Лампов метъл ?

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Лампов метъл ?

#1 Мнение от Demiurg »

Отивам в петък вечерта до Етераудио, да взема един лампов усилвател, да слушам временно, докато стане готов моя. Говорим с Даниел, а Аспарух седи леко гърбом и омагьосва нещо един Етер. Слушаме разни неща, говорим си глупости, и изведнъж Аспарух подмята леко небрежно, все едно на себе си: "Абе тръгнала е една приказка, че на лампов усилвател не може да се слуша метал..." Ми хубаво, мен слабо ме касае това, аз за жица си имам транзисторен, ламповия ми трябва да си слушам джазовете, но нали съм на всяко гърне мерудия, въпрос на чест е да взема отношение ! И почвам да обяснявам как на Хапчетата, дето съм слушал, китарите с дистер ми стоят меки и пухкави, без тяга и агресия... При което тия двамата се подхилват нещо, ама аз още не стоплям.
Слушаме още малко, обсъждаме звуци, ала-бала, награбвам усилвателя и се изнизвам към изхода. Там обаче вече е дошъл Кирил. Гордо му соча какво изнасям, а той ме срязва: "Абе ти добре го взимаш, ама пак ще слушаш метал на него..."
В еуфорията от държането на прекрасен лампов амп (виж снимката) въобще не му обърнах внимание, обаче като се прибрах вкъщи, си връщам в главата диалозите, и откривам някакъв заговор срещу мене, със замесени в заговора лампи и дистортнати китари. Тия нещо ме взимат за мезе....
И така се роди ей тоя тест, дето ще го четете (при желание) - става ли лампата за жица ? ;-)

Опитна установка:
1. CD player - Pioneer PD 702 (подобен на тоя тук, но златист:
http://www.arcticcorsair.f9.co.uk/audio ... ds802.html);
2. колони - "Среден ТЛ проект", от Даниел Петров;
3. кабели - интерконект QED - Qunex 3, колонни кабели - едножилни сребра от Етераудио;
4. усилвател - обекта на теста - от Етераудио, ей тоя:
Изображение
5. други усилватели (като база за сравнение) - Cambridge Audio (C500 + P500), DOGC от Даниел Петров (с отделно захранване за всеки канал).

Такаааа.... Имам доста дискове с метал (броим само оригиналните), така че ги избирам по качество на записа и по "любимост" на албума. Дадох на усилвателя към половин час да загрее, после послушах малко Anna Maria- Jopek, да посъбера първи впечатления от добре познат диск, така че след му се събират около час работа, преди да го връхлети тежката артилерия.

Няма да описвам впечатленията от всеки един диск, който слушах,щото дисковете са доста: Dream Theater (ALL), Symphony X (ALL), Kamelot, Nightwish, Tristania, Soulfly, Soilwork, Pantera, Metallica, Helloween, WASP, Royal Hunt... много и много, без конкретен ред...

Е, свири, мамка му и прасе !!! Тяга, сила и рязкост! Дистера си е дистер, както си трябва. Учуди ме, честно казано... При тоя сорт записи не можем да говорим за сцена, а и самите записи на тоя сорт музика често не са образцови (и то не точно записа, а мастеринга), но какъв ДЕТАЙЛ изкара !!!!
Kamelot - "Black Halo"- първата песен - "Марша на Мефисто" - съвсем ясно се чуват маршируващи войници на фона на китарите. Заинтересованите да си го чуят вкъщи въпросното парче, аз с чиста съвест твърдя, че на много малко системи съм го чувал толкова ясно. Понеже диска е що- годе добре записан, го разнасям по магазини и приятели като "тестов". Самите "маршируващи" ботуши много лесно се размазват в някакъв общ шум, и се чудиш добре ли си чул, ухото ли се е излъгало.... При тоя усилвател, на долнокачествената ми система, това се чува съвсем ясно !
Nightwish - "Once" - "Creek Mary's Blood" - песента започва с шуртене на поточе, което също на доста системи се слива като някакъв шум.
Dream Theater - "Scenes from a Memory" (и всичко останало) - невероятен детайл в барабаните, в отзвучаването на чинелите и фуса, атака в райд-чинела...
Metallica - "Ride the Lighting" + "Master of Puppets" (и оригиналите, и ремастерите), както и Pantera "Vulgar Display of Power" - ей това е дистер !!!! Без забележки. Поклон !!!!

Та така... Доказаха ми, че и лампов усилвател може да свири метал.

Но аз лично предпочитам да си слушам джаз на него. Невероятен детайл, страшно красив звук ! А за любителите на ниските честоти - пуснах си Massive Attack и ме уби от бас, но ми е прекалено електронно, изкуствено някак си.
Невероятно предаване на акустични инструменти има тоя усилвател - усеща се ехото от обема на инструмента (примерно при контрабас или при тъпан). Също при вокали (особено ако няма много инструменти да маскират) - чува се реверба от помещението ! На диска на Buena Vista Social Club, първата песен - записвана е в салон на едно читалище, и буквално се вижда всеки изпълнител. Един тромпет има там, когато е тих, се позиционира веднага, а когато усили, се усеща ехото как пробягва между стените на помещението ! В тоя сорт записи колоните наистина изчезват, и звукът излиза от различни места на стаята, само не и от говорителите !
Предполагам, с по- чувствителни говорители (и по- добра система като цяло) ще излязат и още повече детайли, но при мен - толкоз.

Та това е. Скромният ми опит за ревю на усилвател, дето даже не знам и какъв е. Но знам че свири, и знам че след някакво време ще имам такъв вкъщи.
Благодаря !!!

Аватар
Krassy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от Krassy »

:D
Последно промяна от Krassy на Сря Авг 20, 2008 11:08 pm, променено общо 1 път.

Anonymous

#3 Мнение от Anonymous »

Пиши метЪл, не метАл че само от заглавието не става ясно за какво става дума :roll:

Аватар
K.Konstantinov
има опит
има опит
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 12:00 am
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

#4 Мнение от K.Konstantinov »

При звукозапис китарата се включва в ефект педал после влиза сигнала в Лампов Китарен амп от рода на Маршал,Вокс или МесаБуги.Звука се хваща от говорителя на ампа чрез качествен микрофон поставен пред него.С това искам да кажа ,че той всъщност звука на китарата си е лампов.Определено Хард Рок и Хеви си звучи на лампи.Поне за мен няма никакви смущения :D .Това дали ще го слушаме на Качествен Транзисторен Амп или на лампи е въпросна вкус.Преди дори беше всеобщоприето да се правят стени от лампови маршали по сцените на Хеви концертите.Лампата е много тясно свързана с рока.

Anonymous

#5 Мнение от Anonymous »

K.Konstantinov написа:Лампата е много тясно свързана с рока.

...и с китарата въобще. За къде е електрическа или бас китара без лампов амп със здрав дисторшън :HMguit :supz:

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Borislav Stankov »

:D
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#7 Мнение от Stanislav Bratanov »

Само мога да потвърдя, че комбинацията 6Н6П+6С4С свири изключително-когато се слуша джаз усилвателя свири меко, балансирано...направо да го отпишеш за слушане на метъл,обаче излъжеш ли се да пуснеш сякаш си пуснал друг усилвател-вратите на ада се отварят :twisted:

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

#8 Мнение от guitman »

Demiurg, споделям мнението ти и се учудвам че детайлността на ламповите усилватели, за този тип музика, за някои хора е под въпрос. Лампов усилвател ме накара да започна да слушам рок и изобщо да слушам музиката по по различен начин, като обръщам внимание на най малките подробности в изсвирването на партиите. Нямам представа как, но лампата разкрива по добре детайлите, представя по добре динамиката, без да променя тембъра или честотния обхват. Звукът е много по близък до живия звук. Не ми е идвало на ум че точно рокът не е подходящ за лампи, тъй като в него има прекалено много неща за "чуване", да не говорим че нормален китарист не свири с процесори и главата която ползва не е транзисторна.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#9 Мнение от Zlatan Kitanov »

Слушайки жици на моето хапче стигнах до следния извод: може би се твърди, че лампите не са подходящи за твърда музика, защото... изкарват и други неща, освен стърженето! Изненада! Просто се оказва, че в музиката има повече и вниманието не е фокусирано само върху режещите китари.

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Evelina Milusheva »

хахахаха

Искрено се забавлявам, понеже и на мен Кирил ми ги говори такива:
"До кога с тая ГаббА и Д'н'Б?" :oops:

Истината е, че от хардкор техното и днб-то много малко продуценти знаят какво правят и тези, които знаят лъсват веднага на моя хап. Освен това, и аз предпочитам да си слушам по-мелодична музика, не на лампи а по принцип, откакто ме "отвориха" :twisted:

И все пак, хц-то и днб-то си ги слушкам (особено олд-скуул) и се изумявам каквъв детайл излиза, какво богатство на звуци и т.н. От друга страна ми се е случвало дисторжън-а да е абсолютно "разтропан" спрямо звука за който е предназначен (това беше на експото, изумих се!)...рисковете на електронната музика :lol:

Та такива ми ти работи, напоследък, след гостуването ми в Боби (където ми се доплака като си чух сорс-а) започнах да си пазарувам дискове и плочи и вече съм събрала доста емблематични за моето аудио-минало албуми. Отидох с тях в Теди, тя не можа да раз-настръхне и бързо-бързо рип-на всичко :Р

Оносно жиците, аз съм голям фен на Faith No More и Primus, както и мелодичен метал от рода на The Gathering...други от wishlist-a са Qntal, например...

Така че, Кире, терапията работи :D
lyrical hardcore

flameheat
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Дек 14, 2010 3:33 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#11 Мнение от flameheat »

Всъщност, абсолютен клийн в китарен лампов амп почти не се търси, особено в рока и метъла. Доста банди карат само на един изкривен, немодифициран лампов тембър през цялото шоу.

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#12 Мнение от Demiurg »

^
Темата е на 3 години вече, но благодаря за интереса. Доста време мина оттогава, аз имам два нови лампови усилвателя, но пак продължавам да си държа на мнението от началото на темата.
И не съм съгласен с твоето - по отношение на китарните усилватели, в ламповия клийн има такава красота, че всеки, който може да си го позволи, го ползва. Джаз и блус китаристи, рокаджии... не съм чул и не познавам някой да си е купил читав лампов усилвател и да се е върнал на транзистори, а общувам с доста музиканти и аз самият съм музикант.
Доста банди карат само на един изкривен, немодифициран лампов тембър през цялото шоу
Тук хем съм съгласен, хем не съм. Факт е, че като си настроиш веднъж звука, няма какво да му пипаш. А и аз лично не харесвам да гледам на сцената музиканти, дето през цялото време си барат по копчетата - да си си нагласил звука на саундчека, ебаси ! От друга страна, Като си настроиш гейна веднъж, кривенето (и оттам- тембъра) зависи изцяло от свиренето ти - от силата на удара, от атаката на перото, от местоположението на удара по дължината на струната... Един добър китарист от едни настройки на усилвателя, само от ръка и пипане може да изкара доста различни тембри. Ама то не е само да блъскаш по струните... трябва да можеш да пипаш и с чувство ! :D

Аватар
cecoEL34
има опит
има опит
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 12:00 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#13 Мнение от cecoEL34 »

,,..когато , на ,,Маршала" , трейбъла и презънса са докрай , мидъла до средата , баса леко открехнат , ,,Стратокастъра" включен на горния адаптер и EL34 почне да криви на 800Hz - този звук подлудява публиката..." :)
"Deep Purple" e стил на живот .

Аватар
TheDude
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 07, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#14 Мнение от TheDude »

Лампите и метълът са неразривно свързани - 99% от метъл китаристите изпозлват лампови усилватели.
Тоест - метъл звукът си е лампов по начало. И очевидно няма нищо "пухкаво" в него. :D
Един от малкото (и това е рядко изключение!), които не използват лампови усилватели беше поконият Даймбег от Пантера.

Аватар
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

Re: Лампов метъл ?

#15 Мнение от altium »

То и затова на Пантера музиката им е такава грозна. Все едно си го хванал за гушата, а дистoршънът им е отвратителен.
Виж друго си е Manowar или Dimmu Borgir с техните Маршали:
http://www.youtube.com/watch?v=H6OPG7Z-QBY - Gibson SG + Marshall JCM 800 Combo
http://www.youtube.com/watch?v=Qb_reEyjwUs&hd=1 - Dimmu Borgir - Raabjorn Speiler Draugheimens Skodde

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта