Ламповият усилвател

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Ламповият усилвател

#1 Мнение от Pavel Pramatarov »

Чудих се в коя тема да пиша за да споделя някои от впечетленията си и реших, че темата с описанието “Ако знеш какво искаш!” е напълно подходяща и има шанс по-голяма част от хората които четат и отговарят на това описание да ме разберат.

Става въпрос разбира се за един усилвател - поредният такъв, който конструирам с пълното съдействие на Аспарух. Поредният, но този път много различен от всичко останало - дали предвид гигантските размери или на екстремно високите стойности на необходимите захранващи напрежения и токове, дали предвид огромните очаквания и нетърпението пред крайния резултат или предизвикателството да построя нещо грандиозно...

След повече от три месеца работа – светлината излъчвана от волфрамовия катод озари помещението, непосредствено последвана и от звука. Емоцията в такъв момент е неописуема, предвид това какво точно пускам за първи път и предвид положения труд...До тук добре, всичко в колата и възможно най-много газ към ателието на Аспарух за доизчистване на схемата и настройка.
След като внимателно изслушах всички съвети се прибрах обратно да ги изпълня старателно при първа възможност. Определено тук има много конструктивни специфики, които не съм и не е имало как да науча по време на контруирането на други усилватели дори с лампи от ранга като ГУ81 и ГМ70.

И така – един канал /незавършен, в доста несериозен вид и много оставащи довършителни неща имащи сериозно отношение към звука/, два случайно попаднали ми широколентови говорителя на фостекс, мисля че думата “закачени” е много точна, с по два болта на дъски, отвратителни кабели, липса на каквато и да било hi fi култура и естетика ... :) Незнаех и какво точно очаквам да се случи, може би някакъв вид бета тест...:) Е да, ама – не. Тук идва момента, в който за първи път се докоснах до част от звученето на това чудовище. Не очаквах лампата да се разкрие дори малко от себе си на тази подредена за 10тина минути от мен hi fi среда. Но това се случи след не повече от 15тина минути в прехвърляне на различна музика и въпроси от сорта на – как точно свири...Изведнъж въпросите спряха. Незнам до каква част от звука на усилвателя съм се докоснал предвид условията и няма да обеснявам емоционалното си преживяване, а ще кажа това, което ми е лесно – в началото започнах да си мисля, че във всички лампи, които съм слушал до този момент /а те не са малко - ЕЛ84, ГУ50, 300Б, ГУ81, ГМ70/ има някакъв проблем. Не беше възможно толкова много аудио информация кодирана в аудио сигнала да ми се разкрива по толкова естествен и достъпен начин. Импровизираната система не можеше да се похвали с нищо и в същото време звучеше толкова завършено. Разбрах нещо, в което не вярвах, че добрия усилвател се откроява и разпознава без усилия и в по непретенциозна среда. В звука имаше живот и неговото присъствие ясно се усещаше. Трудно е да се коментират честоти, параметри и т.н. Прекарах няколко неусетни часа пред системата. И това е само началото. Очакванията ми се преизпълниха на първото пускане, какво ли следва от тук нататък...


Благодаря на хората, които правят това възможно !!!
Прикачени файлове
ГМ100
ГМ100

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#2 Мнение от VALMIG21 »

Поздравления,имайки впредвид,че е зима,комфорта ще е голям :D
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#3 Мнение от EmilRachev »

Еха-а-а, това е истината! :D
Поздравления, това е върха на висшия пилотаж! :wink:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#4 Мнение от DRGeorgiev »

Честито! :pm 8O :D

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#5 Мнение от Momchil »

А аз си мислех, че съм "болен" аудио скакалец. :)
Много успехи и вярвай във себе си!

Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#6 Мнение от Pavel Pramatarov »

Momchil написа:А аз си мислех, че съм "болен" аудио скакалец. :)
Много успехи и вярвай "във" себе си!
Очевидно не можеш да скачаш достатъчно за да се наречеш такъв, да ;)

Търся усилвател в рамките на планетата, различен от усилвателите на Etheraudio, който да свири по-добре от моя!
На път съм да повярвам, че няма такъв!
Прикачени файлове
IMG_0373.JPG
1 2.jpg

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#7 Мнение от kromuilis »

Ами какво да кажа? Браво!
Дано да има повече хора като теб, че този форум се обърна напоследък на пазар за стари щайги.
Усещането за добър звук е нещо строго субективно, но това, че ти харесва е най-важното.
Така че искрено желая успех!!!

Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#8 Мнение от Pavel Pramatarov »

Благодаря ти!

Слушайки усилвателя си и наблюдавайки хората, които идват на гости да го слушат, съм съгласен, че е субективно и зависи от еволюционния стадий на слуховите апарати /и не само/ на субекта.

Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#9 Мнение от Pavel Pramatarov »

Копирам мнението в моята тема, защото смятам, че не е необходимо да коментираме ГМ-100 и моя усилвател /защото аз имам впечетления за лампата от него/ в темата на Момчил.
Nikolay Kolev
Големите лампи имат сколонност да правят огромно изпълнението. Слушал съм ГМ100 двете поредни години на експото. Първата година ми направи впечатление, че спрямо ГМ70 бягаше в посока гърленост и бас, огромни гласове, огромни инструменти. Втората година когато беше с Centaur Intuition 27, нещата бяха различни, тогава звука с нея беше много, бърз, директен, ефирен, липсваше ми плавността на отзвучаванията на ГМ70, за мен ГМ70 е лампата с най-естсвени среди и отзвучавания при големите лампи, плавност и свързаност в звука са нещата на които държа. За няколкото ми гостувания в София не успях да чуя ГМ70 срещу ГМ100 в домашна обстановка.

Павел като притежател на усилватели с ГМ70, ГУ81, ГМ100 ще е интересно да споделиш впечатления за звука на всяка една, какво ти харесва и какво не в нея.

Аз съм притежател само на усилвател с ГМ-100. ГУ-81 притежавах преди години, но за съжаление бях твърде малък за лампа от подобен ранг за да коментирам адекватно. Сигурен съм, че и в момента е така с ГМ-100, но това което мога да чуя с усилвателя си в момента е несравнимо с нищо друго - големите лампи могат всичко, включително "да правят изпълнението огромно". ;)

Имам близък приятел с ГМ-70, на който съм помагал с конструирането на усилвателя му, предполагам от там си се объркал, че притежавам ГМ-70. Ако моя приятел е съгласен и ти имаш желание, можем при следващото ти гостуване в София да ти организираме слушане на ГМ-70 и ГМ-100 в домашни условия, но не "срещу", а една до друга. Предполагам, от тази на пръв поглед лингвистична неточност идват част от проблемите ти при слушане. А относно бягането в посока гърленост - това за мен е пълен ъпсурт!

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#10 Мнение от Nikolay Kolev »

С най-голямо удоволствие ще се насладя на ГМ70 и ГМ100, на 7-ми януари ще бъда в София, ако е прекалено рано за организиране на каквото и да е ще ти пиша за следващите ми визити, все пак усилвателите са по 50-100 кила и е трудно да се пренасят.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#11 Мнение от Pavel Pramatarov »

Имаш покана от мен за 7ми Януари. Пиши ми на лично да ти пратя телефон.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#12 Мнение от velinski »

По принцип инструментите си имат физически размер, който не е добре да се надхвърля или смалява. Не е виновна само лампата - и колоните имат голям пръст. Но с големите лампи и мощности певицата започва да придобива размерите на лек автомобил, а пианото - на автобус. Може би в Зала 1 пропорциите ще си дойдат на място, но в домашен хол под 200 квадрата нещата излизат извън реалността.

Аз слушам на 1.6 вата на канал и всичко ми е пропорционално :D
ГМ70 и ГМ100 са ми интересни само като осветителни и отоплителни тела :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Pavel Pramatarov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#13 Мнение от Pavel Pramatarov »

Разбирам гледната ти опорна точка. Запази си я с кеф и се наслаждавай на слушалковите си системи.
Може би имаше теми тук някога, за слушалкови дрънкулки, като съм чувал, че съществуват и потайни форуми за меломани слушалкаджии.

За да приема коментара ти за адекватен в разговор, в който се използват думи като "аудио апаратура", искам да ми дойдеш на гости за да чуеш/видиш лекотоварните певици. До тогава, леки певици и тежки пиана, само в ушите и вътре в главата.
ГМ70 и ГМ100 са ми интересни само като осветителни и отоплителни тела :D
Интересът също е субективен както и слушането на музика. Въпрос на субект.

Павел

Аватар
Krassy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#14 Мнение от Krassy »

Хе, бях забравил за този форум...

Че съм и регистриран отдавна.

И аз съм на мнение, че музикалността на малката лампа е ненадмината. Големите винаги "ядат" по нещо финно, за сметка на мощността си...

А слушалковите системи изобщо не са за подценяване. Просто си искат своето специално внимание. И не са лесна топка, защото при слушалките всичко лъсва ясно, ако някъде си си оставил ръцете :lol:
Колкото повече, толкова повече ...

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Ламповият усилвател

#15 Мнение от Nikolay Kolev »

Точно на обратното мнение съм Краси, големите лампи предват много повече информация и точно това, че повечето хора не са свикнали с това количество информация ги отблъсква. По-скоро големите лампи имат проблем със свиренето на ниски нива и биасването да могат да го правят си е трудно.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта