KT88

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

KT88

#1 Мнение от kpahlev »

Здравейте!
Респект към хората, дали съдържание на този форум.
Впечатляващо е, когато някой се посвети така с цялото си сърце.

Сега по темата: Никъде, ама никъде не видях да се коментира КТ88.
Има ли някаква основателна причина, или само цената и е виновна?
Между другото, тя не е космическа. С около 30% повече от EL34. Net-a е залят от решения с КТ88. От многото безсънни нощи ровичкане ето какво открих: http://www.turneraudio.com.au/poweramps.html
Всъщност сайта е доста добър(по мое мнение, разбира се) Със сигурност, повечето от вас отдавна го знаят. Все още се двоумя дали да се опитам с PP или SE. Ясно е, че SE e решението, но "малко" ме плаши изходния траф. Със сигурност ще ми трябва помощ/ :wink: за едни пари разбира се/ . Ако има навити, можем да коментираме отделните схемни решения. Аз лично си харесах това:
http://www.turneraudio.com.au/se35cfbmonobloc.html
И ако замененя 6CA7 с КТ88 би станал прекрасен PSE.
Даниеле , ще съм признателен ако имаш коментар! :wink: Знам от сега за NFB-ta какъв ще бъде!
Anyway, търсене и питане е решението. Хм, и мооого четене, разбира се!
Надявам се, темата да се получи интересна!

p.s. Явно Mr. Turner си пада по повечкото лампи на края....Няма лошо!
От чисто комерсиална гледна точка е даже добре :)

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#2 Мнение от Simonov »

А ти наистина и се нуждаеш от толкова голяма изходна мощност? ;)

Поздрави :)
Изображение

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: KT88

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

lordoff написа: Все още се двоумя дали да се опитам с PP или SE. Ясно е, че SE e решението, но "малко" ме плаши изходния траф.


Изходните трансформатори за PP и за SE имат собствена специфика и като човек, проектирал и двата вида, не смятам, че някой от тях е по-лесен и по-малко плашещ.

Иначе KT88 са отлични за PP усилвател. Ако се спрем на SE обаче, при положение, че себестойността на усилвателя се определя предимно от трансформаторите, какъв е смисълът да не използваме най-доброто - директно отопляваните триоди.

Многото лампи накрая имат много противници. Пък и няма причина за такова решение. В зависимост от мощността, има подходящи лампи, например:

- 3-5W - 2A3, 6A3, 6B4G, 6С4С
- 5-8 W - 300B, 811
- 8-20W - 845, ГМ-70
- 20-100W - ГУ81

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от kpahlev »

Ами за мощността...уви, да! Имам предвид 35-50W. В момента слушам един GoldenTubeAudio SI-50MkII, не е лош, mid-fi определено. С EL34 накрая.2x50W/ама по паспорт :-)/ И боксовете са ми под всякаква критика. Засега. Едва ли имат и 85db чуствителност. Много скоро обаче
съм се заканил да се сдобия с едни Triangle, Altea или Antal, ще видим.
Но и те са си купешки боксове, няма как, трябва им повечко Watts.

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от kpahlev »

Привет г-н Суванджиев! Нямам честа да се познаваме лично, ни ми е ясно че един от хората които могат да помогнат сте вие! Адмирации за разработките на всички трафове! (изчел съм целия раздел Лампови :lol: )
Та за OPT: Май по цената съм съдил кой е по-сложен, уви. Ако си намеря фабричен, подходящ, май ще бъде най-лесно. Не е ли най-удачно това: http://euphoniaaudio.netfirms.com/ea/nf ... 152aa1de9a
Някакво мнение за тези James Transformers? За Tango или Hachimoto
няма да се състезавам. Поне не за сега.
И някак не ми се отказва от КТ88. Май са по-скоро някакви ирационални пристрастия, но то и музиката е такава :lol:
Инак многото лампи в SE какви изненади крият? Освен оскъпяването, разбира се?

p.s. Огледах доста за 300B. Хм, скъпичка е! Особено ако е NOS. А пък на мен ми е ясно че и най-съвършенното схемно решение без качествени елементи - Забрави!!!

Nikola Nikolov

#6 Мнение от Nikola Nikolov »

lordoff:
Наблегни на озв. тела....например с чувствителност 92-96 дб....
тогава работа ще ти свърши и един 5 вт-ов усилвател клас А в СЕ.
Тук се предлагат някои прилични неща в проекти с маломощни лампи, които
не са за пренебрегване....

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от kpahlev »

THX djeki! Забележката ти е много точна! Но озвучителните тела за голямо мое съжаленние нямам нито време, нито възможности да конструирам сам. Между другото Altea-ta на Triangle за парите си свирят доста добре/2400лв./ Обиколих всички почти магазини/ :twisted: без Техно..незнам-какво-си/ Слушах B&W, Jamo, Monitor ииии още много други. Това е решението! До 3000лв са ок. Там, на същото място чух и Opera Audio. Едни мааалки bookshelding, ама такъв топъл и леещ се звук имаха. Жалко че не стават за моите условия. Инак - Seas driver, какво друго да казвам....Оооps, май минах в oftopic.

Та на Altea-ta дават 93дБ! Дори да не стигат до там, пак добре!
Последно промяна от kpahlev на Съб Фев 24, 2007 8:45 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

lordoff написа:Та за OPT: Май по цената съм съдил кой е по-сложен, уви. Ако си намеря фабричен, подходящ, май ще бъде най-лесно. Не е ли най-удачно това: http://euphoniaaudio.netfirms.com/ea/nf ... 152aa1de9a
Някакво мнение за тези James Transformers?


Отзивите са много добри. Според мен рискът не е особено голям.
Ултралинейна схема с 6256HF например.

lordoff написа:Инак многото лампи в SE какви изненади крият? Освен оскъпяването, разбира се?

За да свири такава схема добре, нужно е лампите да са в еднакъв режим и по възможност с много близки параметри. С времето лампите стареят различно. Оттам честата необходимост за донастройка...

lordoff написа:p.s. Огледах доста за 300B. Хм, скъпичка е! Особено ако е NOS.


Разликата между 300Б и KT88 на един и същ производител е 30-35%.

Колкото до въпросния Golden Tube... с един чифт Tesla EL84 от старото производство повече от 25W се изкарват само в пентоден режим и клас B, което означава дълбока (20dB) обратна връзка и омазан звук, който един добър транзисторен усилвател в същия ценови клас може да бие всякак.

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от kpahlev »

Аха, знаех си аз за OPT-та :) Много благодаря за съвета. Ще си калкулирам всичко и ще преценявам. Ако се оскъпява чак пък толкова, може и да поръчвам в София :wink:

За остаряването на лампите: Не ме плаши това, и без това смятам че един bias-meter ще бъде и полезен и ще подобри външния вид на блока/блоковете. Предвиждам си го, не ми се слага LCD, стрелкови е доста по-стилно. И ще си настройвам, какво пък толкова :)

За КТ88: Electro-Harmonix или Svetlana? Много противоречиви мнения чета. Цените са сходни като Svetlana са по-скъпите но това е все пак пазар и често цената не е точен показател.
За да бъда по-конкретен нека разсъждаваме за това:
http://www.turneraudio.com.au/se35cfbmonobloc.html
с единствената разлика, реализиран с двойка KT88!?
По самото схемно решение ще опитам дали няма излишни елементи, но това лесно ще разберем на етап макет.
Човека е помислил и за суб, виждам low pass :) Определено на мен ми харесва. Още повече че с тия купешки боксове, така или иначе си предвиждам sub. Хм, има доста капацитети на пътя. Ама това докато не се пусне, поне аз не съм в състояние да разбера. Всъщност доколко е "прозрачен" един амп много си зависи от самия монтаж. Нещо не ми се ползват PCB-та, като изключим защитата и захранването.
Всъщност за захранването ми се иска, то да бъде в отделен блок. Един тороид с достатъчен запас ще си пее там :lol:
С минимална дължина на свързващия кабел, разбира се. Но ако това ще влоши звука, казвайте навреме. Знам че има и против отделните захранващи блокове. 20-30см дължина дали е проблем? Както се казва, ще разберем. Ама ще струва пари :wink:

А за Golden Audio-to: не, нямам претенции. Знам си стоката. Може обаче да му помогна с някой друг мод, че монтажа вътре му е...не е за разказване. Те имат един друг, доста по-сполучлив модел SA-40, който е краен амп. Ама само съм го виждал на снимка, уви. Това ще е друга тема, най-вероятно![/img]

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Мисля, че не ме разбра правилно.
Ако ще ползваш KT88, най-добре ще е да се насочиш към UL PP схема.
Това, което си избрал не е удачно по две основни причини - лапите работят в пентоден режим и с дълбока обратна връзка, което е достатъчно условие за да се изпорти звученето като цяло и да обезмисли SE топологията.
Освен това важно правило, когато се работи с готова схема е да не се опитваме да правим никакви изменения в нея. Приспособявамето към други по вид/брой лампи няма да доведе до резултат, който би ни харесал.
Ако наистина държиш на KT88, мога да ти изпратя подходяща схема.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Две проверени схеми:

http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/kt88_4.htm

Класическа схема PP-UL Williamson, aнодно напрежение 375 V, максимален аноден ток 2X85 mA, входно напрежение 500 mV, THD 0,25%, изходно съпротивление ~ 1 Ohm.
Ако изключим обратната връзка: входно напрежение 100 mV, THD 1%, изходно съпротивление ~ 4 Ohm
Изходен трансформатор: Импеданс на първичната 6KOhm, индукция на първичната повече от 50 H, индукция на разсейване : P-S под 10 mH, 0.5P-UL под 10 mH. Ако тези условия са изпълнени, RC групата между втора решетка и анод на крайната лампа не е необходима.

http://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/kt88_5.htm

Схемата е известна през 60-те години като 88-50. Самобалансиращ се фазоинверсен входен каскад, автоматично преднапрежение. Отново PP UL изход. Анодно напрежение 500 V, максимален аноден ток 2X100 mA, входно напрежение 500 mV, THD 0,2%, изходно съпротивление ~ 0.7 Ohm.
Изходен трансформатор: Импеданс на първичната 5KOhm, индукция на първичната > 30 H, индукция на разсейване : P-S под 10 mH, 0.5P-UL под 10 mH.

В двете схеми кенотронното захранване може да се смени с диоден изправител.

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от kpahlev »

:) Адски много благодаря! Да си призная, и аз се заглеждах много по
тези варианти на GEC! Изглеждат много стилни и издържани, изчистени! Ще си дам малко време, и после поръчвам лампи и всичко друго. Надявам се с кутиите също да се справя добре. Нямам си познат дърводелец, мога да поръчам хубави метални(хромирани и т.н.) Но друго си е с топлината на дървото :)
Аз пак ще питам за самите лампи, но на малко по-късен етап.
Хубаво е когато попадне на точните хора :)
Успех!

p.s. Ех, щях да забравя! Този 2-я вариант правен ли е наскоро...т.е. дали може да се чуе някъде. Интересен ми е самия монтаж вътре...Твърде много въпроси, sorry. Още веднъж Благодаря!

Кирил Пъхлев

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

lordoff написа:Ех, абсолютно си прав! И аз с това хем да е КТ88, хем SE :)
Ще изпортя работата! Ам нали затова са по-опитните! Благодаря за съвета! Наистина, в началото исках PP с KT88 ама като чета във форума SE та SE.....Хм! ОК, навит съм за схема ще бъда признателен!
Това познато ли ти е www.ptsoundlab.fr ?
Там има една приятна PP : http://www.ptsoundlab.com/tubes/amplis/ ... 8ca35w.htm
Но като гледам OPT: 200-250mA, това отива към 450-600$... Но не е беда!
Оказва се че докато стигнем до ирационалното, пътя е осеян с рационални решения :lol:
Поздрави!


А най-добре ще е да чуеш добър усилвател с КТ88. Тогава решавай.

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от kpahlev »

Да, това е най-верния подход! Само че къде ги тези амп-ове по магазините(да речем) А пък и никой от форума не се беше похвалил че е пускал с КТ88....Та затова!
Инак от фабричните много се бях запалил по McIntoch275 и HK CitationII. Но те са с доста усложнена схемотехника, че човек започва да си мисли дали всъщност звучат толкова добре....
От фабричните си имам откритие: PrimaLuna! www.primaluna.nl
Холандска разработка, за това къде се правят няма да казвам :lol:
Там имат едни PrimaLuna Five с КТ88...много добре изглежда. За съжаление само изглежда. Няма как да го чуя. Хубавото е че на пръв поглед монтажа е перфектен! И има мнооого поле за подмяна на елементи! 1400eur ни повече, ни по-малко. Което е добре!
Но ако ще се наложи да изтърбушвам всичко-много скъпа ще излезе тая кутия :lol:
Ако някой може да демонстрира добър с КТ88, приветствам идеята!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

velinski написа:Вариантът на Андреа Чуфоли е с най-голям потенциал от всички схеми дотук, IMHO
...........................
Единствено не ми харесва предавателното число на вторичната - твърде е голямо, макар че по спецификации Lundahl гарантира честотен обхват над 20kHz.


Знаех си, че ще се стигне дотук.
Тръгваме от едно сравнително бюджетно решение, като го подобряваме полека-лека до степен да влезе в ценовата категория на прилично стъпало с 300B да речем. Тогава защо не направо второто?

Колкото до предавателното отношение на трансформатора, можем да измираме "най-малкот зло" между неоптималното отношение, допълнителна лампа на входа или UL вместо триодно свързване на крайните лампи.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта