Разстояние между 2 говорителя свирещи в една честотна лента

Съобщение
Автор
Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

Разстояние между 2 говорителя свирещи в една честотна лента

#1 Мнение от Dreamer »

Има ли нещо такова или си сичко е пак стъкмистика и няма някакво определено правило за това
ще използвам два баса и затова питам, да знам как да ги разположа

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#2 Мнение от 100 »

За басовете почти няма значение, ако озвучителното тяло не е двулентово. Ако е двулентово, в областта на средите ще получиш повишена неравномерност на честотната характеристика.

Аватар
Dreamer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 117
Регистриран на: Нед Авг 22, 2004 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от Dreamer »

хм гадно, точно двулентово говорим:)
та какво беше условието? знам, че някъде съм го срещал ама не помна никак къде е?

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#4 Мнение от 100 »

Най-малко влияние ще окаже сдвояването на баса, ако сложиш В.Ч. високоговорителя между двата баса. Въпреки, че така той пада малко ниско, но пътищата на звука стават еднакви в по-голяма площ на слушане и от там-дефазирането е по-малко. Ако успееш конструктивно да направиш така, че В.Ч. да е на нивото на ушите е най-добре. И освен това, високоговорителите трябва да бъдат максимално близо един до друг и на една линия.

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#6 Мнение от 100 »

В случая става дума за акустика на помещението и ако имаш четири суббаса и място, където да ги сложиш, може би е добре да ги разположиш така. Ако кутията е една, с четири високоговорителя ще се получи по-голяма но е една. Тогава нейното място в стаята се търси експериментално (в една от преведените от руски статии се препоръчваше да сложиш суббаса на мястото, където ще слушаш и да се разхождаш или да лазиш ез стаята, докато звука ти хареса, и там да сложиш суббаса. Лазенето е необходимо, за да бъдат ушите ти на височината, на която ще се намира суббас излъчвателя.)

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#7 Мнение от 100 »

По въпроса за разделянето на суббаса от останалите честоти, аз съм твърдо за. Много по-лесно е да намериш оптималното място на един суббас, отколкото на четири фул рейндж колони, при това да спазиш и изискването за съраунд или стерео. А суббаса не създава усещане за посока, ако не работи над 160 Hz.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

17м при 20Хц,ако приемем скоростта на звука за 340м/с.
Оттам му се губи посоката :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

100

#9 Мнение от 100 »

Не зависи от разстоянието, а от гледна точка на психоакустиката. Бинуралния ефект (определяне на разстоянието при слушане с двете уши) е валиден над 200 Hz, а практически там все още има известно усещане за посока, за това за резерв приемам 160 Hz.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта