BandPass BOX with Boschmann SYLB-10 | SYLB-12

Съобщение
Автор
SupraTRD
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

BandPass BOX with Boschmann SYLB-10 | SYLB-12

#1 Мнение от SupraTRD »

С риск да ядосам някой от модераторите искам да направя едно затпитване и евентуално да поискам малко помощ при изчисленията.Има доста писано по въпроса, но искам да засегна конкретен случай.Разчитам на компетентноста ви.Знам, че има доста по-добри решения, но все пак съм решил да пробвам.

Става въпрос за следния бокс:
Снимката е взета от един друг форум, който няма да спомена, но съм сигурен, че повечето от вас са я виждали :) 8)
Изображение

Целия размер може да го видите тук http://supra.hit.bg/bandpass3.gif
Изчисленията са правени за Pioneer TS-W255C и за Kenwood KFL-2509 и двата са 10".Аз смятам да го правя с Boschmann SYLB-10 10" - 100 W
Изображение

След няколко часа търсене из нет-а открих параметрите на този високоговорител.Единия ми от въпросте е, дали това са реални данни (за един високоговорител от такъв клас)
Съжалявам, че са на немски, но това е единствения сайт, в който се споменава по-подробно за този модел..
Писах и майл на поддръжката на бошман, дано се сетят да ми отговорят.
Magnetgewicht 50 Oz
Frequenzbereich 35 - 2000 Hz
Spule 2"/50mm Aluminium Spule 4 fach gelagert

Modell
SYLB-10
Fs ( Resonanzfrequenz in Hz ) 29,53Hz
Qts (Freiluftgute) 0,62
Qes (elektrische Gute) 0,70
Qms (mechanische Gute) 5,52
Vas (Aquivalentvolumen in Liter) 51,58 L
Xmax (maximale Auslenkung in mm ) 8,5 mm
SPL (nominaler Schalldruck in dB ) 88,19 dB
Re (Gleichstromwiderstand in Ohm) 3,62 Ohm
nominale Impedanz in Ohm 4 Ohm
Le (Induktivitat der Spule in mH ) 1,35 mH
Mms (Membranmasse in gramm ) 80,41 gr
Bl (Antriebswert des Treibers) 8,80 N/A

Ето и примерни конструкции даденни от същия сайт, като е споменато и употребата на този модел в бандпасс бокс от 4-ти ред .

Gehause-Vorschlage fur diesen Woofer


1. geschlossenes Gehause

26,6 Liter Netto/Innen Gehauseruckwand bedampft mit ANS 25mm Noppenschaumstoff

2. Bassreflex Gehause

41 Liter Netto/Innen unbedampft

mit 1x 75er Bassreflexrohr 224mm lang

3. Bandpass-Gehause 4ter Ordnung

11,5 Liter Druckausgleichskammer geschlossen

40,5 Liter Wooferkammer mit 1 x 50er Bassreflexrohr 182mm lang

Помъчих се да направя някой изчисления с BassBox Pro, но получих доста странен литраж за камерите, но вероятноста да съм объркал нещо е доста голяма, защото тепърва навлизам в нещата.
Втория въпрос ми е какви изменения трябва да претърпи бокса, за да може да се използва споменатия модел bass (ако изобщо са реални).Немога да искам много от говорител за 40 лева, но смятам, че Boschmann са една от най-добрите марки в ниския ценови клас "цена-качество". Предварително благодаря за помоща!Поздрави от Пловдив!
Последно промяна от SupraTRD на Сря Окт 26, 2005 10:37 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Ivo_Hristev »

gps написа:Защо си мислиш че ще ядосаш модераторите?Не знам дали някой ще се хване да ти смята суб с бошмана но моя опит с тези говорители показва че първо трябва да се раздвижат и после да се мерят параметрите.Рез им честота винаги излиза по-висока от заявената от производителя,същото е и за еквивалентния обем.При твоя модел дори по данните които даваш съотношението Рез честота/Качествен фактор е 50 а това означава че говорителя е за затворен обем не за бандпас.


Би следвало да стане и за бандпас с един отворен обем. Тези дни ако имам време ще направя едни сметки с този в.г.

gps

#3 Мнение от gps »

Грешката е моя-забравих за бандпаса 4-ти ред :oops: просто гледах картинката горе която хич не е ясна и се подведох.Заприлича ми на 6-ти ред :oops:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivo_Hristev »

gps написа:Грешката е моя-забравих за бандпаса 4-ти ред :oops: просто гледах картинката горе която хич не е ясна и се подведох.Заприлича ми на 6-ти ред :oops:


То с тез ртъби по него е кат реактивен самолет. :lol:

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от poseydon »

здравейте и от мен,

тъй като и аз се интересувам от бандпас системи от 4ти ред ми се ще да направя едно предположение. Не е ли по-добре първо да се ползва ТВМ АРН 226-07 за подобна бандпас система или и този говорител не е подходящ за бандпас от 4ти ред и другото нещо което ми идва на ум е не е ли по-удачно този говорителя в бандпас да се постави вертикално, а не хоризонтално както е на този чертеж.

gps

#6 Мнение от gps »

TVM-а мисля че ще стане за 4-ти ред макар Fs/Qts да е към 70.А за монтажа-мисля че няма значение просто при хоризонтален монтаж се получават приемливи за определени цели кутии.Пайнер имат фабричен суб с 8" подобен на този от първия пост,чувал съм го свири прилично.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Странно пиле е ТВМ-а. С малък обем не мож го настрои ниско. Около 40 Херца мисля че е оптимум. Пускал съм такъв в около 40 литра общ обем. Направи малко симулации и виж какво ще ти хареса и дай да го коментираме.

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от poseydon »

с Бас Бокс правих различни симулации, но накрая допрях до една:

Chamber 1 - lower-freq.
Vb = 15, liters
Fb = 72,35 Hz
QL = 6,201
F3 = 35,79 Hz
Fill = heavy
Chamber 2 - upper-freq.
Vb = 25, liters
Fb = 58,16 Hz
QL = 6,201
F3 = 79,43 Hz
Fill = normal
No. of Vents = 2
Vent shape = round
Vent ends = one flush
Dv = 60, mm
Lv = 150, mm

ето с тези параметри какво прави като цяло:
28Hz@-3dB
25Hz@-6dB
18Hz@-12dB
Maximum Acoustic power
104dB@27Hz

и другите характеристики ги пренебрегвам.
Кажете си сега мнението, според мен не е възможно това, или аз нещо греша параметрите или Бас Бокс-а не смята правилно.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Абе то по принцип е възможно ама на ТВМ-а параметрите са малко по-различни от тия дето ги дават на сайта. А и тоя дето си го смятал е 6-ти ред. Нищо не пречи да сковеш един съндък за проба...

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от poseydon »

не мисля, че е 6ти ред, защото ако не бъркам при 6ти ред бандпас и двете камери са вентилиранис по един басрефлекс, а при мен тези 2 басрефлекса са си само за едната камера, демек 4ти ред си е, освен ако аз нещо не бъркам.

А ето ги и паремтрите с които го смятам:

Fs--30Hz
Qms--2.3
Qts--0.65
Vas-- 71l
Cms--1,067
Mms--26,37
Rms--2,161
Xmax-- 12mm
Xmech--22,5
Dia-- 166
Sd--216,4
Vd--0.26
-------
Qes--0,9
Re--3.525
Le--0,759
Z--4
Bl--4,412
Pe--80

Някои от тях самия Бас Бокс си ги сметна, не знам колко отговарят на истината.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivo_Hristev »

Ето какво се получи при симулация с реално мерени от мен параметри:

Driver Properties
Name:
Type: Standard woofer
No. of Drivers = 1
Fs = 30, Hz
Qms = 3,2
Vas = 92, liters
Xmax = 20, mm
Sd = 254, sq.cm
Qes = 0,68
Re = 3,5 ohms
Le = 0,1 mH
Z = 4, ohms
Pe = 70, watts
-----------------------------------------
Box Properties
Name:
Type: Bandpass Single-Tuned Box
Shape: Prism, Bandpass
with two chambers
Chamber 1 - lower-freq.
Vb = 15, liters
Fb = 42,79 Hz
QL = 6,564
F3 = 65,26 Hz
Fill = minimal
Chamber 2 - upper-freq.
Vb = 25, liters
Fb = 74,47 Hz
QL = 6,564
F3 = 130,5 Hz
Fill = minimal
No. of Vents = 1
Vent shape = round
Vent ends = one flush
Dv = 120, mm
Lv = 150, mm

И :

46 Хз на -3Дб спрямо средното ниво
34 Хз на -12Дб спрямо средното ниво

Трябва да ти кажа че си звучи и като настроен на 45херца.

SupraTRD
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от SupraTRD »

Така, писах маил до поддръжката на Бошман, но те ми препратиха маила към Телстар и след сумати загубено време така и не ми дадоха адекватен отговор за характеристиките на SYLB-10.
Последно се спрях на хвалените от форума Визатон и по специялно модела W 250 - 8 Ohm 25 cm, 90 W, fc - 4500 Hz - 67 лева.

Subwoofer -а ще е част от 5+1 система и искам да вградя усилвателя вътре, като смятам да удължа с преграда задната страна на кутията с 15 см. 5-те канала са готови с панел за вграждане и доста компактно изпълнение и точно ще пасне на задната страна на горната камера.Стъпалото е с Долби процесор и 5 канала изпълнени с ТДА2030 , изход за субуфер стъпало с кросовър, двуполярно захранване, като трансформатора е тороидален.За стъпало на суб-а съм избрал 2хТДА7294 свързани мостово, 4х10000 µF,Трансформатор 350ВТ вит магнитопровот.Смятам него да поместя в доната камера.И двата усилвателя ще са с преграда от камерите на говорителя.Въпросите са ми следните:
1.Тези два трансформатора ще влиаят ли по някакъв начин на говорителя и дали е уместно да вграждам усилвателя?
2.Като изчислявам обема на камерите в коя от двете да има вата?
3.Мога ли при изчисленията да ползвам размерите на тези басрефлекси, които са са посочени?

Edit: До колко приблизително да огранича изходната мощност на двете 7294?
Последно промяна от SupraTRD на Пон Сеп 12, 2005 7:39 pm, променено общо 1 път.

gps

#13 Мнение от gps »

За визатона -има W250 има W250S има и други-избора на говорител трябва да е по T/S параметрите.W250 иска голям обем желателно затворен така че прецени дали е най-удачния избор.

SupraTRD
чете
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#14 Мнение от SupraTRD »

gps, няколко дни чета из форума и вече ми е такава каша в главата , че не мога да се ориентирам.Препоръчай ми бас до тези пари, на визатон.Нямам притенции, отностно 4 или 8 ома, така или иначе усилвателя ще го преправям.Ще съм Ти много благодарен и да приключа вече с този въпрос, защото чувствам, че ставам банален с този Бандпас.Съжалявам, новак съм, всеки е тръгнал от някъде, за това търся компетентното Ви мнение...

gps

#15 Мнение от gps »

Проблема е че за този тип бандпас на който си се спрял трябва точно да се подбере говорител,ако беше за обем с фазоинвертор или затворен обем-има доста повече говорители с които можеш да направиш нещо и дори да сгрешиш при сметките и изработването няма да е толкова зле.При бандпаса ако сгрешиш -ще стане грозно.Ще видя нещо но трябва време-а гледам и други движат темата с идеи ,може някой да ме изпревари.

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост