Лампови усилватели

Съобщение
Автор
Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Лампови усилватели

#1 Мнение от Love_Music »

Здравейте, реших да пусна една тема понеже ме интересуват някои неща като информация за ламповите усилватели.

С един приятел спориме и сме пред голям спор за ламповите усилватели.Значи той твърди, че ламповия усилвател не е кои знае какво и, че никога не бил си купил такъв.А моето мнение е , че добрите вадят кристален звук и до някаде са по така.Изклучително малко съм запознат с аудио техниката ако може някои да сподели какви са плусовете/минусите на ламповите усилватели.Добри и лоши страни и коя техника е по добра от него ако има такава за по добър звук и всички детайли.Надявам се да сте ме разбрали какво искам да кажа.

Съжалявам ако съм объркал раздела.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#2 Мнение от Ivan Rachev »

:D питай твоя приятел колко струва според него най-скъпия лампов и най скъпия транзисторен усилвател ?
Последно промяна от Ivan Rachev на Вто Ное 03, 2009 11:02 pm, променено общо 1 път.
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#3 Мнение от Love_Music »

Утре ще го попитам и това и ще продължа спора сподели отговора, ако може, че не зацепвам.Адски съм беден от към информация за материята. :?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Love_Music написа:С един приятел спориме и сме пред голям спор за ламповите усилватели.Значи той твърди, че ламповия усилвател не е кои знае какво и, че никога не бил си купил такъв.
Зависи какво според твоя приятел разбира под "кой знае какво".
Попитай го какви недостатъци според него имат ламповите усилватели, за да му обясниш после (с наша помощ) колко не е наясно.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#5 Мнение от Ivan Rachev »

Love_Music написа:Утре ще го попитам и това и ще продължа спора сподели отговора, ако може, че не зацепвам.Адски съм беден от към информация за материята. :?
..ламповите стигат спокойно до 300-400 000$ , транзисторните с предсмъртен напан едва минават 100 000 $ .Единственото нещо което определя цената в такива ултимативни устройства е звука им. Слушал съм и 2-та ампа в почти еднакви условия , разликата е поне 14 пъти в звукат им а не само 4 , както в цената им :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#6 Мнение от Love_Music »

Сега говорих с него и просто не ти треа да знаеш какво каза.И тои е зле като мен с материала. :lol: Какви са + и - на ламповите усилватели ? :roll:

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#7 Мнение от Nanko Rusev »

Ако наистина обичаш музиката, заеби всичко което (не) знаеш за аудио техниката и гостувай на Иван или Румен ...

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#8 Мнение от Ivan Rachev »

...изобщо и нямам желание да разбирам какво казва приятелят ти , не само защото няма значение какво за аудиото , предай му че със сигурност има няколко души които незнайно как са по-зле от него на аудиотема :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#9 Мнение от Love_Music »

Утре ще го видя какво ще каже, той каза , че един добър транзисторен усилвател е около кам един-два бона.А в нета видях няколко по скъпички от няколко хиляди отгоре сигурно има и някакви извънземни цени.Днес като говорихме за това каза, че това което може ламповия може и той да ми го пусне с транзисторен и добри професионални тонколони.До колко е истина , не знам но ме съмнява.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Love_Music написа:И тои е зле като мен с материала.
Ами като е зле, защо се захваща да бистри такива теми?
Защо всички смятат, че задължително разбират от автомобили, футбол и политика?
Точно затова по пътищата ни е ад, футболът е под всякаква критика, а за политиката въобще да не говорим!
Сега пък всички захванаха да разбират и от аудио. Една от основните цели на този сайт е да спрем профанизацията поне в тази област.

Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#11 Мнение от Love_Music »

Бате все за нещо трява да се се говори и да се спори за различни неща.Просто спори за неща които не е толкова навътре, не че аз съм но поне да му докажа, че не е прав.За това направих и темата да добия някаква престава за ламповия усилвател и да науча нещо.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#12 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Нищо лошо, но преди това човек трябва да е наясно с нещата, иначе ще заприлича на дядките, които бистрят политиката пред селската кръчма.
Специално за ламповите усилватели съм подготвил кратка статийка, с която ще поразсея някои от насадените заблуди. Това ще помогне на много хора да спестят данък "глупост", като не се набутат за разни високотехнологични пластмасурници или китайски подобия на лампова техника.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#13 Мнение от Veselin Krachunov »

@ Love_Music и приятеля му

Момчета, за да си изградите СОБСТВЕНО и що-годе ОБЕКТИВНО мнение за тези неща, трябва най-малкото да инвестирате известно количество време за да пообиколите и да послушате няколко различни аудио-системи. Така само с приказки и безсмислени спорове - не става.
И тук въобще не става въпрос за разни технически характеристики (изсмукани от пръстите с цел маркетинг), цени (макар, че последните все пак могат да бъдат някакъв страничен ориентир за неразбиращите) - става въпрос за слушане със собствените си уши, за директно сравнение на достоверността, с която едното или другото от сравняваните устройства предава звуковата картина, емоцията (или емоционалното докосване) и други "параметри", които няма как да бъдат описани технически.
Действително - един посредствено конструиран лампов усилвател може и да бъде надсвирен от един отлично конструиран (и съответно доста по-скъп) транзисторен, но това не означава автоматично, че в звуково отношение ламповата техника е с по-малки възможности от транзисторната... Точно обратното - ако си осигурите възможността да чуете достатъчно на брой висок-клас изделя и от двата типа, ще се убедите, че технологичните хоризонти на ламповата техника (в звуково отношение) далеч надхвърлят тези на транзисторите (точно както транзисторната технология по отношение на компютрите далеч надхвърля възможностите на ламповата).
Също така - усилвателят е само една "брънка", един елемент от цялостния аудио "тракт", който започва от източника (DAC, лента, винил+RIAA...) и завършва с акустичните характеристики на помещението, в което се слуша музиката (включително и позицията на слушателя по отношение на ОТ, стени и т.н.). Общата производителност, или "качеството" на този аудио-"тракт" се определя (лимитира) от качеството на НАЙ-КАЛПАВИЯ елемент по пътя на сигнала - точно както дебитът на една водопроводна система от последователно свързани тръби се определя от най-тясната тръба по пътя на водата. Така че, за да се даде обективна оценка при сравнението на два усилвателя, всичко друго в системата трябва да е на изключително ниво и едва ли не усилвателите трябва да са най-калпавите, най-несъвършениете елементи в системата, за да се чуят безпроблемно разликите между тях. Болшинството от хората изцяло подценяват това и накрая казват: "лампов, транзисторен - все тая. Все еднакво свирят! Само дето транзисторният е с 10 пъти по-голяма мощност, 2 пъти по-лек на килограми и с 3 пъти по-ниска цена, следователно - ламповият не си струва!". Всъщност - изводите им са напълни коректни ЗА УСЛОВИЯТА при които е извършено слушането/сравнението - 4 голи бетонни стени + таван, посредствени плейър, кабели и ОТ. За такива хора (ако ще продължават да слушат при същите условия) наистина няма никакъв смисъл да инвестират в скъп и добре конструиран лампов усилвател - много по-голяма полза ще има ако инвестират, примерно, в това - акустически да си оправят помещението. Тогава системата им би свирнала 10 пъти по-добре, без да променят по нея абсолютно нищо! Тогава вече идва ред на качеството на източника (защото ако от там се генерира калпав сигнал, през колкото и качествен усилвател да го прекараш, той пак ще си остане калпав сигнал, освен ако усилвателят не е толкова скапан, че допълнително да го доомазва...) Следва качеството на озвучителните тела (каква ти е ползата, че си генерирал и усилил аудио-сигнал с перфектно качество, след като не можеш достатъчно качествено да го превърнеш в звукови вълни, фълтърът ти "изяжда" динамиката и т.н.?). Идва ред на кабелите (да! ако всичко останало в системата е перфектно, дори при тях ще чуеш големи рализки!). Следва качеството на захранващите блокове на усилватеи, DAC-ове и т.н. (какъв е смисъла изброените устройства да са перфектни, след като захранванията им вкарват от електрическата мрежа целият бълвоч, който се разпространява по нея и, неволно, го смесват с аудио-сигнала?)
Та цялата работа е доста многостранна. Човек трябва да събере достатъчно собствен опит, чрез голямо слушане, многобройни експерименти, проверки и т.н., за да се ориентира дори и частично в материята. Та в този ред на мисли - не се предоверявай нито на реклами, нито на платени статийки и ревюта по уж реномирани списания, камо ли на "приятели" без компетенции, но пък с претенции...
Повечето от модераторите в този форум къде индивидуално, къде групово са минали по всички тези трънливи пътечки, и са в състояние да спестят много лутане, напразни разходи, време и нерви...
Иначе ако въпросът е някой да те излъже и да ти вземе парите - кандидати винаги ще се намерят бол (виж в Киров HI-END и т.н.)

Поздрави и успех!

Аватар
Love_Music
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Вто Ное 03, 2009 9:57 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#14 Мнение от Love_Music »

Така е трябва да има човек за да спори но като съм чел хубави работи за ламповите усилватели какво да кажа.На черното немога да кажа бяло, и днес спорих с тоя идиот и ми казва. че няма разлика между обикновен усилвател и ламповия.Разликата била, че имало само лампички които светят, но не е така сигурен сам.Покани ме в тях да послушам малко но и без тва няма с какво да го сравня тъжна история.Rumen Suvandjiev с удоволствия ще прочета статията след като бъде готова.И темата другата която е , че каквото се пусне на лампов го може и транзисторен.Но май има някаква разлика дори и минимална. :?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Лампови усилватели

#15 Мнение от Nanko Rusev »

Вместо да пишеш колко е глупав приятеля ти, вземи чуй една истинска система, да разбереш какво си чел. В момента не си по-умен от приятеля си, а може би и по-глупав. Той има някакво собствено мнение (грешно за нас), а ти нямаш ...

Публикувай отговор

Обратно към “Всички останали въпроси”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта