Въпроси относно импулсно

Съобщение
Автор
tiho1

Въпроси относно импулсно

#1 Мнение от tiho1 »

Искам да помоля, хора които са по наясно с нещата около импулсните захранвния, да ми помогнат със схемно решение и ако може кратки разяснения. Главно не са ми ясни дроселите и изходния трансформатор. Как се изчисляват и как и върху какви сърцевини се навиват.

tiho1

#3 Мнение от tiho1 »

Искам да използвам импулсното захранване за усилвател 2х100W. Знам,че има много за казване за този вид устройства. Аз съм новак в тази област и ми трябва нещо, с което мога да започна. Или ако има някакъв източник ( сайт или книга ) от където да понауча за тази област от електрониката.
Ако можете да ми предоставите схема за захранване 220V/2x35V, или да ми кажете къде мога да потърся, ще съм ви много благодарен.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#4 Мнение от lusi »

Преди да започнеш това начинание трябва да си наясно най-малко с
ключовия режим на различните видове транзистори.Траформаторите трябва да са ти ясни от-до.Или директно казано чака те доста четене,тъй като всеки елемент е строго свързан с останалите.Литеретура в мрежата е пълно по въпроса, особено в руските сайтове, или списание "Радио" примерно бр.6 от 85г. бр.7от 87г.бр.10 от 81г.
Лично мнение, е че не си заслужава да правиш усилвател с импулсно захранване.Много шум за нищо.

tiho1

#5 Мнение от tiho1 »

Знам, че в руските сайтове има много материал, но проблема е че не знам руски. С транзисторите и трансформаторите съм запознат. Просто не съм се интересувал от импулсни захранвания.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#6 Мнение от lusi »

Погледни схемите в цитираните броеве.Това, че не знаеш руски не е пречка.Схемата сама "говори" за себе си.
Ако имаш нещо неясно - питай

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Goro »

Проблема не са схемите, а познанията. В един пост или по телефона, да се научиш да проектираш импулсни захранвания е не сериозно.
Някои по-прости схеми, можеш да вземеш от дейташийта на чипа, с препоръка за ползваните готови трансформатори и дросели. Ако искаш повече - учи. Бихме могли да коментираме някои детайли или тънкости, но не и да отнемаме работата на образованието.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Като начало можеш да започнеш с тези материали:
http://www.smps.us/Unitrode2.html

Всички тези документи са абсолютна класика в жанра и прочитането им е задължително. Разгледай и по-новите теми на страница 1 в посоченият сайт.
Последно промяна от Ivo_Hristev на Чет Май 17, 2007 4:25 pm, променено общо 1 път.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Goro »

Ivo_Hristev написа:Като начало можеш да започнеш с тези материали:
http://www.smps.us/Unitrode2.html

Всички тези документи са абсолютна класика в жанра и прочитането им е задължително. Разгледай и по-новите теми на страница 1 в посоченият сайт.

Това наистина е най-доброто, макар и малко стари статий, но от лидерите в тази област. Андрейчак не е много ясен, но пък е точен.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#11 Мнение от Tisho »

Погледни и този сайт, из апликейшъните има доста инфо на тема какво е това импулсно и има ли то почва у нас. Фирмата е доста сериозна и правят много добри чипове за импулсно захранване.
http://www.powerint.com

И само да добавя че проектирането на импулсно захранване е се смята за една от най трудните дейности (поне според колеги, които от години се занимават само с захранвания)... :wink:

tiho1

#12 Мнение от tiho1 »

Благодаря за помоща :)

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#13 Мнение от lusi »

И все пак, ако искаш избери си една схема и е пусни във форума.
Все нещо ще излезе.

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта