Изправителните диоди

Съобщение
Автор
Маниакален тип

Изправителните диоди

#1 Мнение от Маниакален тип »

Имаше споменато малко нещо за тях в темата за електролитите, но не ми се видя достатъчно за интереса ми.
Можете ли да осветлите темата за подходящия тип изправител, какво и защо подобрява, примери за такива на нашия пазар (за ток около 5А).
Ъ-ъ-ъ, и още нещо - защо не мога да пиша с латински букви тук? :oops:

brum

#2 Мнение от brum »

Най-подходящата комбинация (след 2 часа ровене по онлаин магазините ) от цена/скорост/ток е fr60x, има ги в комет, и са стотинки ( около 20ст/бр ), но пък не са от най-бързите...150nS

Маниакален тип

#3 Мнение от Маниакален тип »

понеже става дума за 2-та ми усилвателя, отношението цена/скорост е направо без значение т.е. качеството е водещо.
и все пак, може ли малко теоретично осветляване на темата. ако взема да доловя разлика в звука след смяна на диодите, да мога си въобразявам от какво е :-)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Не може да пишеш с латински, защото е забранено.
Всъщност можеш, но постовете ти няма да се задържат дълго време ... :wink:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Изправителни диоди

#6 Мнение от Goro »

Представи си че намериш безинертни диоди. Те ще прекъсват мигновенно. Тока през вторичната ти намотка също ще трябва да прекъсне веднага, но понеже индуктивността й на разсейване е заредена с енергия, ще се развива преходен процес, който ще наблюдаваш с осцилоскопа. Тогава ще шунтираш диодите с кондензатори, преходния процес ще намали честота и амплитудата си, но не и енергията си. Тази честотата може да слезе дори в звуковия диапазон. Това за шумовете на диодите, коментирано в една руска статия миналата седмица, не споделям защото имаш големи електролитни кондензатори.
Но шотки диодите ще греят по-малко - това се печели от тях.
Според мен мрежовия ти трансформатор трябва да има малка индуктивност на разсейване т.е. да се конструира като изходен трансформатор и е желателно да е със средна точка.
Според мен няма да намериш разлика, ако смениш само диодите.

Маниакален тип

Re: Изправителни диоди

#7 Мнение от Маниакален тип »

Goro написа: Според мен мрежовия ти трансформатор трябва да има малка индуктивност на разсейване т.е. да се конструира като изходен трансформатор и е желателно да е със средна точка.
Според мен няма да намериш разлика, ако смениш само диодите.

Трафа ми е тороидална баница със средна точка, но последното ти изречение ме смути - как да те разбирам? Тъкмо бях посъбрал мерак и мукаетлък да си сменя диодите, пък то какво? :?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Трансформатор

#8 Мнение от Goro »

Ами тогава опитай и сподели. Може аз да не съм прав, но така мисля.

Маниакален тип

Re: Изправителни диоди

#9 Мнение от Маниакален тип »

Goro написа: Представи си че намериш безинертни диоди. Те ще прекъсват мигновенно. Тока през вторичната ти намотка също ще трябва да прекъсне веднага, но понеже индуктивността й на разсейване е заредена с енергия, ще се развива преходен процес, който ще наблюдаваш ...
Според мен мрежовия ти трансформатор трябва да има малка индуктивност на разсейване т.е. да се конструира като изходен трансформатор и е желателно да е със средна точка.
Според мен няма да намериш разлика, ако смениш само диодите.

Поразмислих се над това, което казваш. Тороидалния траф въобще (почти) не разсейва настрани. Да предполагам ли тогава, че причината за ефекта, който описваш ще е толкова минимизирана, че няма смисъл да я доунищожавам?
Излиза ли от казаното, че fast+soft recovery диоди имат смисъл само в изправянето от неторидален (конвенционална форма) траф, който си разсейва в магнетизма в околното пространство и създава описания от теб ефект?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от velinski »

специално за шотки диодите - абсолютно безшумни са когато превключват, с плавен преход без пикове и звънтене, имат ниска индукция

сравнявал съм ги с всякакви други диоди със скоп на захранването на един ЦАП

да не говоря за преимуществата им в аудиото - от един диод или грец разликата е по-скоро субективна (освен ако греца не е на ЦАП или клок където се "чува" всичко), но когато се сменят диодите на цял плейър с шотки, той свирва несравнимо по-чисто и фокусирано

при мен те винаги дават добър резултат независимо от вида на трансформатора, особено откакто взеха да се появяват и високоволтови шотки на пазара

иначе изправител номер едно за аудио е кенотронът :)
Последно промяна от velinski на Вто Мар 28, 2006 9:53 am, променено общо 2 пъти.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Маниакален тип

#11 Мнение от Маниакален тип »

velinski написа: специално за шотки диодите - абсолютно безшумни са когато превключват, с плавен преход без пикове и звънтене

Намират ли се мощни шотки интегрирани в грец или са само дискретни?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от velinski »

ами аз си купувам едни по двойки в корпус ТО-220 - 2 такива правят грец - има за различни волтажи и амперажи

те са 2 варианта АК-КА и КА-АК
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Маниакален тип

#13 Мнение от Маниакален тип »

velinski написа:ами аз си купувам едни по двойки в корпус ТО-220 - 2 такива правят грец - има за различни волтажи и амперажи

те са 2 варианта АК-КА и КА-АК

Имат ли си име? :wink:

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от velinski »

аз лично ползвам:

CSD01060A - 1A 600V - в лампови схеми където няма физическо място за кенотрон

Тия са по SiC технология и ги има от 300 до 1200V 1-10A

за мод на плейъри - 11DQ10 (100V 1.1A) - много добри, но доста скъпи - от Conrad

двойни:
MBR3045 - 30A 45V
MBR4045 - 40A 45V
и някакви подобни само че SRxxxx или нещо подобно

1N5818 - 1N5822 - навсякъде, където не ползвам някои от другите
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Маниакален тип

#15 Мнение от Маниакален тип »

SR1680CT подходящи ли са за 100W amp? (от Комет)

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта