6С18С

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

6С18С

#1 Мнение от niki_nn »

Здравейте на всички!Някой правил ли е SE усилвател с тази лампа.Какава лампа като драйвер ще е най-подходящ за нея?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

6С18С електрически е много близка до 6С33С.
Основната разлика е във вътрешното укрепване.
С 6С33С има много схеми в Интернет, колко от тях свирят, обаче е друг въпрос...

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re:Румен

#3 Мнение от niki_nn »

Именно!Затова реших да питам тук.Сигурно има доста разбиращи хора който могат да ме насочат малко :).Видях че има снимки на такъв усилвател в галерията.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#4 Мнение от velinski »

Грешен ти е подхода според мен. Първо реши какво искаш и търсиш (мощност, схемна топология, бюджет) и едва тогава реши какви лампи ще използваш, като не е задължително да ги имаш налични. Подходът "имам 2-4-10 лампи от вида ХХХХ и искам да направя нещо с тях" не ми харесва и обикновено не води до нищо добро... освен ако не става дума за класики като 300B, 2A3 и пр. :lol:

6С33С и компания са едни от най-трудните лампи за подкарване като хората и са непрепоръчителни за първи проект

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#5 Мнение от niki_nn »

Аз по горе съм писал SE.Не съм уточнил наистина мощност,но мисля че 10w ще са ми достатъчни.Правл съм досега два усилвателя -единия с 6п14п другия с EL34 като крайни лампи.На доста места четох,че 6С18С е трудна лампа и понеже имам две бройки ме човърка .....нали знаеш :D.Благодаря за съветите-ще се поровя още тук там и ще видим какво ще стане.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#6 Мнение от velinski »

6С18С обича режимите близо до максималната разсейваема мощност на анодите, което значи анодни токове 300+mA
Изискванията към анодното захранване и отоплението (3.3А при 12.6V!) ще са тройно по-сериозни, отколкото в стъпало с 300B, например. Гарантирано ще се сблъскаш със сериозни анодни пулсации за чистене и брумови проблеми от отоплението и ще скочиш в дълбокия сняг, ако тръгнеш да изправяш отоплението. Всичко това на мен ми говори като пари х3 минимум, в сравнение със SE с 300B, например. Изходни трансформатори за 6С18С също ми звучат сериозно, въпреки ниските изисквания за импедансен товар. 6С18С и 6С33С обичат и по-мощни драйвери заради големия си входен капацитет и разни други глезотийки (фиксирано преднапрежение и пр.). Ти прецени сам дали си струва хвърлянето на много средства на вятъра. Ако си сигурен във възможностите си и знанията - давай :)

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#7 Мнение от niki_nn »

velinski ти направо ме отказа :D

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#8 Мнение от Nanko Rusev »

niki_nn написа:velinski ти направо ме отказа :D
Това беше целта - да не правиш грешки. Все пак се предполага, че искаш да направиш нещо ДОБРО, не просто нещо.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#9 Мнение от velinski »

С какъв бюджет разполагаш за да те ориентираме грубо? Какви ОТ имаш и с каква чувствителност са? Какъв източник?

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#10 Мнение от Ivan Rachev »

6с18с свири най-добре с 120 милиампера , 3 стъпална конструкция . Драйвера и трябва да има статично усилване около 10 , например 6н6п . Изходния трансформатор трябва да има импеданс 2 килоома , r(dc) колкото може по-малко , около 10 хенри .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#11 Мнение от niki_nn »

velinski написа:С какъв бюджет разполагаш за да те ориентираме грубо? Какви ОТ имаш и с каква чувствителност са? Какъв източник?
Нямам някакви по специални ОТ или плеари.В момента слушам едни двулентови монитори Ямаха NX-E200 с 89db чувствителност с CD Technics SL-P770.За сега на експериментално шаси съм си пуснал един усилвател с 6н24п с SRPP/15мА и крайна лампа EL 34 с фиксирано преднапрежение и 80 мА ток .Хареса ми звука и ще трябва да помисля за нещо малко по мощно .От преди година реших да си направя нещо и с помощ от приятели го подкарах :).

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#12 Мнение от niki_nn »

Ivan Rachev написа:6с18с свири най-добре с 120 милиампера , 3 стъпална конструкция . Драйвера и трябва да има статично усилване около 10 , например 6н6п . Изходния трансформатор трябва да има импеданс 2 килоома , r(dc) колкото може по-малко , около 10 хенри .
Наистина първо и най-важно,трябва да си купя добри трансформатори и после да мисля за останалите компоненти. Благодаря Иван!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ivan Rachev написа:Изходния трансформатор трябва да има импеданс 2 килоома , r(dc) колкото може по-малко , около 10 хенри .
2 килоома наистина е оптималният товар за тази лампа.
Повечето модели маркови трансформатори за 6С33С са с импеданс 600 ома и това е причината повечето от схемите с тази лампа да не свирят!
Във всички случаи проектът не е нито лесен, нито евтин. Единственият наистина добре свирещ усилвател с тази лампа, който съм чувал, е направен от Аспарух.

niki_nn
Търговец
Търговец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 3:23 pm
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: 6С18С

#14 Мнение от niki_nn »

Rumen Suvandjiev написа:
Ivan Rachev написа:Изходния трансформатор трябва да има импеданс 2 килоома , r(dc) колкото може по-малко , около 10 хенри .
2 килоома наистина е оптималният товар за тази лампа.
Повечето модели маркови трансформатори за 6С33С са с импеданс 600 ома и това е причината повечето от схемите с тази лампа да не свирят!
Във всички случаи проектът не е нито лесен, нито евтин. Единственият наистина добре свирещ усилвател с тази лампа, който съм чувал, е направен от Аспарух.
Знам че няма да е лесно и ще поддържаме връзка :D.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта