Какви крайни транзистори да сложа на QUAD 405-2 ?

Съобщение
Автор
mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

Какви крайни транзистори да сложа на QUAD 405-2 ?

#1 Мнение от mitaka »

На скоро ми случи следната смешна история ...купих си QUAD 405-2 от UK(чрез ebay). Този който ми го продаде твърдеше, че е ходил само един път във фирмен сервиз на QUAD-даже ми изпрати гаранционната карта , където имаше сервзина отметка, че е извършван гаранционен ремонт. Дотук добре ..слушам си ампа с кеф, (пък той прави една свирня за чудо и приказ ) - ама нейсе, реших оная вечер да го отворя за оглед и малко профилактика и не щеш ли - изненада - крайните транзистори KD503 - Tesla.

Искам да сменя тия гнусни KD-та с нещо по-добро. Препоръчайте ми, моля нещо по-добро което може да се намери на нашия пазар-цената няма значение важното е да може да се заменят директно без преработка на схемата и пр. Гледам оригиналните са били 2SD424 на Тошиба - ама май ще е трудно да се намерят такива. Иначе други елемнти няма подменяни по платката, сякаш.

Ще се промени ли звука при замяната на KD-тата с по-хубави транзистори и как, според Вас ?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Оригиналните транзистори са RCA.
Слагай МJ15003 на мястото на КD503.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#3 Мнение от Dman »

Не се притеснявай от КД503 , и с тях свири добре.Иначе послушай уидоу ако чак толкова те притесняват.

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#4 Мнение от mitaka »

Не се вижда добре на снимката ама май са Тошиба:

http://store2.data.bg/mitata/quad_405.jpg

Иначе тия дето са пред-крайните са на RCA - 40872 ..

Към документацията ми пратиха и оригиналната схема - в нея пише, че крайните са 2SD424.

Наиситина не звучи зле в момента с тия "английски" KD-та, но все пак ми е интерсно ще се промени ли звука към по-добро с тия MJ-та ?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Daniel Petrov »

Ами захранването е +/-50 волта.
КД-то е с пробивно 80.
Вземи та си вържи гащите за всеки случай :)
15003 е 140 волта Uce.
Мдам,това е най първата версия на марк 2
с индуктивности в колекторите на крайните.
Може и да са с тошиби оригинално,макар,
че си мисля как англичанин слага японски
чаркове в английски усилвател и...
нещо не ми се вързва това :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

замяна на транзистори

#6 Мнение от Goro »

С KD503 трябва да звучи добре,но щом искате да ги смените ви препоръчвам 2SC5200.Купувал съм такива от "поп Богомил".Това е една от двете фамилии транзистори ,специално за аудио с които много фирми в момента работят.Транзистора е в платсмасов корпус.

Sergo

Re: замяна на транзистори

#7 Мнение от Sergo »

Транзисторите за А+Б усилвател е от значение да са с голямо усилване по ток, затова се слагат дарлингтонови. Другото важно условие е да са "бавни", и с колкото може по голям колекторен ток. Иначе при правилно настроен мост не би следвало да има промяна в звученето на усилватела ако се сменят крайните транзистори.

Аватар
Azeroth
има известен опит
има известен опит
Мнения: 165
Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Azeroth »

Мда... както казва widowmaker подсигури се с транзистори с по-голямо пробивно напрежение. KD503 са ми пробивали в усилвател със захранване +-45V.

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#9 Мнение от mitaka »

widowmaker написа:Оригиналните транзистори са RCA.
Слагай МJ15003 на мястото на КD503.


Сложих MJ15003 (оригинален според доставчика) - нямам думи - звука се промени драматично към по лошо ...баса стана подчертано твърд...твърд та чак дървен , изчистиха се средите сякаш , виоките при високи нива станаха странни ..въобще не мога да го слушам така - връщам KD-тата докато намеря нещо по-добро ... аз май оплюх KD-тата незаслужено ...ама ще видим ..чакам тия дни ..следващия претендент за титлата - 2SC5200 ...

Към ордена на джедаите: ( :wink: )
Защо се получава такава разлика при използването на различни крайни транзистори ? Общо взето по форумите се лансира идеята, че качеството на стъпалата клас А+B зависи изцяло от работата на входното и драйверното стъпало ...

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#10 Мнение от gogo »

И аз съм имал случки с пробиви на КД503 - и то даже при +/-40V. За 405 съм слагал MJ15003 - работи безпроблемно!

Zmej

#11 Мнение от Zmej »

Отишла ти е настройката... В 5-та глуха... Питай дман как евентуално да я оправиш, ако имаш апаратура и ти се занимава... Но с КД-тата настройката 'спи' принципно, след като работят, що тръгна да ги сменяш?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Крайни транзистори

#12 Мнение от Goro »

Много е дебела темата с крайните транзистори и по- добре да не я захващаме.Ще ми е любопитно какъв е резултата с 2SC5200.Тези транзистори съм ги слушал само на усилвател 2x1800 w.Виждал съм ги и в няколко фабрични схеми , но сега не са ми под ръка.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Daniel Petrov »

Да,нямат значение какви са :)
Ама не в тая кривата схема :)
По добре го настрой така.
Ами схемотехника началото на 70-те години.
Сега нещата биха изглеждали далеч по елегантно.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#14 Мнение от mitaka »

Значи внасям лека корекция относно звученето на MJ-тата ...проблема със странните високи се оказа от другъде - високите си звучат нормално. Иначе проблема с влошеното възпроизвеждане на ниските си остана. Преди малко ми доставиха 2SC5200 на Тошиба. Довечера ще направя и проба с тях ...

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#15 Мнение от mitaka »

Не знам как е свирило стъпалото с оригиналните транзистори, но след като монтирах 2SC5200 поне за мен звука стана перфектен. Явно този транзистор си пасва идеално в схемата на QUAD405-2 . Всъщност вече не се учудвам много от този факт - след като на няколко места срещнах препоръки от сервизи на QUAD, за подмяна на крайните с 2SC3281, при липса на оригинални - пък 2SC5200 се оказа подобрения му заместител според инфомрационния бюлетин на Тошиба.

Остава само въпроса защо свирна толкова зле с MJ-тата ...

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост