Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

Съобщение
Автор
Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#1 Мнение от woofer »

Здравейте :) !
Върти ми се в главата следната концепция ,флорстендър с 5 или 6 инчов фулрейндж + 8 или 10 инчов басов говорител.Като главно изискванията са да бъде с чувствителност около 90 дб. да има ударен, бърз, стегнат бас,който да слиза на -3дб. 33-35 хз,средите, високите да не са прекалено ярки и режещи и ширината на ОТ да не бъде повече от 30см. Може би ще ви помогна като ви кажа че сега слушам на tannoy fusion 3 които си слизат нисичко,но го няма този стегнат, бърз и ударен бас ,който искам ,средите и високите им можеше да бъдат по ярки.Стаята в която ще се слушат е 10м/2 .слушателското място е на 2м. разположил съм 8бр.акустични пана от каменна вата с плътност 70кг.м/3 в зоните на мирор пойнтовете на страничните стени тавана и зад слушателското място.Усилвателя който ще ги захранва за сега е marantz pm8003,източника е компютър с външна звукова карта на Native instruments audio 2 dj.Mузиката която ще се слуша 70% е техно,минимал,тек хаус и транс останалите 30% е вокален и акустичен джаз и чиллаут.Бюджета който мога да отделя е 600лв за говорители и филтри.
Идеята ми за фулрейндж +басов говорител ми се върти главно заради евентуално по опростения филтър,но може и да греша. :)
Днес гледах сайта на madisound и попаднах на това https://www.madisound.com/store/product ... ts_id=8704 какво ще кажете?
Може ли да се реализира това което съм намислил в този бюджет и оправдано ли е според вас

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#2 Мнение от kromuilis »

Здравей, преди време правих нещо подобно на това, към което си се насочил.
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=1&t=18702
Мисля, че резултата е доста сходен с целите на проекта ти. В началото, докато колоните бяха при мен, се занимавах доста време и в крайна сметка подтиснах широколентовия говорител с резистор+намотка така, че проклетия бас да излезне в степента, която да ме удовлетворява.
По-късно дадох колоните на брат ми да ги слуша и като ги занесохме у тях, в неговия хол, излезе такъв гръмовен бас, че моментално изскубнах от пътя на Фостекса всички глупости и си оставих просто само чистия филтър от II ред.
Свирнаха жестоко!
Той също ги слуша с транзисторен усилвател, ако имаш път насам, можеш да дойдеш да ги чуеш.
Та понеже питаше за бюджета, мисля, че тези пари ще стигнат за говорители и филтри, но не забравяй и кутиите. :)

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#3 Мнение от woofer »

:) да,аз преди да пусна темата поразгледах и видях твоя проект и ми хареса,монакорите ,могат ли да се намерят нови?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

За съжаление SPP-280 вече не е в каталога на фирмата и дистрибуторите не го предлагат.
Ето един чифт в e-bay:
http://cgi.ebay.de/Number-one-SPP-280-1 ... 58870fe83f
Доставят до България.
Подобен проект може да се реализира и с SPH-275C, който предрочитам заради по-добрата мембрана. Мога да ти съдействам за директна доставка с прилична отстъпка. Пиши на лични, ако имаш интерес...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#5 Мнение от Nanko Rusev »

В международния форум, концепцията на широколентов подкрепен отдолу с бас е известна като FAST (F.A.S.T.). Аз съм фен на тази концепция.

За широколентов ти препоръчвам моделите на Mark Audio, които имат голям линеен ход и по-ниска чувствителност. Така ще можеш да минеш (предполагам) за тях с филтър първи ред (заради достатъчния им ход) и ще намериш sub-говорител, който да е достатъчно чувствителен, за да се комбинира с тях.

Конкретни модели за суб частта аз не мога да препоръчам. Другият проблем там (за мен) там е голямата бобина за филтъра ... (lowpass и ниска честота).

Успех!

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#6 Мнение от kromuilis »

За принципа на подбора съм напълно съгласен с Нанко.
Но когато имаме все пак два говорителя, трябва добре да се сметнат филтрите с оглед на добрата линейност. Аз в началото не исках въобще да режа широколентовия за да не "прецаквам" иначе приятното му звучене. Сложих само бобина на баса, но резултата не ми хареса изобщо. Оказа се, че така диапазона на припокриване между двата говорителя става доста голям и се получава мазало в областта на високия бас и ниската среда.
Другото, което ми се наложи да преодолея в себе си, беше убеждението, че честотата на сряз трябва непременно да е на 100hz или дори по-ниско. Та накрая трябваше да приема факта, че това в крайна сметка е двулентова колона, да си направя филтрите от 2-ри ред както на широколентовия така и на баса, и да вдигна честотата на сряз на 300hz.

п.п.
Така между другото бобината на нискочестотния се оказа със стойност от 4,7 милихенри, което при дебелина на проводника от 1,5мм2, мисля че даваше съпротивление от порядъка на 0,25 ома. (това по памет), което не би трябвало да намаля осезаемо чувствителността му.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#7 Мнение от woofer »

Днес ми направиха впечатление още 2 баса освен Моnacor-a,какво ще кажете
http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/s ... LE-COATED/
http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/s ... EX.-BLACK/
За сега съм се спрял на Fostex FE126En за FR.
Компонентите за филтрите и направата ,долу горе колко излиза?че така като гледам вече си минах доста бюджета ... :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kromuilis написа:Другото, което ми се наложи да преодолея в себе си, беше убеждението, че честотата на сряз трябва непременно да е на 100hz или дори по-ниско. Та накрая трябваше да приема факта, че това в крайна сметка е двулентова колона, да си направя филтрите от 2-ри ред както на широколентовия така и на баса, и да вдигна честотата на сряз на 300hz.
Както винаги наблюденията и заключенията ти са уместни, особено когато става дума за пасивни филтри.
Колкото честотата, на която е настроен филтърът, е по-близка до резонансната честота на говорителя в кутията, толкова по-голямо в влиянието на елементите му върху механичната система. Оптимумът наистина е около 300Hz.
woofer написа:Днес ми направиха впечатление още 2 баса освен Моnacor-a,какво ще кажете
Говорителчето на SEAS има потенциал в по-нестандартни конструкции, но чувствителността му от 87dB/W/m го прави неподходящ за конктртния проект.
Чифт от посочените ЕTON ще глътне целия ти бюджет.
Мonacor SPH-275C мога да ти доставя за 205 лв/бр., но ако почакаш до септември.
Fostex FE-126En имам един чисто нов чифт от последната доставка от Madisound - 84лв/бр.
Крайната 578лв за говорители се вмества в бюджета, а с филтрите малко ще го надвиши.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#9 Мнение от haralanov »

woofer написа:Днес ми направиха впечатление още 2 баса освен Моnacor-a,какво ще кажете

http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/s ... EX.-BLACK/
От този говорител бягай с 300, дори и да ти го дават безплатно!

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#10 Мнение от woofer »

Rumen Suvandjiev написа: Мonacor SPH-275C мога да ти доставя за 205 лв/бр., но ако почакаш до септември.
Fostex FE-126En имам един чисто нов чифт от последната доставка от Madisound - 84лв/бр.
Крайната 578лв за говорители се вмества в бюджета, а с филтрите малко ще го надвиши.
Ако няма друга алтернатива на монакор-а бих изчакал до септември,до сега само той изпъкна ,не виждам други предложения за басови говорители.Фостекса,дали ще има нужда да се подкрепи със супертуитър или е безсмислено?В какво акустично оформление ще е най подходящо да бъдат поставени двата говорителя?Не се плаша от по сложни конструкции стига да има точен чертеж на проекта.

пп.Хараланов ,благодаря ти за мнението ,вярвам ти на 100%
Поздрави!

Audiomaster
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 404
Регистриран на: Пет Фев 24, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#11 Мнение от Audiomaster »

Виждам, че търсиш сериозен звук, интересуват ли те къстъм изпълнения? Мога и аз да предложа добри говорители, щом имаш време.
Радостин Атанасов
0899 867 140/ 0879 857 140
http://audiofidelitybg.com
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=46353

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#12 Мнение от kromuilis »

woofer написа:Фостекса,дали ще има нужда да се подкрепи със супертуитър или е безсмислено?
Честно казано нямам лични впечатления от fe-126en, но предшественикът му fe-126e определено няма нужда от подкрепа в областта на високите. Дори бих казал, че това говорителче има доста приятна висока среда и високи, които правят чинелите, перкусията и изобщо акустичните инструменти доста приятни и натуралистични.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#13 Мнение от woofer »

Audiomaster написа:Виждам, че търсиш сериозен звук, интересуват ли те къстъм изпълнения? Мога и аз да предложа добри говорители, щом имаш време.
Разбира се :) аз в момента събирам мнения и препоръки,така че изложи твоите виждания.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

woofer написа:Ако няма друга алтернатива на монакор-а бих изчакал до септември,до сега само той изпъкна ,не виждам други предложения за басови говорители.
По принцип възможности има много. В случая търсим НЧ говорител с по-висока чувствителност, който в сравнително неголям обем да даде ниска долна граница с добри преходни процеси.
woofer написа:Фостекса,дали ще има нужда да се подкрепи със супертуитър или е безсмислено?
Ако става дума за възпроизвеждането на високите - не се нуждае. По принцип супертуитърът има положително влияние върху звуковата картина като цяло.
FE-126E и FE-126En практически нямат разлика както като звук, така и като параметри.
woofer написа:В какво акустично оформление ще е най подходящо да бъдат поставени двата говорителя?Не се плаша от по сложни конструкции стига да има точен чертеж на проекта.
Най-лесно е за НЧ драйвера да се използва басрефлекс. Ето една проверена кутия:

Изображение

Фазоинверторът е Monacor MBR-80M.
Широколентовия може да поставиш върху басовата кутия, като поекспериментираш различни оформления.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на говорители за двулентово ОТ

#15 Мнение от woofer »

Направо фостекса в някоя къса хорна върху басовата кутия ииии вземииии :mrgreen:

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост