FS=?

Съобщение
Автор
Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

FS=?

#1 Мнение от Milenus »

Здравейте,

въпросът ми е какво представлява резонансната честота на говорителя (FS)? От физиката ми е ясно, че резонанс е процес при който се наслагват вълни с близка дължина на вълната и по този начин се увеличава многократно тяхната амплитуда. Но какво означава това при говорителите? Това е честотата която се чува най-силно ли? При някой говорители съм виждал честотния диапазон (frequency response) да обхваща честоти под FS, а при други диапазона започва от FS. Явно FS не е най-ниската честота която говорителя може да възпроизведе. Тогава какво е?

Благодаря за вниманието!

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

говорител

#2 Мнение от Goro »

Това е честотата на механичния резонанс на трептящата система.Определя се от гъвкавостта и масата й, и важи само за свободно звуково поле. За тази честота електрическия импеданс е много по-голям от номиналния и кпд е най-голям.При монтиране на говорителя в кутия се променят всички негови параметри.Честотата на мех. резонанс се повишава.В зависимост от обема на кутията и нейната конструкция това повишение може да не е голямо и се формира честотната характеристика ,основно отдолу.Теоретично говорителя възпроизвежда ефективно до честотата на механичния си резонанс.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от Milenus »

Goro благодаря за отговора ти. От това което каза заключавам, че при избора на говорител за ниски честоти (subwoofer например) е много важно да се подбере такъв с възможно най-ниска стойност на FS. Но какво значи "възпроизвежда ефективно"? От това май се получава, че производителите които дават frequency response започващ под FS използват "търговски трик" за да привлекат клиентела. Аз имам говорител с FS 32.7Hz и съм пускал синусоида на 20Hz като в резултат мембраната се движи видимо (там някъде е и границата на човешкия слух, което разбира се си е индивидуално но аз го чувам като фучене на въздуха, като някакъв вид вибрация).

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Говорител

#4 Мнение от Goro »

Системата говорител-кутия се държи като филтър от определен ред.Когато не е обявено с колко децибела е спадането за определена честота,последната може да е много по-ниска от резонансната.Търговската "хватка" е че потребителя не може да си измери колоната в акустична камера.Поголовно ги унищожиха у нас.Съществуват компютърни програми с които може акустично да се измери говорител или колона ,но под 100 херца с компютър не става, а обема на кутията е точно заради тези честоти.
При движението си мембраната излъчва и разни съпътващи звуци,като се чуват по-добре от 20 херца.А иначе и правия ток движи мембраната.
Последно промяна от Goro на Сря Авг 17, 2005 5:14 pm, променено общо 1 път.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivan Rachev »

Milenus написа:Goro благодаря за отговора ти. От това което каза заключавам, че при избора на говорител за ниски честоти (subwoofer например) е много важно да се подбере такъв с възможно най-ниска стойност на FS.

:D ...то4но обратното,от отговорат на Горо трябва6е да заклю4и6 4е сама по себеси резонансната 4естота на говорителя не озна4ава ни6то и без набор от няколко други параметара за самият говорител и отделно за конструкцията в която ще свири не може да ти служи за опорна то4ка при проектирането на озву4ително тяло :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

gps

#6 Мнение от gps »

Най-опростено-за избор на говорител трябва да гледаш комбинацията от Fs,Qts,Vas в зависимост в какъв тип тонколона ще го слагаш.При някои видове кутии (ORTHO)рез честота на говорителя монтиран в кутията слиза под Fs -това е само за информация.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Milenus »

Alnico написа:
Milenus написа:Goro благодаря за отговора ти. От това което каза заключавам, че при избора на говорител за ниски честоти (subwoofer например) е много важно да се подбере такъв с възможно най-ниска стойност на FS.

:D ...то4но обратното,от отговорат на Горо трябва6е да заклю4и6 4е сама по себеси резонансната 4естота на говорителя не озна4ава ни6то и без набор от няколко други параметара за самият говорител и отделно за конструкцията в която ще свири не може да ти служи за опорна то4ка при проектирането на озву4ително тяло :wink:


Наистина ме озадачи :D Ясно ми е че за да се проектира субуфер са ми необходими всички параметри на говорителя. Но ако мех. рез. честота определя честотата с най-високо КПД (т.е. най-ниската честота при която ефективно работи говорителя) значи за да се проектира субуфер, който слиза наистина ниско е добре да се подбере говорител с ниска мех. рез. честота. Другият параметър, който аз си обяснявам че е важен за избор на суббас говорител е Хмах (нали той показва колко голям ход имам мембраната). Т.е. досега си мислех, че щом има голям Хмах значи може да създаде голяма амплитуда т.е. силен звук (високи децибели). Със сигурност имам грешна представа за тези неща, но ако вие може да обясните като за идиот :lol: ще съм ви благодарен
10х

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Хмах сам по себе си не дава представа за чувствителността.
по скоро площта на мембраната е определящ фактор, както и магнитната индукция в работната въздушна междина.
Лоутър имат не повече от 1мм ход, но пък правят към 100-на дБ/ват/м
Значи не е това, нали?
Важен параметър е качествения фактор на говорителя, както и еквивалентния обем.
Няма смисъл от много нисък резонанс, ако за да го постигнеш е необходимо да сковеш гардероб,нали?
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

в downloads има доста литература - почети малко и пак ще си говориме, вече на друго ниво :D

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Milenus »

widowmaker написа:Хмах сам по себе си не дава представа за чувствителността.
по скоро площта на мембраната е определящ фактор, както и магнитната индукция в работната въздушна междина.
Лоутър имат не повече от 1мм ход, но пък правят към 100-на дБ/ват/м
Значи не е това, нали?
Важен параметър е качествения фактор на говорителя, както и еквивалентния обем.
Няма смисъл от много нисък резонанс, ако за да го постигнеш е необходимо да сковеш гардероб,нали?


Мдааам съгласен съм.
Demon ще потърся инфомация, но рядко попадам на бг инфо, а и честно казано незнам точно какво търся (малко се оплитам в научната терминология).

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

св

#11 Мнение от Goro »

Освен Fs ,както казва Alnico,са необходими и други параметри.Но днес вече е възможно,без да е запознат човек с теорията,посредством програма да си оразмери акустичния бокс съвсем прилично.Затова ви предлагам да се обърнете към колегите във форума за такава програма.В краен случай мога да помогна с една сравнително стара програма -11Mbt. За такива програми са нужни някои параметри на говорителите,които се вземат от сайта на производителя.В случай ,че няма данни ,те се получават чрез снемане на импедансната характеристика.Необходим е само Н.Ч. генератор и мили волтметър.От импедансната характеристика се получават всички заместващи параметри на говорителя.За улеснение мога да ви помогна с една моя компилирана бейзикова програма (стига да не се смеете).Офертата е отворена за всеки желаещ.
Звуковото налягане това е честотната зависимост на к.п.д. на електроакустичния преобразувател.За една и съща честота- кутията може да е толкова по-малка,колкото е по-малък диаметъра на говорителя, но естествено и хода на мембраната трябва да е по-голям. Как получават с малък ход и малък диаметър висока чувствителност нямам понятие.Макар,че има съвременни магнити с невероятна сила,но рядко се ползват защото са много скъпи.
За информация може да се ползва учебника на прф.Вълчев заТ.У.- "Електроакустика".Учебника е стар и няма почти нищо за съвременни тонколони,но има достатъчно за високоговорители.Възможно е да има и по-нов.
Последно промяна от Goro на Чет Авг 18, 2005 9:09 am, променено общо 2 пъти.

Аватар
Milenus
чете и пита
чете и пита
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Авг 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от Milenus »

Ами за изчисляване на кутия аз ползвам BassBox Pro 6. Естествено трябва да се отчетат повечето параметри на говорителя. Измерването на параметрите, обаче ми се струва малко трудоемко и предпочитам да използвам говорители с известни параметри.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от oceanman »

Ако знаеш,приятелю какви разлики има между заявени и реални параметри, дори и между 2 еднакви говорителя на една и съща фирма...Луд ще станеш...Дори след разработване...Вчера мерих едни ТВМ АРН 188-8/8 и разликата бе отчайващо тотална.Ако бях тръгнал да смятам по заявени параметри щеше да се получи едно разбиващо нищо...

Случвало ми се е и параметрите да съвпаднат почти едно към едно...
(Scan-Speak, SEAS ) 8) :wink: . Но не очаквах от Vifa MG18SK09-8 да даде разлика от 0.5 херца,а другите параметри да се различават само в стотните...Такава приятна изненада...

Затова съвета ми е,или мерете,ако имате възможност,или дайте на някой да ви измери...Иначе-лошо...много лошо... :(

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Milenus написа:Естествено трябва да се отчетат повечето параметри на говорителя.


Не повечето.
Всичките!

Astrall

#15 Мнение от Astrall »

Oceanman аз днес си измерих два АRN-226-07/8 разликите са отчайващи :cry:
1-вия
Re - 7,55Ohms
Fs - 32,20Hertz
Qms - 2,95
Qes - 0,63
Qts - 0,52

2-рия
Re - 7.4Ohms
Fs - 36,40Hertz
Qms - 3.34
Qes - 0.71
Qts - 0.58

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта