Audiotour Vintage

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Audiotour Vintage

#1 Мнение от velinski »

Последната ми концепция: еднотактен двустъпален изцяло триоден усилвател с безкапацитетна връзка, използващ 2 различни изходни триода с директно отопление с възможност за селекция между тях – легендарният AD1 (за сериозни сесии, лампи на Philips Miniwatt от края на 30-те години) и популярният 6С4С (за всекидневно слушане, лампи Светлана от 70-те). Входен триод Philips JAN 5687WB (без опаралеляване на секциите), междукаскаден трансформатор Lundahl LL1660/18mA (1:1,125 повишаващ), кенотрон RGN2004 (AZ50).

Захранващият и изходните трансформатори са оригинални Telefunken от 1937-ма година (правени специално за AD1) и те на 90% задават ретро характера на целия усилвател, особено в комбинация с AD1 и страхотния кенотрон! Инструментите звучат живо, прецизно, с "тяло и кръв", позиционирани са невероятно точно в пространството, вокалите са супер реалистични. Няма и помен от „кондензаторния звук” от прехвърлящите капацитети или аномалиите на Loftin/White компромисните решения. Като бонус междукаскадният траф осигурява индуктивен товар на анода на входния триод и индуктивен товар на решетката на изходния триод, което според мен е трудно да се опише с думи като звуково подобрение... трябва да се чуе. Разликата между AD1 и 6С4С също се хваща лесно – "оригиналът” издухва "копието” по всички показатели и най-вече презицзност, контрол, макро и микродинамика, фокус/детайл, триизмерност... AD1 имат настроение, живец, муза... 6С4С звучат като музикална кутия след тях - плоско и без аплодисменти. Не случайно AD1 е считан за най-култовия европейски изходен триод на всички времена (заедно с предшественика си RE604) и баща на бледото американско копие 2А3 (особено по-късния оср@н двуаноден опаралелен вариант), клонинг на което е съответно 6С4С/6B4G.

Мога само да потвърдя истинноста на явлението "трансформатор Telefunken"! Наистина има магия в тях, въпреки скромните данни на хартия. Но всичко се крие във вида и състава на железата, които нацистите, за радост или за съжаление са отнесли в гроба (подпомогнати от някоя братушка) :) Невероятно присъствие и релеф, това са трафове, правени за МУЗИКА!

Поради високия индуктивен товар на изходните трафове (~8k) изходната мощност е около 1,6-1,7W@16R на канал, но поради тази причина изходните триоди работят при високо демпфане изключително линейно без чуваеми хармонични изкривявания. Атенюаторът е 12-позиционна галета с NOS Philips металослойни резистори, катодните резистори са Sfernice на входната лампа и руски въглероднослойни ВС-5 на изходните, катодни кондензатори на изходните триоди – ЭТО сребърнотанталови. Отоплението на изходните триоди е изправено и филтрирано с по един електролит Siemens Sikorel 27000uF като още съм на кантар дали да го оставя така или да го върна променливотоково... Ще послушам и ще преценя, засега нямам претенции към изправеното отопление. Цоклите на изходните лампи са оригинални бакелитови на Telefunken и Klangfilm от младините на дядо ми, почистени по специална аудиофилска технология :lol:

Тъй като съм върл противник на концепцията с отделни захранвания, в Audiotour Vintage те са интегрирани в ампа, с което се е получава „компактен” дизайн с площ четвърт квадрат и тегло около 25 килограма и максимално къси захранващи проводници :D Друг важен момент е използването изцяло на хартиеномаслени филтриращи кондензатори в захранването – General Electric и RFT с общ капацитет на изходна линия ~60uF (абсолютно достатъчно!) с максимално ниско омическо съпротивление на линията <100R от кенотрона до първичната на изходните трафове. Окабеляването е 100% с дебело посребрен OFC проводник с тефлонова изолация, входни и изходни букси Neotech, използвани са 100% немагнитни метали в конструкцията и дървени елементи от варен бук (10x 2 Dgd), лакирани по специална аудиофилска технология :lol:

Първоначалната ми идея беше проекта да бъде 100% с DHT, но компромисите с повечето сравнително разпространени входни триоди, които имам налични в момента като Aa, Ba, TS9, УБ-240 (малък аноден ток, голямо усилване само при голямо вътрешно съпротивление и трудно напасване с подходящ аноден товар) ме отказаха и затова минах на изпитания вариант с любимата ми супер линейна 5687 (Ia = 20mA, Ri < 2k), която клати драйверния траф без проблеми.

Новият собственик на усилвателя ще го комплектова с убийствени колони със 70-годишни електродинамични драйвери на Telefunken (100+ db/m) и мога само да му пожелая да си го слуша със здраве :D Аз обаче трудно ще преживея раздялата с AD1...

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрав от Третия райх :D

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от velinski на Съб Юни 30, 2007 9:38 am, променено общо 1 път.

Nikola Nikolov

#2 Мнение от Nikola Nikolov »

Ех, Велине,....за кой ли път доказваш, че нямаш равен в лампите!!!
И всичко ти е изпипано над всички!!!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Hi-end на световно ниво ! Това е BGAudio ! Respect ..

D.Kolev

#4 Мнение от D.Kolev »

ÅÕÀÀÀÀ :prayer:

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#5 Мнение от Marian Lozev »

БРАВО 8O 8O 8O 8O

Впечътлен съм от подредбата му..

Горд съм за това че съм юзер в BGAUDIO.ORG
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
zmeika
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Дек 17, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#6 Мнение от zmeika »

Да се каже БРАВО е твъъърде скромно.
Поздравления и респект Велине :!:
За пореден път показа майсторлък.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Borislav Stankov »

Много изпипано. Респект!!!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nikolay Kolev »

Дизайна е супер изчистен, за звука изобщо не се съмнявам. Браво Велине, мога да ти пожелая да продължаваш да ни радваш с творенията си :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Dubfire
има опит
има опит
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Яну 28, 2006 1:00 am
Местоположение: Plovdiv/Sunny beach
Обратна връзка:

#9 Мнение от Dubfire »

Smashing :smt118

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от vankata_r »

Без Думи...

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Rachev »

Nikola Nikolov написа:Ех, Велине,....за кой ли път доказваш, че нямаш равен в лампите!!!
И всичко ти е изпипано над всички!!!
:lol: и над Манаков ли

Велински поздрави за работата
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Nikola Nikolov

#12 Мнение от Nikola Nikolov »

Ivan Rachev написа:
Nikola Nikolov написа:Ех, Велине,....за кой ли път доказваш, че нямаш равен в лампите!!!
И всичко ти е изпипано над всички!!!
:lol: и над Манаков ли

Велински поздрави за работата

......у нас.....не с Манаков, а Манаков може с КОНДО да се сравни.....

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#13 Мнение от Stanislav Bratanov »

....
Последно промяна от Stanislav Bratanov на Чет Ное 15, 2007 6:06 pm, променено общо 1 път.

Nikola Nikolov

#14 Мнение от Nikola Nikolov »

Stanislav Bratanov написа:Никола, приятел си ми и не го приемай като заяждане, но как може да сравняваш Манаков и Кондо(лека му пръст) без да си чул продукт реализиран поне от един от двамата.
Велински е изключителен конструктор, но не може да бъде сравнен с никой, понеже си има свой виждания и принципи.Всъщност това се отнася почти за всеки човек.
Велине Евала!
А въглеродослойните резистори не куцат ли малко?


Не виждаш ли, че на майтапа на Рачев отговарям с майтап :D

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivo_Hristev »

какво друго можа да каже човек освен : евала Велине!!

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта