Лампов метъл ?

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#16 Мнение от 50AE »

Убедил съм се, че доста метъл групи са записвани ужасно. Пуснете си RJ Dio например. Хубава музика, отвратителни записи, срамота.

Добри записи имат Manowar и Metallica например.

Няма такова нещо от сорта на - метъл за транзистори, джаз за лампи. Има добре записана музика за вярна система. Колко една система е вярна, това се преценява слухом, а не с какви елементи е реализирана.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#17 Мнение от DRGeorgiev »

Можеш ли да обясниш и опишеш с думи как трябва да звучи "вярната система" и какви качества трябва да притежава човек, за да определи, че системата е вярна?

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#18 Мнение от 50AE »

Разбира се. Според мен колкото по-вярна е системата, толкова по-естествено трябва да възпроизвежда звуците, които чуваме в реалност. Вярвам, че хората така както животните имаме опитно натрупана звукова памет с течение на нашето съществуване, от поколение на поколение. Не е нужно, да сме слушали всичките акустични инструменти наживо, за да определим кое свири по-вярно от другото. Често се забелязва при децата.

Например: колко от вас са слушали бонго наживо? Аз не съм. Обаче се обзалагам, че повечето от вас ще познаят кой запис е по-верен. Защо? Единственото обяснение според мен е, че всички имаме от тази природна звукова памет, натрупана от хилядите години житейски опит.

По мои лични критерии, вярната система също така трябва да бъде способна да достигне значително високи, близки до реалистичните звукови нива, без да изморява слушателя. Ухото ни е изключително чувствително към изкривявания. Който е бил в концертна зала с акустични инструменти, знае за какво говоря.

Обаче, да не забравяме, че под система се има предвид едно цяло. ОТ, кабели, стъпала, източник, помещение и носител. Защото ако носителят (записът) влияе на звуковото качество, според мен е редно да бъде част от цялото.

Но все пак, моето обяснение си има и ограничение. Защото всеки музикален инструмент си има подчерк и свири различно. Това подсказва, че звукът му може да се раздели на няколко части - такава, която се влияе изключително от конструкцията и материалите и такава, която независимо от концепцията си остава сравнително константна. По втората част се ориентираме повече за верността на звука.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#19 Мнение от DRGeorgiev »

Много добре написано!
Поздравления!

Аватар
K.Konstantinov
има опит
има опит
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 12:00 am
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#20 Мнение от K.Konstantinov »

ЗА DIO мисля, че първият му албум е изключитело добре записан. Може да се нареди до Highway to hell y British Steel по качество.Бритиш Стийл е записан през 1980г и е страхотен звук.

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#21 Мнение от zahari1966 »

Да, за съжаление записите на DIO не са много добри.Имам една единствена плоча ' WE ROCK',която свири отлично.
Една от любимите ми групи са.Можеш да чуеш също и DORO AXEL , RUDI PELL - записите са разкошни.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#22 Мнение от velinski »

Doro Axel ще да е нова звезда на небосклона :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#23 Мнение от zahari1966 »

Е добре де DORO , AXEL RUDI PELL .
Не давате на хората да сгрешат :lol: :wink:

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#24 Мнение от Fenkiller »

50AE написа:...
Добри записи имат Manowar и Metallica например.
....
Като безумен фен и на двете групи ще попитам "-Слушал ли си им ранните албуми"?!?!? Отврат! Особено за любимците ми и богове за мен: Manowar!?!?!??!
Същевременно не смяташ ли ,че последните албуми и на двете групи са излишно напомпани (компресора е играл здраво ....!!!) особено пак на любимите и свидни Manowar?!?!?!?
Поздрави!
Митака.
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#25 Мнение от Stefan Stefanov »

Точно открих едно нещо по въпроса (може и да го знаете, защото е доста старо):
http://exit-reality.com/marckiii.htm
Изображение

Three dedicated fans, railing against the horrid, compressed, noise-laden production of award winning producer Rick Rubin, fight back, using Guitar Hero: Metallica, we offer those who purchased the CD "Death Magnetic" a new, cleaner, heavier, harder, version. We aim to fix what Metallica will not, we aim to present you, the listener, with Death Magnetic the way it SHOULD sound, not the horrid wall of digital noise that dropped in 2008 like an atom bomb in the loudness wars!

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#26 Мнение от kromuilis »

За голямо мое съжаление, в съвременното мастериране звука го помпат неимоверно така, че да звучи енергично надупен, без да е усилен при слушане.
Типичен пример е Дед магнетик на Металика, който по принцип смятам за добро попадение като музика, на фона на бълвоча, който изсипаха през последните 20 години.
Но е пресилен, направо откровено криви на места.

Всякаква хард и хеви музика от 80-те ми звучи доста по-добре, от съвременните издания. А, между другото, най-лошо ми звучат записи от края на 90-те и началото на 2000-ната. Говоря само за метъл.

Дио е музикант и композитор, който ми внася единствено позитивизъм и чувство за правота. Истинска наслада за сетивата ми, така че изобщо не ме интересува как е записан! :)
Поздрави :)

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#27 Мнение от velinski »

Имам 3 двойни оригинални диска best of Iron Maiden - толкова грозно надути среди имат, че на колони и слушалки с пик във високата среда направо кривят. Въобще комерсиалните групи ги записват отвратително.

Най-добрите метълски записи (основно от колекцията на жена ми) са на Candlemass (особено ремастерирания Epicus Doomicus Metallicus), Laibach, Prong, Gojira, Kovenant (доста електроника, директно в компа), Rotting Christ (евала на гърците), Opeth (добре записани акустични китари и вокали), някои албуми на Amorphis, King's X... Industrial-ът по принцип си е зверски качествен с някои изключения, често си тествам системата на GGFH, Koan и Front 242, ама... и там са компютри. Сигурно има и други групи, но тези ги слушам с кеф :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Gethsemane
има известен опит
има известен опит
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#28 Мнение от Gethsemane »

Stefan Stefanov написа:Точно открих едно нещо по въпроса (може и да го знаете, защото е доста старо):
http://exit-reality.com/marckiii.htm
Изображение
Жалко, че не съм го срещнал по-рано това. Вече толкова съм свикнал с кривия звук на този албум, че оправения ми звучи малко странно.
Почвам да го въртя да поправя грешката.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта