Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#1 Мнение от 50AE »

Тъй като съм чувал изказвания от сорта на:
"Вдигнах напрежението с 2-3% от номиналната стойност и засвири хубаво"
"При 5,8В на нагревателите, ампът свиреше по-зле".

И тъй нататък.

Имам трансформатор, който кляка на 6,1-2В ~ при свързването му към необходимия товар и следователно въпросът ми е - удачно ли е да си захранвам нагревателите на такова напрежение, въпреки, че е с ~1,6-3% по-малко от номиналното? Въпросните лампи са 6Н6П. Някои хора претендират, че с малко повече U лампите им засвирвали по-добре.

Колегите с богат лампов опит може ли да се включат в темата и да споделят какви влияния върху звука е оказало накалното напрежение при техните случаи?
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#2 Мнение от DJ Popa »

Предполагам имаш предвид подгревното напрежение при лампови стъпала. Лампите са електровакуумни прибори, които работят на принципа на термоелектронната емисия. Колкото по-горещ е катода, толкова е по-голямо количеството на електроните, които са емитирали от повърхността му. Тъй като тока през лампата се дължи на насоченото движение на същите тези електрони, под въздействие на електростатичното поле между анода и катода, то той (тока) ще е толкова по-голям, колкото повече електрони участват в процеса. Респективно по-горещ катод = повече електрони = по-голям ток през лампата. По-големият ток през лампата променя работната точка, която се измества по-високо по волт-амперните характеристики, където е линейната зона на работа. Второто подобрение е в понижението на вътрешното съпротивление на лампата (при същото анодно напрежение, имаме по-голям ток). Това води пък до увеличение на коефициента на демпфиране "алфа", т.е. товарната права става "по-перпендикулярна" на волт-амперните характеристики. В резултат имаме понижение на изкривяванията.

Въпреки че повишеното отоплително напрежение има благотворно влияние върху звука, то е пагубно за живота на лампата. Прегретият катод бързо губи емисионната си способност и лампата става негодна за употреба. Ето защо този подход се практикува при евтини и масови лампи, които не е проблем да се подменят често. Ако се ползват ценни лампи, то е задължително да не се превишават допустимите параметри на отоплението, ако искаме да им се радваме в гарантирания от производителя срок на служба.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#3 Мнение от Veselin Krachunov »

Отоплителното напрежение на катода наистина не е параметър, с който си заслужава да си играеш. Нещата си имат строго техническо обяснение и теория, и се свеждат най-вече до скоростта на твърдотелната дифузия на ториевите примеси към повърхността на катода, чрез която емитиращата му способност се поддържа в оптимално стационарно състояние. Както прегряването, така и недогряването на катода изместват в неблагоприятна посока тази стационарност, с което от една страна скъсяват живота на лампата, а от друга - нарушават постоянството на параметрите й във времето (в смисъл - вместо да свири по един и същи начин много дълго време, преди да умре, тя постоянно мени начина си на свирене с времето, а и умира доста по-бързо).
Та цялото занимание е напълно безсмислено, понеже подобен ефект като този от повишено/понижено отоплително напрежение можеш да постигнеш и чрез проста промяна на анодното напрежение и/или товара на лампата - както го описва и DJPopa. Там свободата е много по-голяма. Така че ако лампата ти е с отоплително напрежение 6,3V най-добре го фиксирай на 6,300 (измерено директно върху електродите на лампата!) и не се занимавай с глупости.
За индиректно отопляемите триоди като 6Н6П е напълно допустимо, и даже желателно в звуково отношение да се отопляват с променлив ток.
Ако използваш лампата като входна, т.е. главно като усилвател на напрежение, тогава анодни тоци от порядъка на 1-2-3 mA са напълно достатъчни.
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Аз също съм привърженик на придържане към каталожните стойностина отопление на лампите.
50AE написа:Имам трансформатор, който кляка на 6,1-2В ~
Трансформаторът едва ли кляка при 3-4W. Тук става дума за разлика в напреженията на празен ход и под товар.
Принципно няма проблем лампата да работи при 6,1 - 6,2 V. Трябва да се придържаме към 6,3V заради толеранса на мрежовото напрежение.
Долкокото разбирам, ти отопляваш лампите с променлив ток. В случая е удачно да изправиш отоплителното напрежение, да го филтрираш с кондензатор около 10,000uF и да го нагласиш на 6,3V с подхорящ резистор (0,47-1 Ohm).

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#5 Мнение от 50AE »

Обичам максимално простите концепции, а и съм чувал, че лампите (поне относно дирекноотопляемите) свирят по-добре с променливо ток. Виждам, че и г.н Крачунов го спомена. Искам да захраня нагревателите 4бр 6Н6П. Работата е там, че течащият ток на всеки нагревател по дейташит го водят 750мА +-70. Това означава, че минималният ток следва да е 2,72А а максималният 3,28А. При ток 3,20А съм измерил, че трафчето кляка на 6,1В, но ако се окаже, че лампите дърпат по-малко ток, да кажем ~3A, напрежението ще си дойде на мястото.

По принцип мога да се оправя, но от любопитство зададох въпроса.

Обяснението на DJ Popa ми беше ясно, въпреки това благодаря! Но нали в хай-енда човек уж трябва да се учи да вярва повече на ушите си и да набляга на опит, затова ми беше интересно "от опитна гледна точка" какво са постигали хората.

@В. Крачунов, 6Н6П според ВАХ в 1-3мА режим е нелинейна, но въпреки това ще пробвам с една по-височка стойност анодно R :) и ще слушам.
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#6 Мнение от Veselin Krachunov »

В какъв мащаб разглеждаш ВАХ-а, че ти изглежда нелинеен? Не забравяй, че триодите имат и микроамперов обхват, където са с много голямо вътрешно съпротивление, но и товарната им права е почти успоредна на абцисата. С две думи - идеалните усилватели на напрежение!...

Освен това ВАХ-ът ли е по-важен или УАХ-а (ушно-акустична характеристика :) ) ?
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

50AE
има известен опит
има известен опит
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 7:47 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#7 Мнение от 50AE »

Ще се доверя на УАХ. Сигурно се държа скептично, защото съм в леко финансово затруднение. :)
Не е важно какво мислят другите за теб, важно е какво мислиш самият ти за себе си.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#8 Мнение от Veselin Krachunov »

50AE написа:...защото съм в леко финансово затруднение. :)
Хех, не позволявай такива тривиални житейски подробности да ти влияят зле на психиката и на доброто настроение! Иначе всеки от нас да се е гръмнал по няколко пъти досега...

Мен като ме притиснат обстоятелствата, го удрям на пиромания и екстремизъм - и се оправям! :D

Пък и ние не те караме да си гориш ламбите с големи тоци, та зорлем да те вкарваме в харчове - точно обратното. :weedman:
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#9 Мнение от Borislav Uzunov »

50AE написа:Обичам максимално простите концепции, а и съм чувал, че лампите (поне относно дирекноотопляемите) свирят по-добре с променливо ток.
Това е абсолютна лъжа! В момента в който се опиташ да я приложиш, ще разбереш защо.
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#10 Мнение от velinski »

При някои DHT се постига симетриране на отоплението с много нисък нечуваем брум. При други - не. Зависи от лампата, конструкцията, схемата и пр. Пред брумяща лампа с AC отопление твърдо предпочитам dead silent с DC отопление. Иначе и аз мисля, че АС отоплението е по-добра идея за един DHT. Най-малко при DC отопление катодът се нагрява и емитира неравномерно, като има по-горещ "плюсов" край, а това се отразява и на звука. Освен това DC отоплението вкарва лампата в малко странен режим, защото се измества силово волтамперната характеристика вдясно. Ако DHT е с фиксирано преднапрежение и DC отопление, става малко спечена ситуация...
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
cecoEL34
има опит
има опит
Мнения: 251
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 12:00 am
Местоположение: СОФИЯ
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#11 Мнение от cecoEL34 »

Това е абсолютна лъжа! В момента в който се опиташ да я приложиш, ще разбереш защо.
Хммм...
"Deep Purple" e стил на живот .

DRGeorgiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 950
Регистриран на: Пет Юни 26, 2009 2:43 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Как напрежението към нагревателя влияе върху звука?

#12 Мнение от DRGeorgiev »

cecoEL34, как да разтълкуваме поста ти "Хммм..." ?

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта