Въпрос от новак

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Въпрос от новак

#1 Мнение от tsekov »

Направих си този усилвател (вариянта с обратна връзка) само с качествени елементи, но поради "богатия" ни пазар за части всички 350-волтови кондензатори са заменени с 400-волтови. След като пуснах пробно усилвателя с 32-омови слушалки звучеше сякаш не му достига мощност. Смятате ли, че съм направил голяма грешка и трябва да търся от някъде 350-волтови кондове или мога смело да го пробвам със слушалките, за които е предназначен(Sennheiser HD650)? Не ми се рискува дори и минимално, като се има в предвид цената им и затова се обръщам към вас за съвет :)

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Re: Въпрос от новак

#2 Мнение от Tube »

tsekov написа:Направих си този усилвател (вариянта с обратна връзка) само с качествени елементи, но поради "богатия" ни пазар за части всички 350-волтови кондензатори са заменени с 400-волтови. След като пуснах пробно усилвателя с 32-омови слушалки звучеше сякаш не му достига мощност. Смятате ли, че съм направил голяма грешка и трябва да търся от някъде 350-волтови кондове или мога смело да го пробвам със слушалките, за които е предназначен(Sennheiser HD650)? Не ми се рискува дори и минимално, като се има в предвид цената им и затова се обръщам към вас за съвет :)

Колкото по-големи кондери толкова по-добре.
търси проблема другаде.
Пробваи да смениш R5 на 270/300 ома.
Сложи успоредно с C4 един неполярен о.47uf.
TUBE

Tube
има известен опит
има известен опит
Мнения: 127
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#3 Мнение от Tube »

Сложи успоредно с C4 един неполярен о.47uf.[/quote]

Разгледаи и други подобни схеми в Google на картинки,
за да видиш за какво говоря.
TUBE

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay Kolev »

Напиши какви кондензатори и резистори си ползвал, че аз качествени елементи като тръгна да търся из София, сигурен съм че и по другите градове е така, почти нищо не намирам. Добре че имам приятели да ми помагат с набавянето :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
zmeika
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Дек 17, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

Re: Въпрос от новак

#5 Мнение от zmeika »

tsekov написа: След като пуснах пробно усилвателя с 32-омови слушалки звучеше сякаш не му достига мощност.

Здравей,
на сайта пише че максималната мощност на тази схема при 32 ома товар е малко над 10 миливата, верно е малко особено за нискочувствителни слушалки.
Правил съм я тази схема( варианта без обратна връзка) и аз като тебе с 400V кондензатори и си звучеше прекрасно , но на високоомни слушалки, моите са AKG-K141-M

tsekov написа: или мога смело да го пробвам със слушалките, за които е предназначен(Sennheiser HD650)? Не ми се рискува дори и минимално, като се има в предвид цената им и затова се обръщам към вас за съвет :)

Тези слушалки Sennheiser HD650 ако правилно съм проверил са със импеданс 300 ома
http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm_eng.nsf/root/09969#
така че свързваш съпротивление 330 ома/ 0.5 ... 2 вата , на изхода и гледаш с осцилоскоп ако всичко е наред нямаш повод да се притесняваш .
По добре е за високоомните слушалки да използуваш някой от вариантите без обратна връзка
Успех ;-)

jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Въпрос от новак

#6 Мнение от jenko »

Какво разбираш под това "сякаш не му достига мощност"?
Не вади достатъчно добри ниски ли, или като го усилиш малко започва да изкривява? За мен проблемът е в С4. Пробвай да го замениш с някой друг.

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос от новак

#7 Мнение от tsekov »

jenko написа:Какво разбираш под това "сякаш не му достига мощност"?
Не вади достатъчно добри ниски ли, или като го усилиш малко започва да изкривява? За мен проблемът е в С4. Пробвай да го замениш с някой друг.
И двете - на много ниска мощност се чува добре, дори прекрасно, но ако усиля съвсем малко първо мочва да криви ниските и после те се превръщат просто в пукане, а високите изчезват. Понеже не знам как се ползва осцилоскоп ( :oops: ) мога ли за тест да вържа тези ефтините слушалки последователно с 300-омови съпротивления? Ако пак е лош звука ще махна обратната връска. Също ще ви помоля и за няколко съвета: Масата на нагревателите да я оставя ли свързана с земята на лампите или да я отделя? И също тези елементи(трите резистора и кондензатора преди анодите) съм ги дублирал за левия и десния канал, защото сметнаш, че така ще има по-голям ток до лампите. Правилно ли мисля или съм в грешка?

А и забравих да спомена, че лампите ми са руските 6Н23П, кондовете са Fujicon low-ESR 105 и WIMA MKS4, резисторите са 0.1%

jenko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 93
Регистриран на: Вто Дек 26, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#8 Мнение от jenko »

Ако свържиш тези 300-омови съпротивления едва ли ще се чуе нещо в слушалките. :? Не знам дали няма да стане с изходен траф. :roll:

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Dimitar Atanasov »

Махни обратната връзка. Аз така го слушам...е, в нискоомни е малко слабично, но със от 100 ома нагоре е добре...
http://stochastics.fmi.uni-sofia.bg/~am ... index.html

Аватар
tsekov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от tsekov »

amitko написа:Махни обратната връзка. Аз така го слушам...е, в нискоомни е малко слабично, но със от 100 ома нагоре е добре...
http://stochastics.fmi.uni-sofia.bg/~am ... index.html
Да, разглеждал съм го твоя и наистина е много красив, надявам се, че и моя поне няма да се определи като грозен :) По принцип аз съм фен на малко по-различен тип електроника и аудиото ми е хоби(и то предимно транзисторното) та би ли разяснил защо обратната връска е лош избор? Според информацията на сайта тя подобрява честотната характеристика...или нещо грешно съм разбрал? Иначе този амп ще се ползва само с високоомни слушалки, просто исках да го тествам с нещо по-евтино(слушалки Philips за 17 лева :twisted: ). Също много ще се радвам ако ми кажеш в твоя усилвател и ти ли си ползвал 400-волтови кондензатори и също захранването до анодите дублирал ли си го? Предварително благодаря за отговора! :)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Dimitar Atanasov »

Значи, без обратна връзка звучи доста по-добре. Кондензаторите са 400 волтови на BHC. Единствената разлика е изправянето е с кенотрон (има разлика на звук с диодното) и LC група.

Колкото до дублирането на това което казваш....ами то трябва да се е дублирано, по същия начин както когато прависх транзисторно стъпало.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта