FeedForward Error Correction (A+B) amp.

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

FeedForward Error Correction (A+B) amp.

#1 Мнение от Daniel Petrov »

Тук мисля да постна всичко, свързано с усилвателите клас А+Б - куад 405 е един от тях, но те не са куад :-)
Затова мисля, че мястото им не е в раздела "куад"
Имам няколко версии, ще се опитам да обясня за какво иде реч, както и да дам всичко необходимо за изпълнението им.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

schematic

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Като за начало, схемата на последната ми версия:

Изображение

Транзисторите на диференциалния и на токовото огледало могат да бъдат:
2xBF245 вместо 2SK244
2xBC558C вместо 2SA995
За генератора на ток:
Обикновено BD139 вместо 2SC3514.
Захранването може да варира от +-45V до +-65V-при това
могат да се наложат корекции на резисторите, свързани последователно на ценерите, но това не мисля да го обяснявам как става :-)
Смятам, че е достатъчно елементарно, а ако някой се затруднява да сметне режима, то моля да ме извини за коментара, ама...
"за какво се мъчи тогава с тая електроника"

Както споменах и преди, има една грешка в схемата-резистора в емитера на 2SC3514 не е 2k7 а може да варира от 3k9 до 5k6, в зависимост от типа на използваните JFET-ки в диференциалния.
Просто се проверява напрежението на изхода без сигнал и с окъсен вход и ако е повече от 30-40mV и не може да се намали посредством тримера за корекция на офсета, стойността на резистора се увеличава.

Резистора в паралел на кондензатора 120pF не се монтира.

Тук пак поствам картинката с размерите и начина на изпълнение на индуктовността, че това е най-важното за правилната работа на амп-а:
Изображение
И ползвайте микромер за проверка на дебелината!
Трябва да е 0.86мм с лаковата изолация!
Въпроси директно във форума или на email-a:

widowmaker@mail.bg
Последно промяна от Daniel Petrov на Чет Окт 21, 2004 4:40 pm, променено общо 2 пъти.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Монтаж на платката към радиатора

#3 Мнение от Daniel Petrov »

Това е изгледа отстрани на начина на монтаж на PCB-то към основния радиатор, посредством парче алуминиев винкел.
Такъв продават в Конрад и струва от порядъка на 2 евро.

Изображение

Това в архива са PS и PDF версии на платката + разположение на компонентите:

http://bgaudio.org/images/upload/amp.zip

Платката е правена за 2SK244/2SA995, но на тяхно място могат да се монтират заместителите.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Чудесно си го измислил, доста ми харесва!
Благодаря за желанието ти да споделиш информацията с нас!

Може ли да питам няколко неща:

1. За крайни транзистори пробвал ли си други типове (например BDX66/67)?

2. Двата диода 1N4002 не внасят ли изкривявания в клас А стъпалото? (Гледам че е на около 100 mA в покой, ама все пак са си нелинейни).

3. Вместо 1 резистор 100 ома между базите на крайните транзистори не е ли по-добре да са 2 по 50 ома между база-емитер? Няма ли да е по-симетрично? :!:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Daniel Petrov »

10Х за коментара :-)
Тока на покой е 100mA и е константен, така че въпроса с диодите отпада :-)
Да, резистора на правата връзка е между тях, ама тя не оказва влияние в случая.

Усилвателя съм го правил с 2SAxxxx/2SCxxxx,BDXxx,BDVxx,MJxxxxx
Няма никакво значение какви са.

Линейността на крайните транзистори не е от съществено значение, както и типа на MOSFET-ите, с които е направен клас А усилвателя...

Все пак се разчита на ефекта от сравнение м/у двата сигнала от клас А и клас В и вкарване в противофаза на разликовия сигнал посредством правата връзка, като ефекта е почти 100% за високите честоти.
За ниските дълбочината на ООВ на усилвателя е достатъчно голяма и там няма нужда от такава корекция. Т.е. кривотиите се оправят и от Feedforward-a и от Feedback-a , но с първата високите, а с втората ниските. Затова е важно моста да е направен точно - корекцията за високите тогава е почти 100%. Оттам по-бистър и детайлен звук в средите и високите.

Абе ефекта е като да слушаш чист клас А, може би една идея само по-зле. Затова съм постнал картинката с индуктивността.

Повярвай ми, че само 0.05 mm разлика в дебелината на жицата и всичко става една грандиозна замазня откъм звук.

С два резистора по 50 ома няма да е по-симетрично :-) Така плаващо компенсира евентуалните разлики в Ube на крайните и драйверните. Всъщност като се замисля, няма никакво значение как ще бъде :-)
Последно промяна от Daniel Petrov на Чет Окт 21, 2004 2:03 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Съгласих се с всичко, освен с диодите.
Токът на покой е 100 mA - ОК, но променливият сигнал към изхода все пак минава през диодите, които са нелинейни.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

И колко е реално той?
Мисля,че не е чак толкова голям :-)

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Ако чак толкова много те притеснява нелинейността на диодите,слагай по един резистор 6 ома и къпи смело :-).
Аз мисля обаче,че това там е изхода на клас А усилвателя и той единствено има значение,нали?
Оттам излиза правата връзка,ама там е вързан и капацитета от моста,а моста е съставен от 47-те ома,120 пф,3 микрохенри,500 ома(2х1к).
Не мисля,че има смисъл да обяснявам как работи той :-)
На оригиналния Куад пак има диоди за преднапражение на крайните,всъщност с тях оправят постояннотоковия режим,че обратната връзка там влиза в емитера на първия транзистор,пък през него вървят 6мА колекторен ток.
Така,че диодите имат значение за крайните транзистори в случая-т.е. те осигуряват преднапрежение.
То е същото,като да твърдим,че усилвател клас В с достатъчно дълбока ООВ при ниски честоти ще има изкривявания тип стъпало :-)
Няма как да стане,нали?
Е,да ако видиш сигнала на драйвера на крайните в тоя случай,определено няма да си очарован,ама на изхода всичко ще е ОК,докато има достатъчен резерв от усилване,ако ще да се налага драйвера да подава на базите и най идиотския по форма сигнал,в зависимост от това какви са транзисторите. :-)
Загорка,пиши ми мейл ако искаш.
По ще ми е лесно,отколкото да поствам по лъжичка тук. :-)

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Абе пиша един материал...

#9 Мнение от Daniel Petrov »

Започнах да пиша един материал за това защо различните усилватели свирят нееднакво и защо звука на добър усилвател е горе-долу като на по-лош с поосукани корекции(за детайлност в случая не говорим!).
За това как се получават изкривяванията и какво в крайна сметка излиза на изхода на усилвателя...
И най важното-как могат да се намалят въпросните "аномалии" :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Zmej

#10 Мнение от Zmej »

Така, като ти гледам схемата, следните въпросчета ме терзаят:
1) Защо си сложил дарлингтони на изхода - за да бавиш допълнително крайните ли?
2) Защо слагаш бавни диоди в класа А - то вярно, че през тях тече някакъв ток и не трябва да се отпушват и запушват, ама все пак напрежението около тях си се мандахерца здраво...
3) Ей това ми е най-интересно и още не мога да чатна 'тъмната' ти идея, ама защо си оставил класа А да работи в изхода само в 'преходните режими' (в които крайните още се чудят какво да правят) - в куад-а през него винаги си текат едни около 40мА освен 'преходните' (дето после се 'гасят' от долните драйвери). Така наистина схемата е по-симетрична, ама това помага ли ти да разкараш гадния втори хармоник на куад-а? И на мерене как седят нещата?

Мда, и още куесчъни - пробвал ли си го с буутстрап и каква е разликата?
И още - каква е разликата между МОС-а горе вместо камарата биполярни?

П.С. Пиши във форума всичко, дето трябва да се изясни (aко ще да е на час по лъжичка), мисля, че ще е интересно на всички, нищо, че си траят... :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Daniel Petrov »

През клас А усилвателя вървят едни 100мА константно-погледни каква е обратната връзка по ток в сорса на МОСФЕТ-а.
Аз в моя усилвател ползвам диоди BY96,но при константен ток няма никакво значение какви са.
Усилвателят трудно ще работи при положение,че крайните не са дарлингтони.Ако си чел материали за А+В усилвателите,ще се сетиш,че е препоръчително крайните да са с голям коефициент на усилване по ток-т.е. дарлингтони.
Тук става дума за принцип на работа,различен от обикновен усилвател,нали?
Ако искате да четете,ето ви материала,който е написал P.J.Walker:
http://www.geocities.com/dreamsdestroye ... hesis1.gif
http://www.geocities.com/dreamsdestroye ... hesis2.gif
http://www.geocities.com/dreamsdestroye ... hesis3.gif
http://www.geocities.com/dreamsdestroye ... hesis4.gif
Всъщност,ето ви цялата директория,в която имам разни интересни нещица:
http://www.geocities.com/dreamsdestroyer3/quad/

Ще дописвам довечера,сега имам работа,sorry!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Zmej

#12 Мнение от Zmej »

widowmaker написа:През клас А усилвателя вървят едни 100мА константно-погледни каква е обратната връзка по ток в сорса на МОСФЕТ-а. Аз в моя усилвател ползвам диоди BY96,но при константен ток няма никакво значение какви са.


Е те тука ме фърли у тъча... 8O 8O 8O
Абе че тока е константен през генератора на ток, то е ясно... Ама изхода на класа А нали ти излиза (в твоя случай) точно през средата на двата диода, а за да компенсира бавното отпушване на крайните, а оттам си тече ток, и то не константен, ама хич даже...

А за дарлингтоните - принципно наистина пише по книгите за големия коефициент на усилване (и то сигурно пак да не бърка класа А), ама ти си първия човек, за който чувам, че е подкарал А+Б да звучи добре с дарлингтони. За куад-а дарлингтоните със сигурност са зле, кажи каква е 'уловката' при теб... :wink:

Ама най-интересно ми е онова, дето те питах по т.3... За класа А и как точно си го мислил...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Daniel Petrov »

Абе че тока е константен през генератора на ток, то е ясно... Ама изхода на класа А нали ти излиза (в твоя случай) точно през средата на двата диода, а за да компенсира бавното отпушване на крайните, а оттам си тече ток, и то не константен, ама хич даже...

И е страшно много,а?Като гледам сигурно отива към един-два ампера,няма начин :-) щото дарлингтоните нямат минимум по 1000 усилване(в случая поне 3-4000).
НЯМАМ ВРЕМЕ!
Ще пиша сигурно утре сутрин,в момента се опитвам да подкарам едно стъпалце със скромно захранване +-110В - 'баси купона по 5 бр. MJ15024/5 на рамо...
И аз съм луд,ама...[/u]

Zmej

#14 Мнение от Zmej »

widowmaker написа:И е страшно много,а?Като гледам сигурно отива към един-два ампера,няма начин


Aбе не бе, то е ясно колко е, ама въпросът ми е, че са доста стръмни пикчета... Както и да е, мани го тоя въпрос, той е ясен... :wink:

Мноо ми е интересно онова що така си го решил (точката 3), ще изтрая до утре... И без това довечера отивам да проверя как е пиенето... :lol: Та и аз ще съм на линия утре... :lol:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Daniel Petrov »

Съжалявам за базика,ама ме хващаш в кофти момент,когато ми пуши
главата...:-(
Пуснах гадното стъпало с Голямото захранване,дай боже да издържи,че ще свири на циганска сватба...

В Куад-а през 47-те ома вървят едни 5-6мА,заради постояннотоковият ражим,вече писах за това-обратната връзка е в емитера на първия транзистор,пък то там има постоянен ток.Горният краен е запушен до господа,през долните вървят въпросните милиампери.Ако ги няма горните диоди,няма как да се оправи постояннотоковия режим(колектора на клас А усилвателят трябва да е с малък положителен потенциал,заради 47-те ома,които отиват директно в изхода).Абе разгледай подробно схемата.Така,двата диода са ясни,
м/у другото при мене в предната версия е само един диод и един м/у двета бази на крайните,няма бутстрап а е генератор на ток 100мА,полевак за клас А и няма 2 емитерни повторители,защото полевака иска 4В управляващо напрежение,т.е. не се налага по тоя начин да вдигаме напрежението база-емитер на клас А транзистора.
Реално в оригинала затова са два емитерни повторителя-заради шибаният генератор на ток-да може той да работи нормално-пад на напрежение 600мВ върху 100-те ома и отделно колектор емитер на
ПНП транзистора,с който е направен генератора- акое сам транзистор
нали се сещаш какво ще се получи-пада на напрежение върху транзистора от генератора ще трябва да е максимум 100-150мВ.
М/у другото точно тая версия с комплементарно дарлингтоново
стъпало свири в Кюстендил при Сашо.
Това,което съм дал тука(симетричното) не свири по лошо от него.
Правил съм сравнение м/у двете.Отказах се да правя каквито и да било измервания,НЕ СИ СТРУВА!!!
Усилвателите се преценяват на СЛУХ!
По цял сваят правят така.
Имам един френд тука с JBL TI 3000.
Предполагам знаете какви са колоните :-)
А+В усилвателя отвсякъде удря в земята клас А Marantz,иначе струващ едни луди пари :-)
Змей,утре ще ти отговарям обширно на т.3
:-р
И ме извини пак за базика :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта