентов щом ще свири от 1 кхц нагоре?Концепцията ти не е правилна.Оушънмен- два драивера в ТЛ се представят много добре дори в обща линия.Последно правих проби с 2 броя 4 инчови в обща линия-изненадващо е като резултат.Правих проба и с един 6,5 инча в отделна по-дълга линия и два 4 инчови в по-къса линия-резултатът е обнадеждаващ ама конструкцията на кутията с две отделни линии се усложнява доста.Но е забавно :D да експериментирам а и опит се трупа :wink: Според моя скромен опит единия дайвер си е на мястото където е нормалния офсет а другия е над него по посока затворения край на линията.Не съм сигурен че това е правилното положение-известно време си мислех дали офсета не трябва да се пада между двата драйвера ?

Аватар
Baco
има опит
има опит
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Baco »

А мислиш ли че басовия 8 инча ще се представи добре в обхвата до 1 кхц?


http://www.visaton.de/english/bildgross ... zgang.html

И защо ти е тогава широколентов щом ще свири от 1 кхц нагоре?


Ами по- евтинките куполни високочестотни на Висатон не са много добри под 3 кHz.
A FRS 8 има много блага графика и не е скъп.

http://www.visaton.de/english/bildgross ... zgang.html

Аватар
BotsRevenge
има опит
има опит
Мнения: 98
Регистриран на: Нед Ное 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#28 Мнение от BotsRevenge »

Мнението на gps за баса и фулрейнджа ме притесни. В момента се глася да реализирам проекта на oceanman с TVM ARN 226-7 в TL и два FRS 8 M в затворен обем и ми е любопитно къде е проблемът.

Иначе FRS 8 M свири много благо и според мен е говорител, който си заслужава парите.

gps

#29 Мнение от gps »

Просто направих няколко ТЛ с 6,5 и 8 инча основни драйвери като ги съчетах с различни 8 см, 10 см, и 12 см фулрейндж.Извода ми е че 6,5 основен драйвер трудно се куплира с 8 см фулрейндж.Пробвах да го куплирам с два 10 см паралелно свързани фулрейндж-малко по-добре е .8 инчов основен дори с BG13 (който е с добра чувствителност !) не звучи идеално.Всичко опира до критерии-на някой може да им допадне комбинцията от 8 инча + 8 см фулрейндж :wink: особенно ако не го сравняват с някоя по-изпипана система :D

gps

#30 Мнение от gps »

Baco написа:
А мислиш ли че басовия 8 инча ще се представи добре в обхвата до 1 кхц?


http://www.visaton.de/english/bildgross ... zgang.html

И защо ти е тогава широколентов щом ще свири от 1 кхц нагоре?


Ами по- евтинките куполни високочестотни на Висатон не са много добри под 3 кHz.
A FRS 8 има много блага графика и не е скъп.

http://www.visaton.de/english/bildgross ... zgang.html
А повдигането на АЧХ на 8 инчовия в обхвата над 500 хц до 1 кхц не те ли притеснява??Все пак са 7-8 дв!На 1 кхц фрс8 колко му е SPL-a?80 дв?А на 8 инчовия е 89 дв!Защо просто не ги стиковаш на 500 хц? Там и двата имат еднакъв SPL а и импедансите са по близо до минимума.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта