6П13С+6Н9С

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

6П13С+6Н9С

#1 Мнение от Plamen Popov »

Здравейте.Реших и аз да споделя впечатления от първия си по-прилично свирещ лампов усилвател.
Усилвателя е с лампите 6Н9С и 6П13С,изпълнен по схемата на Манаков/Пузанов и може да бъде видяна на този линк
http://audio.goldprivacy.com/index.php? ... ton=Button
Изображение
Изображение
Пъвоначално го направих с 6П3С-Е,и сякаш свиреше добре,но като го послушах около две седмици започнах да долавям леко неприятна за мен украса на звука,за това смених изходната с препоръчваната в схемата.Вече го слушам 3 дни и определено тази лампа има по чисто и равномерно звучене.Усилвателя има детайлен и в същото време бърз и бистър звук,баса не е размазан като при транзисторния ми усилвател,а е стегнат и с по голяма ударност.Имам лек недостиг в нискочестотната област,но предполагам че е от изходните трансформатори който са от "Ригонда".Спрях се на тях,защото от всичко което имах и изпробвах,тези ми звучат наи-добре.Най-лош звук имах с прослувутите акордски трафове,за мен хората който твърдят че тоя траф свири,сигурно са леко глухи :) (е може и да не съм попадал на правилната схема за тях),после пробвах ТВЗ1-9 и ТВ2-А,с тях беше по-добре.Прехвърлящия кондензатор е wima,пробвах и бумага в масле,но звука беше леко мътен.Катодните кондензатори са рубикон и са шунтирани с танталови.Първоначалния вариянт на захранването беше с бързи диоди,но реших да пробвам и с кенотрон.Вече не бих се върнал към диодите за нищо на света,въпреки че захранването прилича на радиостанцията на семейство Мейзга :)
тук слагам и няколко снимки
Изображение

Изображение

Изображение

Крайната лампа доста си нагрява де :)
Специални благодарности На Венко Трайков за лампите,както и на всички основатели и участници на този форум,благодарение на вас откривам така търсения верен звук.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: 6П13С+6Н9С

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Поздравления за ентусиазма и за това, че правиш нещо в аудиото, но докато слушаш на трафове от Ригонда, не върви да определяш тези, които харесват трафове от Акорд като глухи :lol: Би ли споделил и какви са останалите ти компоненти в системата?

П.П. въпреки грозните кутии, ампчето изглежда прилично! Браво.

Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

#3 Мнение от Plamen Popov »

За трафоветв от акорд,говоря така,защото правих директно сравнение,откачам трафа от единия канал и сменям...,определено ригондите превъзхождат акордите според моя слух де.
А за компонентите:
Единия ми источник е грамофон Дуал 1225 с лампова корекция а другия е лаптоп с дака на Фенкилър.ОТ са ТЛ с ARZ6604 по проекта на Даниел.На говорителя съм му махнал прахозащитната капачка и му сложих фазов палец.
Последно промяна от Plamen Popov на Пон Мар 16, 2009 8:29 pm, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Пламене, идеята ми беше, че системата ти, а и усилвателя, не са ти референтни, за да съдиш по тях и да даваш толкова тежки квалификации като "глух". Желая ти успех с развитието на аудио техниката и много приятни моменти с нея!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Време е да пробваш и с истински изходни трансформатори.
Сметни си и си навий сам или си купи отнякъде готови.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Stefan Stefanov написа:Време е да пробваш и с истински изходни трансформатори.
По друг начин казано - от тях трябва да се започне.
С трансформатор от Акорд или Ригонда постигаме звука на Акорд или Ригонда и модерната схемотехника едва ли ще ни помогне. Какъв е смисълът да докараме свирнята на старо радио?
За да засвири както трябва въпросната схема, ние необходим изходен трансформатор с индуктивност от порядъка на 30H, с оптимален ток на покой 70-80mA, с коефициент на трансформация осигуряващ аноден товар от 4.5-5 KOhm и разбира се ниска индуктивност на разсейване и паразитен капацитет.
Половината от тези данни липсват във фабричното описание на трансформатора, даден в оригиналната схема.
Има дадена някаква честотна лента, но при какви условия е снета, никой не може да каже.

Anonymous

#7 Мнение от Anonymous »

Като гледам комбинацията, драйверната лампа може да даде достатъчно усилване дори без катодните кондензатори, ако искаш направи пробата - махни С4 и С5. Още по-добър резултат ще постигнеш като махнеш катодните и на крайната, като я пуснеш с фиксирано преднапрежение :D Даваш катода й директно на маса, а на долния край на R6 подаваш подходящо и достатъчно преднапрежение, ще е нужно малко по-голямо от напрежението което е на катода й в момента. Но играчката ще си заслужава по всички параграфи :)

Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

#8 Мнение от Plamen Popov »

Стефан и Рутчо,абсолютно съм съгласен с вас.Ще се навиват изходни трафове,защото с тези звукът на тоя амп е недостатъчен за мен като обхват и мощност(сегашните трафчета са около 5-6 кв см и са за малки токове,съдеики по диаметъра на намотките.При максимално усилване кривят доста).
Гого не знаех че има разлика м/у fast и fast soft recovery диодите.Другата седмица ще пробвам да купя и да чуя,защото събуди интереса ми,благодаря за което.

Ако някой от вас може да ме насочи към някакво практическо ръководство за пресмятане на SE трансформатори ще съм много благодарен.
Ще ползвам насоките за траф който Рутчо е описал.

Милене благодаря за насоките който даваш.Не съм пробвал да правя усилвател с фиксирано преднапрежение.Сега ще хвърля усилията в посока трансформатори,защото те са най-слабото място както ми се струва(и чува :) )

Anonymous

#9 Мнение от Anonymous »

И още нещо - на 99% съм сигурен че не са ти харесали акордските трафчета заради драйверната ти лампа. Тя просто няма достатъчно ток за да изкараш високи от крайната, а тия руските трафове дето слагаш до един са несекционирани и надали имаш над 13kHz на -3dB. Акордските от добре разклатена крайна лампа си вадят 16 и повече, разликата е ушевадна :) Като за по-лесна проба, предполагам че вече имаш два канала от тоя усилвател, вземи вържи паралелно двата входа откъм лампите и съответно изходите, за да клатиш с общо 4 половинки 6Н9С една 6П3С, тогава сравнявай траф по траф кой как свири :) Кажи ако имаш чифт от тия лампи - 6Н23П/6Н24П/ЕСС88/Е88СС/РСС88 да ти дам схема за драйверното стъпало, ще чуеш огромна разлика :)

Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

#10 Мнение от Plamen Popov »

Ами с трафчета от Акорд направих първия си усилвател с ECL86,(ти ме вдъхнови в интерес на истината да се захвана с лампите с онзи проект на Пиколо-то)и да си призная не останах доволен от звука,после ги заменях с руски ТВЗ с тях е малко по-добре.Решил съм да пресмятам и да навивам.
Нямам от лампите който посочваш но не е проблем да се поръчат.Венко имаше от тези руските дето ги дават като аналог на ЕСС88.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#11 Мнение от gogo »

Варианта с паралелни половинки при входната лампа не е много добър, освен ако двете половинки не са подбрани с достатъчно добра точност по параметри. Това важи при паралелизирането и на изходни лампи разбира се. Защо не пробваш единичен триод с голямо усилване и ниско вътрешно съпротивление (6С3П, 6С4П)? Или друг, също по-добър от оригинала вариант с 6Н9С в SRPP (даже няма да сменяш лампи/цокли). Подозирам, че 6Н9С в SRPP ще ти хареса повече в комбинация с 6П13С (споделям личен опит за това :wink: ).

Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

#12 Мнение от Plamen Popov »

Гого,направо ми четеш мислите :) тъкмо мислех да преправям схемата да е със СРПП.Благодаря за методиките който ми изпрати.Сега чопля изходните трафове.По точно предстои навиване.Направо на магия се побират намотките.Сега търся грамотен навивач,който да ги навие секционирано,или ще купувам навивачка ако не намеря човек дето да ги направи.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#13 Мнение от gogo »

Plamen Popov написа:Гого,направо ми четеш мислите :) тъкмо мислех да преправям схемата да е със СРПП.Благодаря за методиките който ми изпрати.Сега чопля изходните трафове.По точно предстои навиване.Направо на магия се побират намотките.Сега търся грамотен навивач,който да ги навие секционирано,или ще купувам навивачка ако не намеря човек дето да ги направи.
А ако преработиш изх. лампа с фиксирано преднапрежение, направо няма да си познаеш усилвателя :wink:
Ако не намериш навивачка - имам излишна, даже е монтирана на мини-плот (готова за употреба), ако имаш интерес мога да ти я продам на символична цена.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Plamen Popov написа:Направо на магия се побират намотките.
Това не е добре.
Последните слоеве ще са твърде далеч от магнитопровода, което ще увеличи индуктивността на разсейване. Такъв трансформатор няма да се държи добре на високи честоти.
Имаш две възможности - по-малка индуктивност на първичната и следователно компромис в ниските честоти или преминаване на по-голям типоразмер магнитопровод.

Аватар
Plamen Popov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 24
Регистриран на: Съб Авг 25, 2007 12:00 am
Местоположение: Асеновград
Обратна връзка:

#15 Мнение от Plamen Popov »

Да Рутчо,и аз го отчитам.По-лошото е че съм го смятал с неправилна стойност на вътрешното съпротивление на лампата(25к но аз мисля че това не е истинското и вътрешно в триодно включване) и от там цялата работа е за коша,почвам сначале :)

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта