малко треининг преди голямото чудо

Съобщение
Автор
Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

малко треининг преди голямото чудо

#1 Мнение от DragooNART »

Тъй като съм се решил да си правя уфър с Пиърлес 12" хлс но ще мога да го получа чак август,а нямам голям опит в правенето на кутии реших да се захвана с нещо по скромничко а именно да си закупя един Visaton W200 50w/8ohm и да го захраня на единия канал на тонколоните ми Microlab Solo 7 чиито усилвател е 2х60в на 8ома с честотна лента 5хз-30кхз искам да изчисля оптимален обем за най-добро звучене и да слиза колкото е възможно по ниско без големи групови закъснения
за построяването на кутията имам сравнително голямо количество ПДЧ но първо искам да определя как е по добре затворен или с бас рефлекс обема и колко литра да е горе доло басбох-а изчисли за 25хз 130л но това е невъзножно предполагам за такъв говорител.Също така ще помоля някои да ми обясни малко по разбрано какво по точно е high pass filter в смисъл знам за какво служи при бас говорителите но незнам какво представлява точно и как мога да си направя на говорителя

Благодаря предварително :wink:

Аватар
TORO
чете
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: малко треининг преди голямото чудо

#2 Мнение от TORO »

DragooNART написа:Тъй като съм се решил да си правя уфър с Пиърлес 12" хлс но ще мога да го получа чак август,а нямам голям опит в правенето на кутии реших да се захвана с нещо по скромничко а именно да си закупя един Visaton W200 50w/8ohm и да го захраня на единия канал на тонколоните ми Microlab Solo 7 чиито усилвател е 2х60в на 8ома с честотна лента 5хз-30кхз искам да изчисля оптимален обем за най-добро звучене и да слиза колкото е възможно по ниско без големи групови закъснения
за построяването на кутията имам сравнително голямо количество ПДЧ но първо искам да определя как е по добре затворен или с бас рефлекс обема и колко литра да е горе доло басбох-а изчисли за 25хз 130л но това е невъзножно предполагам за такъв говорител.Също така ще помоля някои да ми обясни малко по разбрано какво по точно е high pass filter в смисъл знам за какво служи при бас говорителите но незнам какво представлява точно и как мога да си направя на говорителя

Благодаря предварително :wink:
Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!

Най-добре да почетеш малко, литература колкото щеш!
Как мислиш, някой да се запретне да ти резюмира всичките ти "проблеми" и решенията им ?

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stoqn »

По долу съм ти посочил линк в който се е писало доста по темата.Много от нещата ще ти се изяснят.Ако пък имаш проблем със симулацията ще ти помогнем ,но удовлетворението идва когато се потрудиш сам.Естествено ако срещнеш проблем тук има достатъчно хора който ще ти помогнат.Успех в начинанието.

http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... sc&start=0
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от DragooNART »

става въпрос да се науча малко от малко как да е наи добре да си изчислявам кутияата и да набера малко опит в занаята.Единствената помощ която ми е нужна е за изчисляването.В басбокс-а го има Visaton W200 и ако му дам на оптимално ми излизат космическите 140литра а на х-бас 160 реших(като незнам дали е добре) да го сложа на 80л при което Ф3 стана 33хз а Фб 35хз бас рефлекс-а му зададох да е 105мм диаметър и то ми изчисли че трябва да е дълъг 183.5мм.Което ме притеснява са груповите закъснения в диапазона 27-32 хз са от 16 до 23мс което незнам как ще се отрази на цялостния звук
говорителя при 50в вади 103дб на 32хз което -3.5дб под нормата а на 20 хз е -17 под нормата някаде 89дб.Няма ли начин да се направи по оптимална кутия кадето да слиза по ниско от това говориятеля или искам прекалено много от него?

П.С:Моля ви поне някои да помогне с изчисляването на кутията за да мога да почна работа по нея че съм развълнуван :)

Аватар
Rforce
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rforce »

Не вярвай чак толкова много на Bass Box- а. Стойностите който си получил са ориентир...но не реалноста.Трябва да се вземе и рум лифтинга впредвид. А 16 мс на мен биха ми звучали много замазано , но то си е до вкус :)
Успех :D

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stoqn »

Обема е прекалено голям за този говорител.Виж какво се получава при твойте симулации.Максималното отклонение на W200 e Xmax=5mm виж на твоята симулация колко е 6.81мм.Груповите закъснения виж колко са ти 25мс е да при 27Hz ,но при 35Hz пак са 15мс.Сега намали обема на 35 или 40л и виж какво се получава.Не може говорител с резонансна честота
46Hz ти да изкараш 30Hz на 0dB и то в басрефлексна конструкция просто не става.Не може да пренебрегнеш законите на физиката.

Изображение
Изображение
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от DragooNART »

океи маи ми се поизясниха нещата направих симулация с кутия 40л и се получи. -5.8дб на 40хз -13.1дб на 30хз което ме притеснява обаче е хода на мембраната които при 50хз е добре 2.5мм но при 35-36хз вече утива към 8,9мм а на 20хз е 15.6мм което е множко ако хода е 5мм.Добре в саита на визатон защо пише за този говорител "Maximum Cone Displacement 20mm"?Като го гледам говорителя на картинката имам чуството че хода му ще е повече от 5те мм които посочи ти?

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Stoqn »

DragooNART написа:океи маи ми се поизясниха нещата направих симулация с кутия 40л и се получи. -5.8дб на 40хз -13.1дб на 30хз което ме притеснява обаче е хода на мембраната които при 50хз е добре 2.5мм но при 35-36хз вече утива към 8,9мм а на 20хз е 15.6мм което е множко ако хода е 5мм.Добре в саита на визатон защо пише за този говорител "Maximum Cone Displacement 20mm"?Като го гледам говорителя на картинката имам чуството че хода му ще е повече от 5те мм които посочи ти?
До сега не съм виждал 8 инчов говорител с ход на мембраната 20мм. 8O
Редуцирай обема докато отклонението и груповите закъснения станат в нормите.Ако си си играл със спектрален анализатор ще забележиш ,че много малко парчета имат звуци под 30Hz.Да не говорим за МП3 там под 40Hz никой няма.Така че няма нужда да гониш ниска долна гранична честота за сметка на други фактори който ще донесат само вреда.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#9 Мнение от DragooNART »

добре мисля че съм готов да започвам работа кутията излезе 35литра смятам да ползвам 3см дебело пдч за целта висока е 53сми широка 32см и дълга назад 20см смятам да зема един такъв(72см,75см) бас рефлекс защото басбокса преложи минимална големина и дължина на бас рефлех-а за хмах 70см диаметър и 78см дължина.Та последно отклоненията на мембраната пробвах и по малки и по големи обеми и неможах да го променя кои знае колко за сега при 50в/8ома говорителя прави 4.8мм ход на 40хз от там нататък скока е сравнително висок като на 20хз има около 10мм ход(явно няма да го усилвам ако слушам близко до тази честота).А и още нещо преполагам ще ми трябва някакъв филтър за говорителя да одрежа по високите честоти от 250хз примерно нагоре,но си нямам представа какво ми трябва за да си направя такъв.Колкото до изработката на платки имам познания уча в такова училище но като цяло от аналогова техника нищо не разбирам.

[/url]

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Stoqn »

DragooNART имаш ЛС.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Riptor

#11 Мнение от Riptor »

DragooNART написа:добре мисля че съм готов да започвам работа кутията излезе 35литра смятам да ползвам 3см дебело пдч за целта висока е 53сми широка 32см и дълга назад 20см смятам да зема един такъв(72см,75см) бас рефлекс защото басбокса преложи минимална големина и дължина на бас рефлех-а за хмах 70см диаметър и 78см дължина.Та последно отклоненията на мембраната пробвах и по малки и по големи обеми и неможах да го променя кои знае колко за сега при 50в/8ома говорителя прави 4.8мм ход на 40хз от там нататък скока е сравнително висок като на 20хз има около 10мм ход(явно няма да го усилвам ако слушам близко до тази честота).А и още нещо преполагам ще ми трябва някакъв филтър за говорителя да одрежа по високите честоти от 250хз примерно нагоре,но си нямам представа какво ми трябва за да си направя такъв.Колкото до изработката на платки имам познания уча в такова училище но като цяло от аналогова техника нищо не разбирам.

[/url]
Според мен прекалено много говориш за мерни единици, чиито параметри не разбираш. Чувал ли си 40хз? Пук али ти колко е хода на мембраната, след като не знаеш как ще звучи?

1. Направи 1 готов проект, изпитан от много хора. Така ще си отговориш сам на хиляди въпроси. Резултата от този проект, ако поне 80-90% го изпълниш както трябва, ще е Повече от задоволителен, като за първи проект, а и защото е тестван от много хора.

2. Ковни 6 дъски, пък го пусни тоя говорител да "поговори" малко, да го чуеш. Иначе ще го чуеш в пълния му потенциал, едва като залепиш и последната плоскост (както се случи с мен). Т.е. добре е да знаеш какво горе-долу можеш да очакваш и дали то се покрива с това, което искаш. Моят съвет е да не гониш ниски честоти, а скорост и динамика.

Факта, че и ти не разбираш от електроника е кофти, няма да минеш без помощта на приятел или примерно Стоян, който вече предполагам, ти е пратил вариант на схема за филтър. :)
А и след като имаш толкова ПДЧ, защо просто не поекспериментираш?

Успех, и пиши какъв е резултата!

Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#12 Мнение от DragooNART »

добре.Говорителя е поръчан ще пристигне наи вероятно в понеделник.Размерите на кутията ще са Височина:420 Широчина:270 Дълбочина:330 Литраж 37.Като за начало ще пробвам как звучи в затворен обем а,по късно може да пробвам с бас-рефлекс отдоло като повдигна кутията на шпаикове.
Това е за сега ще качвам снимки като се започне работа по кутията
но ще ми трябва някакъв пасивен филтър(някои да даде схема ако може)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от Ivo_Hristev »

С пасивен филтър нама да постигнеш желаният ефект. По-добре вземи някой универсален активен за пробите....

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Stoqn »

Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
DragooNART
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Юни 17, 2007 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#15 Мнение от DragooNART »

с 1вата схема мисля че мога да се справя.Но каде ще трябва да я вържа?Преди усилвателя или между говорителя и усилвателя ?

Публикувай отговор

Обратно към “Озвучителни тела Loudspeakers”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост