Какво мислите за Gainclone?

Съобщение
Автор
Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Днес налепих набързо един вариант на Gainclone да чуя за какво става въпрос.
Захранването е +/- 18V от една намотка на трафа със среден извод. Всеки канал обаче е с отделен грец с по 2 кондензатора 1000 микро (така казват че е оптимално).
Послушах го половин - един час с различни добре познати ми парчета на All fun хорните ми на 2-3W.
Като за интегрален усилвател се справя много добре.
В сравнение с Aleph-X обаче ми се губи яснотата, звучи малко по-замазано. Особено пролича на едно парче на Led Zeppelin, където като го слушам с алефа ме побиват тръпки. С тоя усилвател като премина познатия пасаж с касата го изключих да видя дали нещо не му е изгоряло! После се оказа че не е, просто така си свири. Може би трафа ми трябва да е по-мощен (сега е 70-80 ватов). На другите дискове се държеше доста прилично. Усетих малко повече бас от алефа, но и ми се струва че колоните се проявяват с повече неравномерности.
За идеята ми за компютърен усилвател мисля, че ще е идеален.
Може би ще му сложа някакъв тороид 120-150 вата и ще свирне супер с визатонките.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#4 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Аз съм го правил и го ползвам. Виж на сайта ми.
(80 W e абс.минимум за траф, но на канал)
Изображение

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#6 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Joker написа:хмз Gainclone май иска по-яко захранване...

Ами, нали казах - 80 VA е абсолютен минимум, но на канал, респ. 150-160 VA ако се ползва един траф за двата канала. Моят е 250 VA, 2x22 VAC ... имай предвид, че сбърках при поръчването - това напрежение е малко височко за 4-омов товар, но системата работи.

Joker написа:... дори имаше някакви проекти с лампов буфер на захранването...

Ако не се лъжа, става въпрос за лампов предусилвател, а не буфер на захранването ;)

И още нещо, при 50 К входящ импеданс и сигнал директно от касетен дек, не съм го усилвал на повече от 1/4 - 1/3 от хода на потенциометъра, просто не се седи в стаята.
Ако почнеш да го правиш се обади - имах някъде една схема за опроводяването (всичко е hard-wired, никакви платки и пътечки, анатема ;)) - особено различните заземявания са много важни.
Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Нямам STK така че не мога да направя сравнение.

Използвам случая да питам знаете ли някъде евтин (до около 30 лв) тороид подходящ за двуканален Gainclone?
Тоест 2 X 18V / 120-150 VA.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#9 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Моя траф (250 VA, 2x22VAC, тороидален) струваше 50 лв. от Изоматик. Доколкото си спомням за 150VA дадоха цена 30-33 лв.; някъде във форума се говореше пак за тороиди на горе-долу такива цени (може би по-ниски), но от друг производител.
Изображение

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#11 Мнение от Teodor Gugulanoff »

[quote="Joker"]можеш ли да дадеш малко инфо :) къде се намира това Изоматик, телефон нещо?[/quote]
Първите резултати при търсене с Google на български са за Изоматик ;)) ... както и да е:
http://www.isomatic.com/html/Bul/MainBul.htm
http://www.isomatic.co.uk/
На британския сайт има повече инфо за сърцевините.
Изображение

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#12 Мнение от Teodor Gugulanoff »

[quote="Joker"]..People can fly..[/quote]
Това факт ли е :P ?

audioman

#14 Мнение от audioman »

Така наречения Gainclone. Аз направих едни малки платчета за него, при сглобяване тръгва от първия път без проблем.
Аз го ползвам за тестов усилвател, за да слушам има ли сигнал. Става и за съраунд :) . За начинаещи е едно страхотно решение - достатъчна мощност, удивителна простота и високо качество + ниска цена. Ако искаш 60+ вата не става, поне аз не препоръчвам изнасилвания и разни там мостови схеми.
По нета правят много дебели неща с него , www.diyaudio.com, с 30лева операционници за буфери пред него и т.н.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта