Subs-JAMO...промяна-какво мислите за тази конструкция sub?

Съобщение
Автор
Аватар
desotodorov
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

Subs-JAMO...промяна-какво мислите за тази конструкция sub?

#1 Мнение от desotodorov »

Здравейте мисля че това ми е първия пост във форума, макар че съм регистриран от преди година...:) Не съм "аудиофил" в пълния смисъл на думата, макар че хубавия звук ми е мания от поне 15г. но поради ред причини все не мога да слгобя система, която да е на ниво...
У нас имам AV receiver JVC 6012 - 5х100W - които не са реални, щото консумираната му мощност е доста по-ниска - т.е. усилвателя ми е нисък клас. Преди време един познат се опита да ми направи събуфер - по-мое желание, но нещо не можа да се справи - не ми звучеше добре, имаше някакакъв брум, с две думи - само си хвърлих парите на вятъра, след това се опитах да сглобя някакъв суб - собственоръчно - но и той не ми харесва (причините са много - и се обясняват с еднин факт - нисък бюджет) . Затова реших да си купя - "фабричен" :)
Затова в момента ми се налага да избера между JAMO E4 SUB.1 http://www.eastwoodhifi.com.au/e4_sub.htm и http://www.stereo.ru/profile.php?tree_id=53&product_id=7589 и PIONEER VS-W90S - http://www.a-shop.ru/product_info.php?cPath=68_449&products_id=11347.
Честно казано - нямам представа нито от единия, нито от другия. Затова искам да помоля, ако някой има впечатления и може да помогне с нещо при избора - да споделя черпя :partyman: предварително :)
Принципно съм се ориентирал към JAMO (има настройка на фазата и още нещо отзад), освен това е 20,3 см говорител... но = очаквам и вашите мнения.
Последно промяна от desotodorov на Сря Авг 30, 2006 10:05 am, променено общо 1 път.

Аватар
X.Tsvetkov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 97
Регистриран на: Съб Яну 28, 2006 1:00 am
Местоположение: София.
Обратна връзка:

#2 Мнение от X.Tsvetkov »

За тези пари някой от хората тук може да ти направи къде къде по добър суб уфер :)

Аватар
desotodorov
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

xxx

#3 Мнение от desotodorov »

За кои обаче - щото в Технополис Pioner-a е 220лв, a JAMO-то съм го спазарил втора ръка за 180 и е Made in Denmark, пък като гледам по чужбините го търгуват за към 300$...

Denis_Stoyanov

#4 Мнение от Denis_Stoyanov »

за тези 220 лв можеш да си направиш нещо къде къде по качествено разгледай форума внимателно има доста стойностни проекти просто според мен не си струва да си тровиш живота с тед пионерки и джамота :wink:

Аватар
desotodorov
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

xxx

#8 Мнение от desotodorov »

Много ви благодаря на всички....особено на xeon...Jamo Sub 200 наистина по заслужава парите си... пък и ще е нов...а добре де - аз вчера се рових и намерих тест тонове както и упътване за настройка на суб-ове в сайта на Jamo... но наистина не ми е много ясно как ще стане настройката - там бяха написали нещо от сорта "Викате си един приятел, сядате на любимото ви място за слушане, той върти копчетата а вие слушате и застопорявате, където най ви харесва" :) това го цитирам по памет... а иначе - съм почти сигурен че може да се сглоби нещо по-добро от фабричното за тези пари, макар че както съм чел тук някъде - трудно се прави (изработва) хубава нискобюджетна тонколона така че цената и да дойде колкото на "фабрична" такава със същите характеристики...ама така както съм тръгнал пак ще ме прихване да започна да "творя" :) пък си знам че не ми се удава...не че не ми харесва онова чудо El Pipe-O - което си го превеждам като ЕлПайпо=ЕлНиньо-то на субовете...даже проучвах отде да взема тръбата :), нищо че ще е до тавана, нали "отпечатъка" му е малък (върху пода става въпрос - така се беше изразил автора :):):), пък и за мнението на жената беше казал нещо от сорта - "Бе няма да ви бие много" :twisted: ...

Аватар
desotodorov
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

xxx

#9 Мнение от desotodorov »

cickata написа:За тези пари някой от хората тук може да ти направи къде къде по добър суб уфер :)

За това съм съгласен, но има ли кой да се занимава с мене за тоя мизерен бюджет :).
А между другото - както казах в началото на темата имам един DIY събуфер направен по следната схема Изображение
...начертах я доста приблизително, защото не съм мерил реално размерите - само на око. Кутията е доста здрава и тежка направена е от 20мм (или малко повече) MDF. Както ми обясни човека който ми го прави - системата му е пуш/пул, и както той каза - вади най-мекия и приятен бас. Не зная до каква степен е пресмятал обемите на кутията, но ми показа някакви сметки за резонансната честота, при която всичко си беше на мястото. Какво мислите за тази конструкция - става ли за нещо ? Имам я у нас но от нея ползвам само усилвателя - направен по схема QUAD 405 и мощност около 100W.
В началото ми се струваше добре, но след това забелязах че при малко по-голямо усилване се чува нещо като фучене, но не точно...
Чудих се откъде идва, гледах кутията отвсякъде, докато накрая не отворих говорителите.... за голямо мое съжаление се оказа че човека ми е сложил някакви китайски дървета (бяхме говорили да сложи български) и то с чашка в средата - широколентови говорители ли се водят...та въпросното свистене съм 90% сигурен че идваше от там... Два пъти преди това бях ходил при него защото тия говорители късаха проводниците към мембраните - явно поради големия ход.
Като видях накрая какви боклуци ми е сложил вътре - се ядосах извадих трафа и усилвателя отвътре и си сглобих мой събуфер с подобна конструкция но с два (пак китайски) говорителя само че 12'' (от някакви Telstar, колони си). Получи се нещо огромно, несметнато и не добре звучащо....затова съм тръгнал да си купувам суб. Но ако някой ме светне - тая кутия (тя е най-хубавото от стария суб) дали мога да и сложа други говорители и да се получи нещо задоволително...Зная че това е малко тралала :) въпрос, но мога да намеря точната схема и да дам точни размери, след което по получените обеми да се стигне до някакви подходящи 20см говорители. Макар че това малко ми прилича на "имам кола търся си подходящ двигател". Друг е въпроса че тая кутя, жена ми ама хич не харесва - приличала и на ковчег 8) защото преди я слагах легнала под телевизора. Но права спестява място.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

Приятелю, това е БАНД-ПАС-ИЗОБАРИК.... Сложна система е и за направата и се искат ред знания и умения...Като гледам чертежа(не знам Т/С параметрите на говорителите) кутията е огромна... И със сигурност демпването е нищожно,обема огромен, хода огромен... При недобро уплътнение на говорителите и при огромен ход-ще имаш свистене, а в моменти на претоварване и дрънчене... Освен това това е система от 6-ти ред, така, че свистенето :D ще ти е от всички тръби..
Съжалявам, но майстора ти явно не е и чувал дори за ТЛ и хорни, щом ти говори с такава компетентност за най-добрия бас 8) :D.

Какво може да се направи:

1. да си купиш това което си си намислил.
2. да хванеш някой да ти направи суб-конструкция..нали си имаш усилвателен блок. Някоя бас-хорна или ТЛ... Или поне грамотно изчислена каквато и да е конструкция..Но едва ли някой ще се навие, защото бюджета ти е малък.
3.някой да ти сметне проект и ти да го реализираш с наши напътствия.

Ако ти е читаво стъпалото при изпълнение на точка 2 и 3 ще имаш суб, който ще е много добър. А и ще натрупаш безценни знания.

И можеш да изключиш от асортимента си китайските и българските говорители... Освен, ако нямаш измерени Т/С параметри :wink:

Успех :!:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivo_Hristev »

Така като го гледам този суб има доста недомислици по него. Например двата порта от по 8 см. ще зафучат доста по-рано от един 16см. Тези фучащи звуци, които ти чуваш, със сигурност идват от портовете! За да бъде толкова голям обема или говорителите са много зле, или конструктора е гонил единствено ниска долна гранична честота. Ако си решил да ползваш кутията най-добре й сметни обемите и потърси подходящ говорител, който да "пасне" в нея.

Аватар
desotodorov
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Сря Ное 09, 2005 1:00 am
Обратна връзка:

xxx

#12 Мнение от desotodorov »

Ами да ви кажа и на мен ми се струваше, че е от портовете, но пробвах - извадих говорителите и пуснах доста силен сигнал, така че мембраните правех доста голям ход и тоя звук пак се чуваше, затова мисля че е от чашките, майната им...струва ми се, че най-добре ще е да го продам на data.bg да си взема два говорителя Визатон и да се спазаря с някой от можещите и знаещите от форума да направим нещо кадърно...

Публикувай отговор

Обратно към “Домашно кино”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта