Формулиране на нивата

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#31 Мнение от Teodor Gugulanoff »

gps написа:от теоретичните постановки за работата на лампите не разбирам много но най-добрия звук който съм чувал за последните 20 години (а работата ми в сервиз ми даде възможност да чуя страшно много качествени неща) беше от лампов 2х15W усилвател правен по поръчка в англия (700 лири) -разбира се без никакви корекции само копче за усилване а какъв звук има това нещо и то на 1/3 от мощноста си!!!!!!!и на всичкото отгоре колонките бяха 2-лентови с средни размери!!!! тогава загубих уважение към транзисторните истории било то и най-качествени.а за митовете и легендите-някой да е чувал за специални кабели направени като тръбички от специална сплав с силиконова изолация вътре и въглеродна нишка в нея -цялото това чудо е в дървена кутия и с устроиство за огъване на тръбичките по определен радиус!!! 600 англ. лири-кво му плащаш :D :D :D


*THUMBS UP*

П.П. Едва ли ще да е бил с ОВ 8)
Изображение

D.Kolev

#32 Мнение от D.Kolev »

krai zamina mi kirilitzata
a tova beshe byg kojto do sega ne sym vizhdal, syzheliavam.
ta shte se opitam da kazha tova koeto kazah predi

absoliutno sym syglasen s kazanoto po-gore , a eto i moiata formulirovka na nivata:
1. lampov usilvatel nezavisimo ot konstrukciiata , no sviresht po-dobre ot 2
2. dobre napraven i sviresht SE Class A
3. vsichko ostanalo(v tova chislo nekadyrno napraveni lampovi usilvateli chak do kasetofoni) pyk dori i da struvat po niakolko hiliadi.
ostava vyprosa za hibridite , takova neshto oshte ne sym slushal

lampovite usilvateli za men imat edin goliam nedostatyk i toj e onova neshto narecheno izhoden transformator , stoiasht na pytia na zvuka pyk dori i izpylnen ot chisto srebro.

PP
Bojo , za barometyra imam predpoluzhenie , no predpolagam ot tova koeto kazhesh shte padna ot stola :lol: :lol: :lol: davaj :wink:

izviniavam se oshte vednyzh za tiia vyprositelni i za latinitzata i az ne znam kakvo se e poluchilo. :cry:
Последно промяна от D.Kolev на Пон Яну 31, 2005 1:55 am, променено общо 2 пъти.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#33 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Изтрито.
Последно промяна от Teodor Gugulanoff на Пон Яну 31, 2005 2:41 pm, променено общо 1 път.
Изображение

gps

Re: rе: gps

#34 Мнение от gps »

kenotron написа:относно 15Вт усилвател- разглобихте ли го? разучихте ли как е направен ? , щото в противен случай откъде ще знаеш че е нямал например честотнозависима ООВ - най-често използваната във фабричните лампови у-ли
усилвателя e разделен на 2 блока -захранване и ус.част и беше залепен отвсякъде и ако почнехме да го отваряме щяхме да повредим външния му вид-собственика щеше да ни линчува :D човека си беше пожертвал една стая от апартамента-изцяло е изпразнена,дори пердета на прозорците няма(защото поглъщат някаква част от звука)по стените има коркова изолация ,има само 1 канапе на което се сяда да се слуша музика,CD-плеъра е с размерите и формата на грамофонно шаси-дисковете се слагат отгоре като плочи,ръбчетата на дисковете са намазани с специален зелен флумастер който поглъща спектъра на лазерната глава-идеята е ако някаква част от лъча се отразява от горната и долна повърхност вътре в диска като стигне до ръба да се премахне да не се върне назад към лазерната глава.мислите ли че маняк като този човек ще ми позволи да отворя усилвателя?? моето мнение е че транзисторните истории се наложиха защото са по-компактни и предлагат повече потребителски удобства-виждали ли сте лампово радио за кола?свири добре но няма авт. търсене и запомняне на станции и ред други неща а 99% от хората това ги интересува а не качествения звук!всеки студиен тонрежисьор ще ви каже че с най-голямо удоволствие би работил с лампова апаратура стига да е компактна-там е проблема -я си представете 30-40 канален студиен мишпулт с 20-тина корекции на канал в лампово изпълнение -едва ли студиото ще го побере а да не говорим че сервизното му обслужване ще бъде кошмар.

audioman

#35 Мнение от audioman »

Bojo написа:Да попитам и аз

Първо - къде влизат транзисторни СЕ без обратна връзка?

Второ - някъде по света има ли звукозаписно студио, където се записва музика без използването на полупроводникови апаратури по пътя на сигнала, като естествено, носителя ще е винил?

Трето - някой има ли собствена "ревизия" (собствено формулирани нива, подобни на описаните от Alnico) нива и ако има нека да ги напише.


И аз обичам да задавам този /втория/ въпрос: Вие аджеба откъде знаете, кой как Ви гарантира, каква и колко техника е използвана при записа на музиката, да не говорим, че в 99% от случаите това е Компакт-диск?????
Най-смисления отговор, който съм получил на този въпрос, бе :
" Ами не знаем, ама то вече звукът е минал оттам и се е "умърсил", а нашата задача е да го запазим максимално чист след неизбежимото умърсяване /разбирай максимално чист от полупроводници/"
Да, хубаво мнение - след като е минал през 50-200 ОУ и 200-1000 полупроводника и жици, как може да нямат значение ЦЕЛИ 1-2 ОУ и 10-20 полупроводника?? Нали 201>200 и 1010>1000. Да, така е, проста математика!
Истината е, че някои лампови усилватели звучат сладко, а други - много сладко, доста звучат и много зле, като например онези на изложението на Icon дето свиреха с ESL-ите, изобщо не ми харесаха /мое мнение/
Моите нива са:
- отвратителен звук /ниво -2/
- леко гаден звук , неопределимо гаден /ниво -1/
- приемлив звук /ниво 0/
- сладък, много приятен звук /ниво +1/
- верен и точен, академичен звук /ниво +2/ - подчертавам, че това не означава най-приятен, а най-верен и точен.

А лъскавите неща винаги са ме радвали, но това не означава, че имам слабостта да ги купувам , още по-малко да им се кланям ....

audioman

#36 Мнение от audioman »

progressor написа:
gps написа:от теоретичните постановки за работата на лампите не разбирам много но най-добрия звук който съм чувал за последните 20 години (а работата ми в сервиз ми даде възможност да чуя страшно много качествени неща) беше от лампов 2х15W усилвател правен по поръчка в англия (700 лири) -разбира се без никакви корекции само копче за усилване а какъв звук има това нещо и то на 1/3 от мощноста си!!!!!!!и на всичкото отгоре колонките бяха 2-лентови с средни размери!!!! тогава загубих уважение към транзисторните истории било то и най-качествени.а за митовете и легендите-някой да е чувал за специални кабели направени като тръбички от специална сплав с силиконова изолация вътре и въглеродна нишка в нея -цялото това чудо е в дървена кутия и с устроиство за огъване на тръбичките по определен радиус!!! 600 англ. лири-кво му плащаш :D :D :D


*THUMBS UP*

П.П. Едва ли ще да е бил с ОВ 8)

Предполагам, че знаеш, че няма усилвателен елемент, който да може да работи без поне малко ОВ /локална/??
А също и че изходният траф на едно лампово стъпало прави общата ОВ по-скоро недостатък, отколкото предимство!

audioman

Re: rе: gps

#37 Мнение от audioman »

gps написа: -я си представете 30-40 канален студиен мишпулт с 20-тина корекции на канал в лампово изпълнение -едва ли студиото ще го побере а да не говорим че сервизното му обслужване ще бъде кошмар.

Да, за тези 30-40канала с 20-тина корекции на канал говорех, като казах 50-200 ОУ или 200-1000 и повече дискретни транзистора :)

Да не говорим, че има Tascam студийни многопистови digital recorder-и с TL072 в сигналните вериги /някъде се коментираше, май diyaudio, бяха ги сменяли с OPA и казваха, естествено, че има голям ефект /е как да няма?/
Та може ли човек да разледва оборудването до компонентно ниво на всяко студио, чиято продукция слуша??? Дали вече не полудяваме???

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#38 Мнение от Ivan Rachev »

az sum poludql otdavna za vas ne znam :D
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#39 Мнение от Bojo »

Audiomen, твоят отговор на втория на втория ми въпрос е че няма такова студио ли е? Аз не зададох риторичен въпрос, щото не зная отговора. Моята информация е, че в България, в звукозаписните студия започнаха да се появяват различни лампови машинки. Главно предусилватели - микрофонни, китарни (за никого не е тайна, че рок бандите никога не са се отказвали от ламповите предусилватели). За смесителните пултове - едни от най-добрите записи на джаз-музика са правени без смесителни пултове, а за запис на симфонична музика - това е високия стандарт в звукозаписването. Проблема, може би е точно в това което писа - при полупроводниковите машини пътя на сигнала е много, много дълъг - минава през стотици елементи, задължително със много дълбоки обратни връзки. Ти можеш ли да направиш добре звучащ усилвател, транзисторен, мощен, с два транзистора, или с три, или с четири, и на всичко отгоре с плитка, или съвсем без междустъпална ОВ? Най вероятно проблема не е в типа на елементите, а в концепцията? Шушурин (не съм много сигурен дали беше точно той) твърди, че може да прави и добре звучащи усилватели с МОС транзистори, но в момента прави лампови, защото те са на мода. Според мен за да формулираме правилно нивата трябва да ги формулираме на "нива": първо - формулираме нивото философски, второ - концептуално, трето - технологично/топологично, четвърто - технологично/елементно (като трето и четвърто са в непосредствена връзка едно с друго). Така! Започваме! И какво се получава - ние формулираме изисквания към съвършенно звуковъзпроизвеждане, а всъщност те нивата вече са ни "заложени" и "наложени" - Винил (някой е направил RIAA стандарта, в зависимост от конюктурната технология в момента, на всичко отгоре и с грешки, щото е мислел как да записва, а не как да възпроизвежда), CD ( 16 bit / 44,1 kHz - това ли е била в момента върховата технология, или Philips са стоели много добре конюктурно на пазара), сега се води война межди Super Audio и DVD Audio и носителя който е с по добър звук ли ще спечели, или стандарта който е подкрепен от повече "големи" издатели. И докато ние се "заиграваме" с продукти и стандарти които са ни даденост, циганите в кварталната кръчма толкова Hi End ми свирят на живо, че направо ми се реве.

ПП Всъщност ми се реве, че циганите вече свирят чалга в Биад с "електрически Ямахи", а не "Очи чорние" в мойта кръчма.
ПП на ПП Биг - много е дълго - ще ти го разкажа като се видим.

audioman

#40 Мнение от audioman »

alnico написа:az sum poludql otdavna za vas ne znam :D

А аз все се опитвам да се опазя :wink:

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#41 Мнение от Ivan Rachev »

8O za6to ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

gps

#42 Мнение от gps »

вижте, в основата на привързаноста на много хора към ламповата техника стоят дълбоко психологически мотиви.обществото става все по-консуматорско вещите-еднодневки и човешките взаимоотношения станаха еднодневки.на много хора им се иска да имат поне едно стойностно качествено нещо.за някои това е хубава кола за други -друго, за една група хора това е ламповата техника.техническите аргументи които се изтъкват в нейна полза са опит на феновете разумно да обяснят на себе и околните защо я харесват-иначе как ви звучи -харесвам това защото го харесвам!тези които не са фенове гледат само тт данните не виждат съшествени разлики и не разбират защо е всичко това.това което ни харесва не винаги е разумно - и обратното е вярно!разбира се много фирми се възползват от това и си произвеждат .например луксман правеха лампови CD-плеъри-имат си цап като вс други оттам нататък цялата аналогoва част е лампова.
Последно промяна от gps на Вто Фев 01, 2005 7:40 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#43 Мнение от Dimitar Atanasov »

Всичко е субективно.
Някъде тука имаше пост, че двете уши чували различно, та можело да се нашрави корекция. Може, ама като отиде човек в зала България няма корекции. Нищо не може да се сравни с живата музика, колкото и да е добра техниката. Остава си риторичния въпрос за какво са ни усилватели по 100 - 200 вата, като мощността на симфоничния оркестър е 1W. Какъв е смисъла от SACD до 100kHz, микрофона с който е записан някои негър 35 година вали до 12kHz (теоретично). За какво ни е усилвател то 100kHz ако cCD е до 22, и т.тн.
Нещата са три:
1. Жива музика
2. Уредба която ми звучи добре
3. Уредба която не ми звучи добре.

Забележете, че последните две категории са абсолютно събективни. На баща ми стария ВЕФ му звучи добре, още си го слуша, а пък баба ми кара на радиоточка.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#44 Мнение от Bojo »

amitko написа: Остава си риторичния въпрос за какво са ни усилватели по 100 - 200 вата, като мощността на симфоничния оркестър е 1W. Какъв е смисъла от SACD до 100kHz, микрофона с който е записан някои негър 35 година вали до 12kHz (теоретично). За какво ни е усилвател то 100kHz ако cCD е до 22, и т.тн.


Е те тука не съм съгласен!

Оркестърът създава звуково налягане по-голямо от колкото повечето системи усилвател - озвучително тяло с мощност 100 - 200W (факт). Друг е въпроса дали в хола си човек (и комшиите му) могат да понесат това налягане.
Микрофона на негъра може би е "Нойман"? И теоретично, с колко децибела на октава спада на 12 кХз? И каква му е неравномерността?
И каква е горната граница на честотата, която човешкия организъм възприема? Тоест, каква според теб трябва да е горната граница?
Последно промяна от Bojo на Съб Фев 26, 2005 7:55 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#45 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Формулираните в началото на темата нива ... нека феновете на транзисторната схемотехника не се засягат прекалено много. Все пак, това формулиране беше направено именно тук - в TUBE DIY, а не някъде другаде. И забележете трите букви - DIY.

Поздрави,
Теодор
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта