Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#1 Мнение от 50AE »

Дойде ми времето да започна собствена конструкция на песнопойна птичка. Усилвателя на който слушах досега беше еднотактник с 6С4С крайни, 6Н6П (ако не се лъжа) драйвърни, кенотронно изправяне с EZ81 и AgTa руски звукопрехвърлящи. За трансформаторите информация нямам. На звук много ми допадна, но се наложи собственикът да си го прибере.

Разполагам с 6С4С и мачнати 6Н6П лампи и започвам да се ориентирам към сглобяването на SE. Не ми е нужна висока мощност. Ако ще търся големи звукови налягания, то ще инвестирам в по-чувствителни ОТ в бъдеще. Но искам да свири.

Проектът в същото време ще ми бъде учебен, по който ще трупам опит чрез експериментиране, най-вече с различни елементи, проводници, топологии и т.н.

Сега, докато се стремя към по-добрата кариера с цел по-добри финанси, ще разсъждавам върху бъдещия проект.

Ще ви държа в течение при появата на развитие по проекта :).
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#2 Мнение от Borislav Uzunov »

Предвиди след като чуеш 6С4С, да закачиш ГУ50 (в триоден режим).
Успех.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#3 Мнение от velinski »

Добре е да се придържаш към една генерация лампи, октални с октални, новални с новални... 6Н6П е добра лампа за целта, но примерно 6Н8С или 6С2С са едни класически драйвери за цялото семейство на 2А3, в което влиза и 6С4С. Подходящи кенотрони за целта са 5Ц3С, 5Ц4С, 5Ц4М, GZ32, GZ34... Използването на лампи от една генерация по принцип улеснява конструктура и придава характерена за времето музикалност на стъпалото. С октални: спокойствие и музикалност, с новални: бързина и агресия. Комбинации са допустими, ако човек иска да постигне нещо конкретно.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#4 Мнение от 50AE »

Благодаря за отзивите.

В момента разглеждам разни схеми от типа "Лофтин Уайт". Харесва ми липсата на решетъчен кондензатор към крайната лампа. Това за сметка на безопасност на крайната лампа, но нали в аудиото се учим на компромиси.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#5 Мнение от Borislav Uzunov »

Значи от грешна гледна точка възприемаш аудиото. Целта е да се отстранят всички възможни компромиси.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#6 Мнение от Nikolay Kolev »

Ти хубаво ще избегнеш кондензатора, но напрежението в катода ще стане голямо и там няма да можеш да използваш готини кондензатори. 6Н8С и 6С2С звучат точно в посока 6С4С - спокойно, бавно, музикално и смятам, че не са подходящи за нея, 6Н6П и тя не е достатъчно агресивна и брайт. За 6С4С по-добре пробвай с 5687 или ECC99 с двустъпална структура. Избери по-високо захранващо напрежение около 450 волта, така ще можеш да пробваш и други крайни като GU50 както ти препоръчаха, готин режим за 6С4С е 360 волта анод катод и 65ma ток, като 6С4С е изключително капризна към катодния резистор ако ще правиш схема с автоматично преднапрежение, най-добрата комбинация при мен беше Mills mra50 със сребърно танталов кондензатор 100uf.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#7 Мнение от dancoo »

Като споменавате ГУ 50, защо да не е червено хапче, което доказано свири?
One speaker to rule them all.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#8 Мнение от 50AE »

Borislav Uzunov написа:Значи от грешна гледна точка възприемаш аудиото. Целта е да се отстранят всички възможни компромиси.
Все пак винаги в даден момент опираме до избор и компромиси. В хай-енда се стремим към най-качественото възпроизвеждане за което правим компромиси със: обем, маса, WAF (още не съм женен) :mrgreen: , цена, търпение, време и т.н.

Николай, прав си за катодния кондензатор. Между другото, как се снабдявате с такива резистори (от сорта на Mills? Групова поръчка предполагам?
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#9 Мнение от Borislav Uzunov »

Има и такива хора, които не правят компромиси включително и с изброените от теб :wink:
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#10 Мнение от Nikolay Kolev »

Аз си поръчвам от www.partsconnexion.com неща доста често за моите проекти, който иска нещо ми пише на лично и като станат повече заявили правим групови поръчки :wink:
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#11 Мнение от Rumen Suvandjiev »

50AE написа:В момента разглеждам разни схеми от типа "Лофтин Уайт". Харесва ми липсата на решетъчен кондензатор към крайната лампа.
Харесването се определя от това какво ще се получи като звук.
Кое е по-важно - усилвателят да свири добре или самоцелната хвалба, че няма преходен кондензатор?
Качествени компоненти може да се поръчат от partsconnexion.
Ако не ти се занимава да поръчаш сам, Nikolay Kolev организира групови поръчки.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#12 Мнение от 50AE »

Rumen Suvandjiev написа:Харесването се определя от това какво ще се получи като звук.
Това е най-важното. По никакъв начин не смятам, че схемата ще свири велико, точно заради липсата на определен елемент. Но пък се опростява, а аз обичам по-простите схеми. Един елемент по-малко за размишляване и експериментиране "какъв да бъде", но пък Николай ме подсети за "другия новопроблемен"
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#13 Мнение от velinski »

За мен е жесток компромис стъпало с директна връзка и *някакви* мътни и глухи кондензатори в захранването, пред "компромисно" стъпало с капацитетна връзка и качествени части. Всичко е до баланс в приоритетите и подхода. Ламповото аудио е на първо място философия, на второ - отношение и на последно - схемотехника.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#14 Мнение от 50AE »

Ее, недей ме плаши така с кондензаторите. :mrgreen: Относно елементната база обещавам, че ще инвестирам доста опит и финанси - никакви компромиси. Все пак искам да свири добре - за моя сметка си е.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първи усилвател - идеи, размисли, въпроси.

#15 Мнение от 50AE »

В момента твърдо съм спрял на следните идеи:

-усилвателят ще се разделя на моноблокове
-всеки моноблок ще има собствено външно захранване
-захранвания -> кенотрон -> CLCRC(RC) и отделни трафчета за нагревателите. На входа на всеки блок също може да се постави по едно леко филтърче в случай, че захранващата жица обере разни боклуци.
-ще има закъснение за подаване на анодното, но се колебая между двете идеи - да го направя автоматично с таймер и реле или да издиря отнякъде едни любими врътки (като старите бакелитени черни ключове на някои лампи).
-корпусите ще бъдат от дърво, но мисля носещата плоча да бъде текстолитена. Ако е дърво, то трябва да е доста здраво. Идеята е, че ще държа на доброто охлаждане на елементите и ще обработя кутията за получаването на добра топлинна конвекция. С носеща плоча от калпаво дърво, обработката ще бъде по-трудна. Текстолитът ми се вижда по-удобен за работа.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта