Лампов уилвател с 6С45П и KT88

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
selfy
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 12:49 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#1 Мнение от selfy »

През последните един, два месеца реших, че е крайно време да пусна и моето чифте KT88 в действие. Тестовото ми шаси пак е от 6мм гетинакс и това решение се оказа изключително подходящо за проби и експерименти. Първоначалната версия я пуснах с предусилвателна лампа D3a, но звученето не беше нищо особено. Звукът беше плътен и детайлен, но липсваха високи. Същото беше и положението с E180F на Mullard. Останах разочарован, защото предишния ми усилвател с 6П15П и ECC88 звучеше доста по-добре! Намерих си чифт 6С45П-Е и ги сложих тях за драйвери. За да спестя подробните обяснения ето и схемата:
Early Schematic
Early Schematic
Top View
Top View
Всички трандсформатори и дросели са от Иво и Бисер (Dragon & Priest Audio). Първи след кенотрона 5Ц3С е 10uF Obbligato; електролитите в захранването за Epcos; аноден резистор на входната лампа е Kiwame, a катоден е NOS въглерод-композитен шунтиран с Elna Silmic II; прехвърлящ кондензатор Mundorf Zn; катоден резистор на крайната лампа е пак Kiwame, шунтиран първоначално с Philips 220 uF от сините.

След смяна да драйвера звукът се подобри значително, като високите се появиха и мнго от нещата си дойдоха на мястото, обаче реших и да направя още няколко подобрения: захранващия електролит на входната лампа го повиших до 100 uF, катодния шунт на KT88 го замених с NOS Frako 100uF; след известни прослушвания реших да сложа Obligato Gold за прехвърлящ, тъй като той повече пасна като звучене от супер неутралния и прецизен Mundorf Zn!

Въпреки всичките промени и значителни подобрения, решаващо за звученето бе премахването на прехвърлящите кондензатори и замяната им с... междукаскадни трансформатори! Като цяло съм изключително доволен и си давам сметка колко много се променя звука от междукаскадниците -- определено си залужава инвестицията пред upgrade с маркови прехвърлящи... габаритите и теглото са си недостатък, но не ми пука:
Interstage
Interstage
Още след пускането на първото парче разбрах, че звученето на усилвателя няма нищо общо с предишното. Нещата които веднага ми се "набиха на уши":
1. Звукът стана ненатоварващ и се избистри и между инструментите вече има повече "въздух" -- както каза Ники Колев: "звукът те обгражда";
2. Инструментите зазвучаха по-топло и естествено, придобиха плътност;
3. Усилвателят придоби триизмерно звучене и се появиха допълнителни музикални пластове;
4. Басът стана по-плътен и объл...някак си мазничък.
Всъщност след редицата промени и донастройки стигнах до финалната версия, описана от Иво (DJ Popa) -- с други думи и аз вече слушам "Екатерина" у дома. Несъмнено межукаскадниците на Иво и Бисер се спогаждат изключително добре със 6С45П!
Вчера бях на гости на Ники Колев и сложихме на усилвателя ми трансформатори на Лундал, които въпреки по-стегнатия и концентриран звук, просто не са за тази входна лампа заради засилените и кресливи високи, а и струват почти 3 пъти повече. Пробвахме и да ползваме трафа като аноден дросел с прехвърлящи кондензатори и въпреки, че сякаш честотния баланс бе по-добър, звукът бе някак си плосък и напрегнат! Ето и някой снимчици от музикалната сесия:
Niki (1)
Niki (1)
Niki (2)
Niki (2)


Вече съм изключително доволен от звука на KT88-ците. Сега вече остава да мисля откъм допълнително наточване и финно донастройване на звука откъм елементна база. Основно се замислям за повишаване на капацитетите на електролитите и еветнуалното им заменяне с по-добри такива, както и upgrade на катодните резистори -- Mills за крайната и Riken за входната. Евентуално ми се ще да пробвам с Shinkoh талнталови за входната за мааалко повече засилване на детайла.
"Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music" — Rachmaninoff

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#2 Мнение от npn »

Поздравления!
Въпросът ми е, пробвал ли си да сложиш светодиоди в катодите на 6С45П ?
За мен лично, това е най-свирещия вариант в схемите, които съм правил.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

selfy написа:Основно се замислям за повишаване на капацитетите на електролитите и еветнуалното им заменяне с по-добри такива.
Капацитетът е достатъчен, а първият кондензатор след кенотрона не бива да бъде по-голям от 10uF както е в първоначалната схема (аз дори не бих превишавал зададените от производителя 4uF), и в никакъв случай електролитен.
Въобще за да се направи добре свирещо захранване подходът не е насипването на колкото може повече капацитет, а внимателен честотен анализ на LC веригите, които образува филтърът. Моят съвет е да поекспериментираш повече в тази насока.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#4 Мнение от velinski »

Подкрепям Ручо, трябва да се наблегне на качеството на капацитетите, вместо да се увеличават. Като по-добър вариант, ако имаш пари: Mundorf M-Tube неелектролити. Струват си всяка стотинка. Иначе Epcos LL са много висок клас електролити и би трябвало да са ОК, ако търсиш какво да подобриш. Дроселът ти е малък за консумирания ток, трябва да е поне 20 хенри. Иначе трябва да добавиш по още една L/RC група на канал.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
selfy
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 12:49 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#5 Мнение от selfy »

Изключително благодаря на Румен и Велин за за съветите!

От собствен (скромен) опит съм стигнал до извода, че в захранването е добре да има "минималното необходимо" количество капацитет. Просто в момента имам съвсем леко доловим брум който идва от недостатъчна филтрация на захранващото напрежение. Затова и писах, че се замислям за повишаване на капацитета на електролитите, но в никакъв случай не смятам за разумно да преоразмерявам в пъти необходимите стойности.

Иначе другия (и по-добрия) подход за намаляване на пулсациите е да се вдигнат стойностите на дроселите, но сега нямам под ръка по-големи дросели, но пък мога да пробвам да добавя още едно LC звено... Трябва да реша какъв компромис трябва да направя и докъде е редно да се разпростирам.

За първи кондензатор след кенотрона не бих сложил повече от 10 uF; смятам да експериментирам и с по-малки стойности. Изкушавам се 2-3 uF, но доста качествен (например Mundorf Supreme), но пак ще трябва да наблегна на дроселите :?

Като цяло съм се убедил сам за себе си колко важно е захранването и какво огромно влияние оказва на звука! Затова и в момента съм запаралелил електролитите с маслени кондензатори. Естествено по-добре е да са изцяло маслени, но тогава нарастват теглото, габаритите и кинтите :roll:

npn, до сега никога не съм пробвал със светодиоди в катода, но имам няколко различни подбрани точно за такива експеименти!!! Обаче съм слушал с батерия в катода... ама след известно време се върнах пак на RC групата.
"Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music" — Rachmaninoff

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#6 Мнение от Nikolay Kolev »

Новият усилвател на Митака е отново здраво пипнат, звукът му ми допадна повече от усилвателя му с ECC99 и 6П15П-ЕВ. Бих го определил като аналитичен. На мен обаче ми липсва динамика, има още какво да се желае в тази насока. Голямата изненада за мен бяха междукаскадниците на Ивелин. Определено като честотен диапазон кондензаторите бяха победители, но като цялостно звучене, трафчетата на Иво успяха да ми харесат повече и то с много, на измервания нямаше нещо фрапиращо, нормалните леки завали. Като цяло комбинацията 6С45П и KT88 за мен не е подходяща, звука отива на крещене. Ивелин си е напасна доста добре схемата и с неговите междукаскадници се получи най-балансирано и приятно звучене без помен от крещене. Конкурента на неговите трафове бe Lundahl LL1660 10ma. Благодарности на Симон, който ни даде съвет как да подкараме Лундалите на 25ма без да опропастим звученето им. Мога да кажа, че трафовете на Lundahl са по-класни. Звукът с тях е по-детайлен, широколентов, триизмерен, стегнат, но определено не се напасваха с тази комбинация от лампи и въпреки положителните си качества с Лундала усилвателя крещеше. Звукът на 6С45П, винаги ми е ходил в тази насока, Митака спомена за D3A, която била доста по-скромна в това отношение. Като цяло съм приятно изненадан от звука на KT88, след този усилвател и пушпула на Динко от Хасково впечатленията ми от нея са изцяло положителни.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#7 Мнение от npn »

selfy написа:
npn, до сега никога не съм пробвал със светодиоди в катода, но имам няколко различни подбрани точно за такива експеименти!!! Обаче съм слушал с батерия в катода... ама след известно време се върнах пак на RC групата.
Очаквам с нетърпение да направиш опита и да споделиш, защото аз едва ли ще се върна на RC групи. Вярвам си разбрал, че най-добрия кондер е липсващия такъв, особено, след като си чул междукаскадника.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#8 Мнение от velinski »

LL1660 е доволно линеен междукаскадник и 6С45П е доволно линеен триод, та проблемът с "крещенето" го търсете на друго място в системата. ОТ примерно.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
selfy
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 12:49 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#9 Мнение от selfy »

Ники, благодаря за добрите думи. Наистина на усилвателя му липсва леко динамика. Когато пуснахме "Енигма"-та на Велин като предусилвател динамиката се подобри, но се развалиха други неща; все пак Енигмата е като идея слушалков усилвател! Аз ти казах, че смятам да пусна набързо едно Aikido предусливателче с 6Н3П и 6Н6П, за да видя на къде ще ме повее и мен вятъра ;)

npn, допреди да сложа междукаскадниците звука хич не ми харесваше и се чудех какво да правя... сега вече ми харесва и започвам експериментите за "дреболиите". Със сигурност ще пробвам и със светодиоди, тъй като отдавна имам мерак за такива експерименти, но за сега възнамерявам известно време да го слушам във вида в който е без да пипам нищо, за да свикна с "новия" звук. Обещавам, че ще пиша за резултатите!
"Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music" — Rachmaninoff

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

selfy написа:Просто в момента имам съвсем леко доловим брум който идва от недостатъчна филтрация на захранващото напрежение.
Сигурен ли си в това?
Аз бих прегледал преди това опроводяването на масите.
Ако искаш, мога да ти дам някои насоки какво да провериш/промениш.
selfy написа:Иначе другия (и по-добрия) подход за намаляване на пулсациите е да се вдигнат стойностите на дроселите, но сега нямам под ръка по-големи дросели, но пък мога да пробвам да добавя още едно LC звено...
Добра идея.
Остави двата дросела както са в момента, но преди тях добави една обща за двата канала CL група с по-голям дросел.

Конкретно за тази схема аз бих заложил на друг кенотрон - 5R4WGT например.
Nikolay Kolev написа:Мога да кажа, че трафовете на Lundahl са по-класни. Звукът с тях е по-детайлен, широколентов, триизмерен, стегнат, но определено не се напасваха с тази комбинация от лампи и въпреки положителните си качества с Лундала усилвателя крещеше.
Това е един чудесен пример за много добри сами по себе си компоненти, които не се справят добре като ансамбъл.

Аватар
selfy
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 12:49 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#11 Мнение от selfy »

Rumen Suvandjiev написа:Сигурен ли си в това? Аз бих прегледал преди това опроводяването на масите. Ако искаш, мога да ти дам някои насоки какво да провериш/промениш.
Проверил съм, че слабия брум не идва от взаимна индукция между захранващия и изходните трансформатори, както и че не е от предусилвателното стъпало. Няма как да съм сигурен, че идва от лошо опроводяване на масите. Ще се радвам, ако наситина споделиш ценни насоки за това как да подобря опроводяването на масите. В момента има неща които не ми харесват съвсем как съм ги направил, но като цяло съм се стремял да не правя големи глупости. Масата ми представлява дебел меден проводинк във формата на буквата "П" (май съм дал и снимка), като средната точка на трафа и първия кондензатор след кенотрона са в средата; оттам насетна другите компоненти просто са запояване за проводника като съм съблюдавал да не се преплитат особено много.
Rumen Suvandjiev написа:Остави двата дросела както са в момента, но преди тях добави една обща за двата канала CL група с по-голям дросел.
Аз смятах да го направя с още два малки дросела, поради щото не разполагам с голям дросел за ток около 200-240 мА. A колкото до кенотрона... явно е някой дефицитен, защото дори и в ebay не можах да го открия...
"Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music" — Rachmaninoff

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#12 Мнение от Nikolay Kolev »

Ееее забравихме да измерим анодните пулсации :evil: . При замасен вход и 4 ома товар в изхода измерихме 1.45 mV RMS брум.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#13 Мнение от velinski »

Не знам какво е преводното отношение на изходниците, но грубо смятам 1 волт пулсации на анодите, което е много. Мисли за по-голям дросел и добавяне на допълнителна RC група (300R + 220uF) - ако имаш 60V от анодното в излишък

Като бързо и хитро бюджетно решение: преконфигурираш филтрите в моно филтър 10uf > 6H > 220uF > 6H > 220uF и чак след това добавяш 2 малки LC или RC групи, развързващи каналите. Като звук няма са чуеш разлика спрямо сегашния вариант. Разлика ще чуеш, ако си с двойно моно захранване - 2 трафа, 2 кенотрона и пр.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

selfy написа:A колкото до кенотрона... явно е някой дефицитен, защото дори и в ebay не можах да го открия...
5R4 e един от най-популярните кенотрони!
И не е скъп.
http://www.ebay.com/itm/Cetron-JAN-5R4W ... 416a35c1e5

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Лампов уилвател с 6С45П и KT88

#15 Мнение от 50AE »

Мога да услужа с 8мФ 400 VAC масларки от @apm като филтриращи в захранването. Обаждат се доста добре и са ми останали. Гледам, че си от София, затова ако желаеш, пиши ЛС.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта