Лампов усилвател за слушалки

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
D2016
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 6:36 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Лампов усилвател за слушалки

#1 Мнение от D2016 »

Здравейте,
Искам да си направя лампов усилвател за слушалки.
Целта е експериментална и по-скоро съм воден от любопитство, т.к. се занимавам с ИС, микропоцесори и не съм пипал лампи.
От няколко дни разглеждам схеми в интернет, но в крайна сметка реших да попитам за някакви насоки – подходящи схеми, които някой е правил, настройвал, видял е как работят и т.н.
Имам няколко въпроса:
1. Някой може ли да ми препоръча схема, за която поне има информация, че е проектирана правилно и работи?
2. Гледах схеми на лампови усилватели с трансформатори и без трансформатори на изхода. Коя е по-подходяща за първи опит?
3. Може ли шасито да е метално – черна ламарина или алуминий? Видях, че много хора използват ПДЧ за шаси;
4. Има ли магазин в София за продажба на лампи и цокли?

Пише, че форумът не е за начинаещи, но все пак да попитам :-)

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов усилвател за слушалки

#2 Мнение от velinski »

При ламповите стъпала се почват сметките отзад напред - първо трябва да уточниш какъв ще ти бъде товарът (слушалки, тонколони). Също така дали търсиш универсалност (различни типове слушалки с различен импеданс) или ще ползваш конкретен чифт и скоро няма да го сменяш.

Също така, щом досега не си се занимавал с лампова схемотехника, повече от препоръчително е да се запознаеш с теория преди това. Има хубави книжки, особено ако ползваш английски.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

D2016
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 6:36 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов усилвател за слушалки

#3 Мнение от D2016 »

По-скоро търся нещо универсално. Имам слушалки 300 ома и някакви 64 ома. Постоянното захранващо напрежение също искам да е с лампа. Идеята е усилвателят да бъде с двоен триод на входа и две лампи за ляв и десен канал. Дизайн на кутията "РЕТРО" или "МИЛИТЪРИ", още не съм решил.
Разгледал съм много сайтове, включително и на английски, дори си харесах схема, обаче не мога да я кача тук, защото - Your post looks too spamy for a new user, please remove off-site URLs

Трябва ми обаче достоверна информация за усилвател от някой, който го е правил. Въпросите за материала на шасито и дали да правя схема с транформатор или без са ми важни, както и от къде в София да си купя лампите.

Един познат си направи "лампов" усилвател, обаче лампите само светят, всичко вътре е ИС :- )

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов усилвател за слушалки

#4 Мнение от velinski »

Вариантите са 2:

1. OTL схема с изходни кондензатори, класически катоден повторител на изхода или катоден повторител на Уайт. Ще "клати" слушалки от 25 до 600 ома, като ниските импеданси силно зависят от тока на изходното стъпало - не трябва да е под 50мА на канал за приемлив сигнал върху 64 ома и най-добре 70-100мА за 25-32 ома

2. Топология с изходни трансформатори с няколко вторични намотки - примерно за 32, 64, 300 ома. Изходното стъпало може да бъде класически общ катод или класически катоден повторител. Токовите изисквания към изходното стъпало могат да бъдат и по-скромни, но поне 30мА на канал.

Препоръчвам двустъпална схема и в двата варианта, за да имаш достатъчен запас по усилване на тихи сигнали.

При вариант 2. скъпата част ще са изходните трансформатори.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

D2016
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 6:36 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов усилвател за слушалки

#5 Мнение от D2016 »

Благодаря за информацията. Избрах вариант 1 и потърсих OTL TUBE HEADPHONE AMP.

Избрах две схеми, защото към тях има указания за настройките.

Остана само въпросът за материала за шасито, защото конструкциите с ПДЧ и стъклотектолит не ми вдъхват доверие.
Ако шасито е от черна ламарина, може ли да се използва за обща маса или масата трябва да върви отделно като дебел проводник без връзка с шасито? Прави ми впечатление, че почти всички елементи за свързват към масата в една точка.

Сигурно темата не е за този форум - не могат да се качват снимки и линкове, а и явно не е за начинаещи :-)

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта