Проблем с лампов усилвател за слушалки.

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от velinski »

Схема?

Nikola Nikolov

#5 Мнение от Nikola Nikolov »

Изх. лампи са сдвоени триоди, които вероятно дърпат не малко ток
и захранването ти не се справя със стабилизацията. Може би ще трябва да добавиш дросел около 20 и повече хн в захранващия блок.
Успех!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от velinski »

1. Каква стойност е електролитният кондензатор в отоплението на лампите?

2. Кутията занулена ли е / от какъв материал е направена?

3. Захранващият трансформатор с метален или пластмасов корпус е?

4. Изходните трансформатори какъв импеданс имат на вторичната?

Няколко неща не ми харесват по схемата:

1. Обратната връзка (R23 доколкото се вижда на единия канал) - директно ги отпояваш и забравяш за тях.

2. Разделителните кондензатори на решетката на първото стъпало - директно ги махаш (особено тия жълтите!) и на тяхно място слягаш въглеродни (или въглероден филм) резистори около 1 килоом, които ще ти намалят микрофонния ефект донякъде. Тъпото е че си с платки и няма да можеш да сложиш такива резистори на всички решетки, но само на входната пак ще има ефект. Мога да ти дам Allen-Bradley ако не можеш да си намериш подобни.

3. Аз бих добавил качествени катодни кондензатори (Black Gate или руски сребърно-танталови) на двете половинки на V1/V3 за да елиминираш още 2 обратни връзки - могат да се запоят върху катодните резистори. Двата катодни резистора на второто стъпало могат да се обединят в един със сумарна стойност (като разкараш ООВ резисторите!), на мястото на втория слагаш мостче.

4. Мисли за хубаво европейско производство ECC82 лампи, тези просто са нисък клас

Ако брумът не идва от незанулена кутия ще ти кажа друг начин как да го елиминираш

С по-добри лампи ще ти изчезне и микрофонния ефект. Ако това не се случи, ще ти кажа още 3 начина да го пребориш

Като идеи засега толкова, защото не виждам стойностите на половината части.

Nikola Nikolov

#8 Мнение от Nikola Nikolov »

Какви са лампите?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Написал е, чети!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от velinski »

Предавам се, не съм орел :lol:

Прати ми снимка с по-висока резолюция на мейла.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от velinski »

asen_v_k написа:Ц16 е 4700 микрофарада
Смени го с 10000-16000uF минимум качествен с нисък ESR - Panasonic FC примерно
asen_v_k написа:Ще го измеря но са изчислени за слушалки от 36 ома до 600 ако не се лъжа.
Няма как да го измериш. И няма как да е между 32 и 600 ома. Навит е само за 1 товар и предполагам това е 32 ома... А може и жабарите да са извъртяли курвенски номер и да са го направили за 150 ома примерно и с ООВ да си осигуряваш линейност при 32 ома :?

Можеш ли да се допиташ до фирмата производител какъв е импеданса на вторичната, преди да махнеш ООВ резисторите?
asen_v_k написа:Не можах да разбера къде и как точно да го сложа този резистор от 1 колоом и колко мощен трябва да бъде та няма място.
На мястото на жълтите входни кондери слагаш чифт въглеродни резистори 1к примерно 0.25W. Там кондензатори в 99.99% от случаите ИЗОБЩО не ти трябват, защото 99.99% от източниците нямат офсет по прав ток. И без това ти се събират 3 (три) прехвърлящи кондера по сигналния път, което е кошмар!

Мога да дам акъл как да сложиш антизвънни резистори на всички останали решетки, но няма да минеш без кълцане на писти и съсипване на платката :)
asen_v_k написа:Би ли ми казал номера на резисторите - не съм толкоз напред с лампите.
Ами не ги виждам :lol:
asen_v_k написа:Доста са скъпи а имам 8 ЕСС82 руски, но в бъдеще ще помисля.
Скъпи са, да :)
Щях да те уредя с чифт нови Amperex, но ги продадох преди половин година
asen_v_k написа:Единственото което ми минава през главата е че захранващият кабел дето отива до ключа за включване минава на 1 сантиметър над платката точно на този канал дето бруми.
Това е жокер. Можеш ли да го отдалечиш и да го прекараш плътно по страницата на кутията, залепен с топъл силикон примерно? Има и вариант 2 ако не можеш :)

Nikola Nikolov

#15 Мнение от Nikola Nikolov »

Идеята със 100 ком е неправилна, имаш ограничаване на вх. ток, а след това е вързан и вх. капацитет на лампата, губиш СЧ и ВЧ. Може би предусилвателят ти трябва да се преработи в едностъпален, но това е играчка и е за човек вътре в нещата, защото ще трябва да се нагажда режимът му.
А 20 ма е само за 1 канал ? За два е малко....

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост