Едно Woofer- че

Съобщение
Автор
Rado

#16 Мнение от Rado »

Остана ми малко време та пробвах. Естествено с налични БГ говорители
За истнския Съб обаче си трябват прилични драйвери.
Та :
Най добре се получи Push - Pull изобарика. Тогава баса излезе най добре. Направо не повярвах,че от ВКН 0832 може да излезе такъмв бас.
Абе да ви питам. За измерването на параметрите на говорителите кажете някакъв софтеур за тонгенератор :roll:

Rado

Re: Едно Woofer- че

#17 Мнение от Rado »

Rado написа:За драйвер на woofer мисля да ползувам: http://www.steadygroup.com/domashni/w200s.html
Или пък другия вариант за драйвер е http://www.d-s-t.com/vifa/data/m25wo-49-08d.htm
Обаче имам едно съществено изискване – обема да е около 30 литра.
Според вас кой драйвер ще е по подходящ и изобщо подходящи ли са?????

:lol:

Хайде дайте си мненията за тия драйвери дето са споменати горе.
Или също като вариант е два ARN226-07 изобарик както Oceanman предложи
Ще ми се да ходя да ги купувам вече - сърбят ме ръцете :D

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#18 Мнение от oceanman »

Разбира се варианта с двата ТВМ-а според мен ще е най-евтина..И най-ефективна като цена качество в изобарик,несъмнено...Но Вифа-та е най качественото предложение като самостоятелен драйвер...Лято шаси голяма звукова бобина...Ако си ценител на качеството,според мен това е от тези 3 варианта....Не искам да подценя и визатона,тази серия се представя добре...

Rado

#19 Мнение от Rado »

Така или иначе Вифа-та го нямаха на склад, но на разположение вече имам два ТВМ. Тия дни ще спретна дървенията. Като гледам камерата с двата ТВМ ще е около 12 литра, а кутията в която ще я сложа е около 35 - 37 литра

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#20 Мнение от oceanman »

Ако говорим за куплираща камера 12 литра е много,а също и 30....Затворена кутия или бас рефлекс си намислил?

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#21 Мнение от Zlatan Kitanov »

Вифата дава много мек, приятен и нисък бас, ТВМ-ът пък в паралел звучи също много добре, доста плътно според мен; мнението ми е любителско. Колоните ми с Вифа са с обем 88 литра, ТВМ-ът е в 95 - конфигурация както в Experience v 20 на visaton. Но нещо, което е доста важно - ТВМ-ът е по-евтин при достатъчно добро качество.

Rado

#22 Мнение от Rado »

Понаправих нещичко по празниците, но определено не съм очарован от резултата.
Вече имам два АРН-на 8 омови. За съжаление Вифа нямаше на склад. Сглобих кутия затворен обем с вътрешен обем 36 литра в която се помещава кутията за изобарика ( около 12, 5литра е целия обем на тази кутийка – изобарната камерка – за пълен обем говорим- вътрешния е 7, 6). Това е възможно най малката паралепипедна камера дето може се сглоби за тези АРН- ни Също така сглобих и схемата от фигура 4 на http://sound.westhost.com/project71.htm
Стойностите на резисторите са R1 10k, R2 13k, R3 43k. Според мен (не разбирам много от електроника) резултата поне от тази конкретна схема е 0. Та молбата ми е да дадете някакви идеи какво да направя........ Предполагам, че трябва да се спретне друг Линквиц Филтър. Ама все пак трябва схема :D

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#23 Мнение от oceanman »

Оптимума за АРН 226 в изобарик според мен е около 17,до 20 литра максимум... литра нето,а куплиращия обем НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 3-4 ЛИТРА...Ако говорителите са с челата си един към друг ще е още по-малък...За филтъра не знам...Още не съм правил,но това е разковничето при правилно проектирана система....

Rado

#24 Мнение от Rado »

Говорителите са гръб към гръб. Кутията на съба не е малка, но от нейния обем като извадиш куплиращия обема , кото остава е около 23 -24 л. Съответно е добре запълнен с вата. Все още не съм пробвал да го отворя ( басрефлекс). Не съм питал и дали в ПАС са склонни да заменя двата АРН-на и да доплатя за нещо друго :wink:

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#25 Мнение от oceanman »

По сметки с JBL в 23 литра нето се получава:
затворена кутия-6 дб 33.1 херца
-10 дб 25.9 херца
бас-рефлекс диаметър на тръбата 69 мм L=368 мм.
-6 дб 28.4 херца
-10 дб 23.5 херца...
Както виждаш резултатите са повече от прилични. Ако параметрите са различни от дадените могат да се получат неприятни разлики...Не си падам по изобарик гръб към гръб,но това няма значение...при това което си направил би трябвало да свирне... и то доста добре...Остава нещо с филтро-усилвателната част да не е наред ...

Rado

#26 Мнение от Rado »

Ще потърся такваз тръба. За усилвател имам един стерео 2 *100 истински с предусилвател и евк ( високи и ниски) и крайно стъпало. Когато корекциите на екв. са на 0 все едно този екв го няма,. между другото имам ВКН 0832 и те свирнаха гръб гръб по добре отколкото един зад друг - за това и на АРН така го направих

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#27 Мнение от oceanman »

Преди да режеш за тръба направи малко проби с ватата.Махни,или сложи...И наистина с бас рефлекс слиза повече надолу,но и хода на мембраната става неконтролиран...И нека тръбата да е по-голяма... даденият размер,който съм сметнал да е минимума...Но в случая мисля,че нещо с филтровата част не е наред...Там не мога да ти помогна засега...А разработил ли си говорителите?Ако не си-направи го...Тогава те се доближават до заявените си характеристики...евентуално....

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#28 Мнение от Ivo_Hristev »

Пусни го без Линквиц филтъра и го чуй. Ако не ти хареса обърни говорителите. Ако пак не е добре ще мислим други начини за донастройка.
Последно промяна от Ivo_Hristev на Вто Яну 04, 2005 1:08 pm, променено общо 1 път.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#29 Мнение от oceanman »

Иво,и аз се чудя защо не се получава при него...3 пъти съм правил изобарик и 3-те сполучливи...Освен нещо да не прави както трябва,Т/С параметрите да се разминават драстично един спрямо друг...На мен ми се струва,че е оставил много голям куплиращ обем и от 3-те вида изобари негови ми се струва най-неподходящ...Ти как мислиш?Има нещо гнило тука...

Rado

#30 Мнение от Rado »

Не съм ги "разработил", а иначе в момента работя без линквиц филтъра. То и без това в този вариант все едно сигнала си минава направо през него без да се получава корекция. мен ми се вижда, че тия АРН свирят доста "високо". Пробвах с малко вата и с повече, разлика има, но не е чак толкова съществена. В момента е включен към единия от каналите на обикновен усилвател. Добре, че имам една бубинка 3,66 mH , че иначе от останалото бас трудно може да се чуе. Ще опитам да махна единия говорител с куплиращата камера пък ще видим. Това поне лесно може да го направя, проблема е че в работната седмица много тичам насам натам и време не остава

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта