Усилвател с 6н9с и 6п13с

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Усилвател с 6н9с и 6п13с

#1 Мнение от sevar »

Здравейте, Колеги преди един месец случайно попаднах на форума, и прочетох разни неща за ламповите усилватели, това породи интерес в мен и ето че днес вече имам една сглобена и според мен добре свиреща машина. Не се бях занимавл с усилватели близо 20 години, като ученик съм правил транзисторни и интегрални, но с лампи съм имал контакт само в учебниците. Като за начало избрах схема на Пузанов с 6н9с и 6п13с, събрах елементите и лампите поръчах трансформатори (захранващ, изходни) и дросели и започнах събирането на устройството, естествено не ми се размина и четенето трябваше да си опресня знанията за лампите, изходните трансформатори, добре че не съм си изхвърлил книгите.Още е в обемен мотаж на импровизирано шаси, но ще получи и подобаваща обвивка след като си поиграя с размесване на секциите на изходните трансформатори и различни свързващи кондензатори. Захранването е с 5ц3с и дросели.

Четох доста за свързващите кондензатори, но предстоят проби, ако някой реши да сподели за тази схема какво е пробвал благодаря предварително.
По образование съм автомобилен инженер, и се занимавам с поддържане и ремонт на производствени машини и поточни линии.


Ето го и него:
Изображение
Започвам и една схема с 6С3П, 300В, но за нея по нататък.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#2 Мнение от velinski »

Какъв ти е бюджетът за прехвърлящи кондензатори и каква музика слушаш?
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#3 Мнение от sevar »

Не съм определял таван, защото като знам какъв съм, като ме хване крастата и ........... започвам да я чеша.Слушам джаз, класическа,рок, латино. Какво имаш предвид?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#4 Мнение от velinski »

Не ми отгoвори на въпросите, така че предлагам 2 евтини бюджетни решения: К40У-9 или К40У-2 хартия в масло - това е най-бюджетното решение, което може да се намери в БГ. Сочен и леко замазан звук, за тези пари - толкова. Подходящ за акустична музика и вокали.

Втори вариант - стирофлекс. Получаваш добър фокус, но сух и плосък звук. Подходящ са за електроники и рок.

Ако дадеш по-точна информация какво търсиш, ще говорим и за по-добри решения.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#5 Мнение от sevar »

Изброените ги имам налични така че ще ги пробвам, поне да знам как звучат, естествено ще опитам и с други, казах че нямам определен бюджет, но за по скъпи естествено ще разчитам на съвети и на това което успея да набавя като информация, но ако е важна цифрата мога да инвестирам в кондензатори да кажа ммммм....... 100-200 лв.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#6 Мнение от velinski »

Почни от Jensen paper in oil copper foil - те са базов висок клас. Сочни, триизмерни, с много добър фокус и с натурален характер. Пасват си идеално с твоите лампи конкретно
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Аз бих започнал с чифт качествени изходни трансформатори.

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#8 Мнение от sevar »

Това са ми изходните - първичната е 5секциих3редах90н=1350н - 0,29, вторичната е 81н-0,5 за 4 ом+81н- 0,65 за 8ом сечени 8см2, като ми остане време ще му сваля АЧХ, не знам защо на колегата не му харесаха изходните, моля да каже аргументи. Вярно е че не съм се занимавал с аудио никога на ниво, което са достигнали много от членовете на този форум, но си мисля, че сдобри съвети от Вас и желание от моя страна ще успея да завърша, този пък надявам се и други, проекти на добро техническо и звуково ниво.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#9 Мнение от velinski »

Основният аргумент е качеството на магнитопроводите. А те определят качеството на звука.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

sevar написа: не знам защо на колегата не му харесаха изходните, моля да каже аргументи.
Качествен изходен трансформатор няма как да бъде направен слепешката.
Дори и някъде да е даден разчет на такъв, без спецификация на магнитопровода (което е практика на "гурутата" от руските сайтове) изработката на изходен трансформатор си е чиста загуба на време. Резултатът ще бъде поредният ТНТМ усилвател - обект на напълно аргументирани критики и направо подигравки от страна на транзисторните фенове. Добрият изходен трансформатор освен нужната индукция, постоянна и променлива съставака на тока в първичната, изисква ниска индуктивност на разсейване и паразитен капацитет, както и качествен фактор, определен от последните две със стойност близка до единица. Проектирането и изработката на такъв компонент изисква наистина сериозна инвестиция на време, труд и пари, значително надвишаваща цената на чифт от дори и най-скъпите изходни трансформатори.

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#11 Мнение от sevar »

Май е време да чуя един истински лампов усилвател. Вече знам как звучи моя. А изходните трафове са сменяеми така че още нищо не съм загубил.

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#12 Мнение от sevar »

Искам да Благодаря на колегите, които пишат по темата и акцентират върху важни моменти в създаването на добър усилвател.Всички са минали вероятно по пътя който аз сега разучавам.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Извинявам се за офтопика.

Желая ти успех с развитието на аудио системата ти! Личи си, че имаш мерак и възможности, а с мненията си показваш че си супер отворен към това да се учиш. Послушай повечко системи, в София има много хубави (препоръчвам на първо място да отидеш при Румен). И добре дошъл в клуба :mrgreen:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

sevar написа:Май е време да чуя един истински лампов усилвател. Вече знам как звучи моя. А изходните трафове са сменяеми така че още нищо не съм загубил.
В никакъв случай нямам за цел да те обезкуража! Пътят наитстина е дълъг, но резултатът си струва.
Ако имаш желание, заповядай да чуеш нещичко при мен.

sevar
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 7:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвател с 6н9с и 6п13с

#15 Мнение от sevar »

Благодаря за поканата, ще се възползвам от нея.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта