Vifa MG18SK-09-8 и наличният в момента MG18WK-01-8 в TL

Съобщение
Автор
Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Vifa MG18SK-09-8 и наличният в момента MG18WK-01-8 в TL

#1 Мнение от oceanman »

Понеже доста хора имат запитвания в за тези говорителчета си поиграх..За съжаление не мога да постна диаграми...По късно ще помоля Блек да качи няколко схемички за съответните модели.Сега само ще опиша геометрията ,която намирам за оптимална за двата говорителя...Оказва се ,ч MG18WK-01-8 е по-подходящ.

MG18WK-01-8
Sd=138 -6 db=49 hz
S0=2.5*Sd -10 db=36 hz
Sl=0.7*Sd
L=1700 mm

MG18SK-09-8
Sd=138 -6 db=50 hz
S0=2.5*Sd -10 db=37 hz
Sl=0.7*Sd
L=1800 mm

Това според мен е оптимума на тези говорители.Мога да кажа,че за някого цифрите ще са доста слаби...Но характеристиката на моите действащи в момента е плачевна на симулаций.Но практиката показва друго...Освен това и по-голямата мощ на 18-ката...Не мога да кажа конкретно дали това би удовлетворило изискванията на заинтересованите...Не искам да взема страна,но ако нямах говорителите,които имам в момента, аз щях да рискувам...Скоро ще има и чертежи....
Изместването на говорителя надолу е 6 инча...Пищялката-по усмотрение,нищо,че съм я изтъпанил от долу...

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#2 Мнение от Bojo »

Владо, аз се навивам! Според теб, чисто субективно и неангажиращо, на база интуиция и огромния ти опит, ще излезе ли добра колона?

bezobraznia

супер!

#3 Мнение от bezobraznia »

Bojo: жив и здрав да си !!! 8) 8) Тъкмо после ще има "материал" за слушане когато намина към София...
Аз само поради фин. съображения все още не работя с говорители от този клас... ами с разни твм-и и т.н. ...
Но определено ще си послушаме хубаво като направишш проекта!!!

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от oceanman »

Чертежите са готови,но не мога да ги сканирам в момента и да ги дам на някой да ги качи...Човека е много зает.И това ще стане,но другата седмица...

Божо,направо като дойта ще ти връча чертежа...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от oceanman »

Божо ще каже,той явно пръв ще направи колона с него от вас...Казаха за него,че бил нещо като частна поръчка и за това бил по-добър...Но практиката ще покаже...Старият беше разкошен..

Сега и аз почвам центъра ТЛ със МГ18СК09-8

bezobraznia

hm..

#7 Мнение от bezobraznia »

Joker: и мен това ме притеснява да си призная ...
Аз също търсих и то не само в Google и ниищичко ...
А и като му гледам цената (обявена 62 лева) и много правата АЧХ... сиилно се съмнявам относно достоверността на данните ...
но все пак може да се разчита (предполагам?) нa Bojo за измерването им след като така и така се е навил да си купи...
Аз в PAS също ги гледах и да си призная ми харесаха доста...
А и още нещо: НЕ СЕ ЛЪЖЕТЕ!!! - Материала НЕ Е КЕВЛАР! Това са "стъклени влакна" !
Скоро обсъждахме този въпрос по ICQ...
Единствените кевларени говорители, които PAS (по мои наблюдения) е обявил за продажба са тези Scan-Speak:
http://www.d-s-t.com/scs/data/18w_8546-00a.htm
,но за цената им даже се страхувам да питам :?

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#8 Мнение от Bojo »

Няма да намерите този говорител в нета, защото е ОЕМ производство на Вифа (инфо от ПАС), най вероятно залежали количества, което обяснява и цената. Аз вече се сдобих с този говорител и в момента го пуснах да посвири. Първите ми впечатления са много добри. Тази дни, като намеря малко време ще му измеря параметрите и ще докладвам.
Относно материала Кевлар (инфо от руски форум от преди години) - момчетата писаха че Кевлар е търговско наименование на тъкан изтъкана от карбонови влакна по специална технология и защитена под това име - защото много по евтино е да се защити името, а не технологията - тоест множество материали с подобни свойства и изглеждащи по долу-горе един и същи начин могат за по-удобно да се нарекат с добилото популярност и широко рекламирано име Кевлар.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#9 Мнение от Simonov »

Аз като голям фен на Monacor мога ли да предложа някой говорител???
Ето два от тях :
http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2073&spr=EN&typ=u
http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2074&spr=EN&typ=u

Незная дали ще станат за ТЛ. 8 инчовия говорител ми се струва добър
като го смятам с BassBox-a ми изкарва 27Hz(-3dB) от 61 литра кутия (с бассрефлекс). За цената не съм много сигурен но за по големия е някаде към 150лв. В Пазарджик има дистрибутор на Монакор и ще си ги поръчам от него, ако наистина стават.

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от oceanman »

Симонов,мисля,че големия е смайващо добър за ТЛ...Наистина ли има дистрибутор за Монакор?

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от oceanman »

Даже JBL дава още по смайващи резултати...Е не можа да е само хубаво..Груп дилей при всички басрефлексни конструкций за този говорител е просто ужасяващ...Не съм виждал по-лош...Т.е.реакцията на говорителя ще е по-бавна...При затворена кутия всичко си влиза в нормата...Ще направя симулаций за ТЛ...Може да се окаже,че е един от най-добрите говорител,попадал ми на живо за тази конструкция....

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от oceanman »

Наистина,Дос-овската програма даде смайващите 23 херца -10 дб и 35 херца -6 дб...И то не си играх изобщо да го оптимизирам....Другата седмица ще си поиграя с него на мат-кад-а.Разбира се не е ясно как се държи този говорител като цяло...Някой слушал ли го е?Доста невероятно равна характеристика,огромна звукова бубина...

За бас рефлекс според мен не повече от 45 литра...Оптимума е около 35...Не се лъжи да го насилвш,воден от някакви гонения на честотен обхват...Ще сгрешиш...Е,за ТЛ просто е престъпление,ако не се използва това чудо...Ще ме амбицираш да дойда и да го грабна....Там са други нещата,но за подробности-след мат-кад-а...

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#13 Мнение от Simonov »

относно Group Delay - 24.59msec/26.94Hz
На мене не ми се струва толкова зле. Доколкото се отнася за доставаката ми казаха че няма проблеми и може да се поръча всичко само пари да има да платиш 8) В сайта на Монакор има и други по скъпи говорители но този ме се струва най добър като цена-качество.
По германските он-лайн магазини го гледам че е някаде към 90 евро.
Нямам никаква идея колко ще струва тук в БГ. Преди време бях дал заявка на щовека дето ги доставя да попита за SPH250KE-10" и тези дни ще се разкарам да видя резултата. Така ще може да се прецени колко парички ще дойде горе-долу и 8" -я вариант.

EDIT: Какава е тая досовска програмка дето я ползваш? Дай линк за download. Може и само името да дадеш.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#14 Мнение от Simonov »

Значи като направиш първите симулации и проекти, ги постни ако искаш като нова тема.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#15 Мнение от Bojo »

Симонов, изчакай с поръчката - ще проверя и на друго място за Монакора - може да е по тънка цената.

Публикувай отговор

Обратно към “Хорни и ТЛ”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта