Усилвател с 6н9с и 6п13с

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#16 Мнение от velinski »

Общо взето едни 70% от звука на изходен трансформатор се базират на качеството на магнитопроводите. 25% зависят от правилното секциониране и постигането на ниски паразитни параметри (Ls + Cs). 5% зависят от вида проводник, който използваш - жица от битака, OFC мед или сребро. Ако желязото е добро, една несекционирана бобина (първична + вторична ангро) би свирила съвсем прилично. И обратното: трансформатор със супер-дупер секционирана бобина върху кофти железа с незнайни универсални параметри, ще свири.... да кажем на 30-40% от качеството на първия трансформатор. Това са ми скромните наблюдения :)

Не искам да обезкуражавам DIY-рите, но ми е малко странно, защо всички започват с изработката на изходните трансформатори, което според мен е задача за хора с натрупан голям опит не само като конструктори, но и като аудиофили. Правилната корелация е смятане и слушане. Само смятането обикновено води до посредствени резултати :(
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#17 Мнение от gogo »

sevar написа: първичната е 5секциих3редах90н=1350н - 0,29, вторичната е 81н-0,5 за 4 ом+81н- 0,65 за 8ом сечени 8см2, като ми остане време ще му сваля АЧХ, не знам защо на колегата не му харесаха изходните, моля да каже аргументи.
Привет!

При съвсем груби пресмятания, при тези подадени параметри (1350н. първична и 81н. вторична за 4 ома и още толкова за 8 ома) имаш приведено съпротивление около 1,1кОм за 4 Ома и около 500(!) Ома за 8-омов товар (при условие, че двете вторични секции се връзват последователно за 8-омовия товар), което за 6П13С е невъзможно ниско (всъщност и за почти всяка една изходна лампа, като изключвам например 6С33С, въпреки че и тя се чувства по-комфортно в звуково отношение при по-високи приведени анодни товари). За паразитните параметри - при тези малки количества навивки те едва ли ще бъдат някакъв особен проблем (дори и без секциониране), а Q-фактора би бил в рамките на допустимото - около 1,5 (при заложена от моя стана дебелина на междусекционната изолация 0,2мм), но на мен не ми стана ясно как си успял да секционираш/разположиш 5 секции първична с две секции вторична... Друго - пак при груби сметки ще имаш изходно DC-съпротивление над 1(!) Ом при 4 -омов товар и над 2 ома при 8-омов товар, което е прекалено висока стойност във всяко едно отношение, особено при липса на обратна връзка (ще имаш загуби в медта около 30%) и нищожен дъмпинг фактор. И накрая (без да те отчайвам), при използването на ординарно трансформаторно желязо и пак при съвсем груби сметки, при този брой навивки на първичната намотка и сечение на желязото около 8 кв.см., и при допустима в този конкретен случай минимална въздушна междина около 0,4мм (за да получим максимална допустима индукция от 1 тесла, за да нямаш насищане на желязото) ще получим индуктивност на първичната намотка около 2-3 хенри, което ще осигури около 30Hz на -3dB при така навития трансформатор и при Rplate~900 Ома за 6П13С в триодно включване. Всъщност, трябваше да започна точно от тук - при 900 ома Rplate ще ти трябва поне 3,5кОма (а още по-добре 5кОма) приведен аноден товар, и т.н. и т.н. в обратен ред, защото при подадените от теб данни за трансформатора аз силно се съмнявам, че 6П13С ще свири дори и слабо задоволително. С този набор лампи имам голям опит и доста направени усилватели - модела е Lea в различни варианти - разгледай този раздел по-надолу за повече подробности. Схемата на Пузанов я знам, но аз лично не харесвам паралелизирането (особено) на входните лампи, дори и с прецизно подбиране по параметри - това е все едно двама футболиста да изпълняват едновременно дузпа с една топка в една врата - познай къде ще отиде топката... Пробвай да вържеш 6Н9С в SRPP - при този тандем това е сполучливата комбинация (според мен разбира се), въпреки че всичко трябва да започне от изходните трансформатори...
С други подробности около изработката на изходните трансформатори (тип и дебелина на изолацията, посока на навиване на отделните секции и т.н. - много са) няма да те занимавам - това си е цяла наука. Ако имаш желание, ела да чуеш неща, които аз съм направил - просто за твоя лична информация - Жоро.
Поздрави!

Пропуснах - не се лъжи от профила ми - не се занимавам с търговия и откровено не ставам за търговец - просто някои хора с много звезди от форума ми дадоха това определение в края на миналата година по тяхна преценка. Занимавам се с много и разнообразни дейности, а когато имам свободно време - чопля лампите :D

За системно нарушаване правилата на форума потребителят gogo получава бан.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 14 госта