Моето РАЗЛИЧНО Хапче

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#46 Мнение от EmilRachev »

zahari1966, досега само наблюдавах безмълвно темата, но не издържах и се включвам.
Имаш поздравления за проекта, отначало ми се видя малко несериозно да вграждаш Хапче в кутия на кафе машина, даже се подхвърляха идеи и за боклуджийско кошче.
За мен ламповия усилвател е нещо велико, мисля че заслужаваше друг подход към дизайна, но в крайна сметка при готовия продукт се видя старанието и професионалния подход.
Налице е отличен резултат, както визия, така и в звуково отношение.
За 50-тките те съветвам да пробваш без капачки, собствениците на Хапче-та масово ги свалят и намират още по-прозрачно звученето и още по-изразена сцена след промяната.
За ГМ70 мога само да те поздравя за ентусиазма, пожелавам ти успехи и за напред, навлизаш в дебрите на големите тоци и големите буркани. :)
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

velin
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 10:16 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#47 Мнение от velin »

Преди да се потопиш в света на големите буркани кажи сега за предусилвателя и дака. Както ти казах вчера според мен не си струват усилията за TDA1543 - по-добре 1541 и ето ти един пример: комутатор на три RCA входа + един USB за дак с TDA1541 (с избор USB-->I2S-->1541, USB-->SPDIF-->1541, SPDIF-->1541). С галетен атенюатор (може и без, но няма да е така универсално). Изхода на 1541 е реализиран с лампов буфер в СРПП, като съм експериментирал с различни лампи и режими. Ще ти пратя всички данни пък ти ще си пробваш. Важен е кефа от всичко, което си правиш. На мейла ще ти пратя матрЯли :D и пак ще се чуем.
Поздрави и много шарени яйца!

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#48 Мнение от zahari1966 »

:D Затова сложих това име на темата.

Това е моят пръв Лампов Усилвател. Наистина опит не ми липсва - направил съм доста
усилватели и схеми ама все транзисторни.Следващия ОБЕЩАВАМ че ще е в подобаващ
на HI-END стил :lol:
Сега се запасявам с материал и експериментирам ЯКО !!!
Тия дни започвам предусилвателя с DAK ,RIAA и всички екстри :H :H

А от Coffe AMP се лее HEAVY METAL and HARD ROCK за СТРАХХХХ

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#49 Мнение от zahari1966 »

Днес набързо спретнах два Open Baffle , че ми писна да слушам само с говорители.
Искам първо да завърша с предусилвателя и риата пък тогава мисля да се заема с
хорните ,че за тях си трябва повече време....

Да споделя само - ефекта в звуковата картина е поразителен.
Появиха се такива баси , че ми отнасят главата :HMguit
Прикачени файлове
IMG_1774 rab.jpg
IMG_1775 rab.jpg

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#50 Мнение от zahari1966 »

А ето и малко развитие по въпроса с предусилвателя и RIAA
Прикачени файлове
IMG_1839_1.jpg
IMG_1838_1.jpg

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#51 Мнение от zahari1966 »

Е след доста лутане и проби и експерименти се получи този краен вариант.
Предусилвателя и RIAA корекцията са супер линейни от 6HZ - 100 Khz без завал на ачх.
Разбира се и елементите от предните снимки не са същите :wink: .
Наложи се да се пипне малко и крайното стъпало и резултата е според мен почти перфектен.
В този проект остава да направя само хорните , па ще се почва следващия :H :lol:
Ето и няколко снимки...
Прикачени файлове
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#52 Мнение от npn »

Много добра изработка!
Обаче.....някога и аз си мислех, че хартиеномаслените кондери са нещо супер, докато не си купих Мundorf Мkap. При възможност сменяй. Ще чуеш МНОГО ОСЕЗАТЕЛНО, неща, които не си чувал.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#53 Мнение от zahari1966 »

Да така е .
Усетих разликата.В момента предусилвателя е с WIMA и съм много доволен от това което чувам.
На осцилоскопа почти няма разлика ,но........ухото казва друго.
Стъпалото е с RIFA и ROE.На път съм да махна и двата за да остане само прехвърлящия кондер,
само ,че нямах време и исках да завърша първо предампа - остава ми още малко работа по него.
Един въпрос - понеже RIAA та не е необходимо да работи винаги с предусилвателя как е по-добре
да я изключвам само анодно или и отоплението. Проблема е че лампите са скъпи и да не им скъсявам
живота излишно ?

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#54 Мнение от npn »

Не се разочаровай, но лично аз WIMA , никога няма да ползвам. Разликите в звученето на кондензаторите, освен, че ги слушам, ги гледам, като слагам микрофон пред тонколоната, пускам бял шум, пускам спектралния анализатор и започвам да сменям кондензатори. Вижда се!!! Лошите кондензатори имат голяма неравномерност на графиката, особено във високите честоти. От всички, които съм пробвал мундорфа даде най-равна характеристика. Та така, понякога и звукът се вижда :wink: Съжалявам, че си изтрих скрийн файловете, иначе щях да ги публикувам.
Относно въпроса ти, изключвай всичко.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#55 Мнение от zahari1966 »

Благодаря за съвета.Обезателно ще пробвам.Доста се чудех какви да сложа и понеже мнения по форумите -хиляди
реших да пробвам с оригинални WIMA.Знам ,че това е слабото място в системата - но човек се учи...
Също така мисля да пробвам драйвера на ГУ50 с D3A без кондензатор - с батерия.Ще видя какво ще се получи.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#56 Мнение от Rumen Suvandjiev »

zahari1966 написа:Един въпрос - понеже RIAA та не е необходимо да работи винаги с предусилвателя как е по-добре да я изключвам само анодно или и отоплението.
Това зависи от времето, което няма да се ползват въпросните лампи.
Ако RIAA се ползва рядко, изключи и двете. В този случай обаче трябва да предвидиш забавено включване на анодното. Ако не си направил такова забавено включване за целия предусилвател, препоръчвам ти го - това наистина удължава живота на лампите (по-скоро студеният старт ги съкращава).
Ако често превключваш RIAA и другите входове, остави отоплението на standby и включвай само анодното.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#57 Мнение от npn »

zahari1966 написа: Също така мисля да пробвам драйвера на ГУ50 с D3A без кондензатор - с батерия.Ще видя какво ще се получи.
D3A, някои не я харесват, но лично на мен ми харесва как звучи. Мой приятел има усилвател с такава лампа, като в катода е сложил светодиод, а анодния товар е дросел 20 хенри. При мерак, можеш и това да пробваш.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#58 Мнение от zahari1966 »

Отоплението е на 2 етапа.Първо за 30 секунди се подава 8v и през следващите 20 секунди нараства плавно до 12.6v. След това се подава анодното.Отначало мислех да използвам ефекта на закъснението на кенотроните,но мисля , че така е по-добре. ОК ще изключвам и двете.
По въпроса с D3A - има много добри отзиви за нея.Има вариант и с interstage трансформатор,който е много добър.Като се заиграя с нея ще дам резултатите.
Благодаря и Поздрави на всички

velin
чете и пита
чете и пита
Мнения: 39
Регистриран на: Пон Сеп 28, 2009 10:16 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#59 Мнение от velin »

Здрасти Захари,
Не можем да се засечем по средствата за комуникация (не че аз влизам чечер де :D ).
Доста си напреднал, поздравления и от мен и за преда и RIAA-та. Относно хапчето - там можеш да се заиграваш доста както с драйвера и режимите му, така и с крайната. ГУ-50 също можеш да я "орежеш" откъм катодни елементи за сметка на фиксирано преднапрежение. Стига да ти се занимава :D
Какво смяташ да подхващаш скоро?

Поздрави на всички

zahari1966
има известен опит
има известен опит
Мнения: 31
Регистриран на: Пон Мар 19, 2012 8:42 pm
Местоположение: Madrid
Обратна връзка:

Re: Моето РАЗЛИЧНО Хапче

#60 Мнение от zahari1966 »

Ами , като завърша проекта ДО КАРЯ,че почна ли друг така ще си остане :lol: ,мисля да направя :H едно стъпало с рогатата 6с33с,че ми е симпатична, докато събирам частите за ГМ70,само че ще пусна нова тема.Тази май се поизчерпа.В общи линий е това за сега.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта