Преоразмеряване или не? (отцепена)

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Преоразмеряване или не? (отцепена)

#1 Мнение от DJ Popa »

Ето това е усилвателя на моя украински приятел Владимир Рижков /администратор Tommy от audioportal.su/:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Усилвателят е до озвучителните тела - двата огромни моноблока, който е в процес на доработка и донастройка /махагоновите кутии/. Схемата е тристъпална с междукаскадни трансформатори. Лампите са- входна 5687 /подлежи на доуточняване дали ще остане тя/ , драйвер 45 и крайна лампа ГМ57. Естествено еднотактен клас А, без обратни връзки, с изходна мощност около 12W на канал. Идеята е да не се ползват никакви електролитни кондензатори в усилвателя, за това изцяло се ползват кондензатори СМ /хартиен диелектрик, маслонапълнени, бранд 1960г/. Всяка лампа от усилвателя си има свое, собствено захранване. Всеки моноблок захранване тежи 110кг. Общата маса на усилвателя надхвърля 250кг.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: DIY БГ лампови усилватели

#2 Мнение от Veselin Krachunov »

Попе, темата с усилвателя на Рижков и на мен ми е много интерена - следя я откак я пусна (може би преди около година?), но дали мястото й е тук? Все пак настоящата тема е за БГ-лампови усилватели? ... или си започнал и ти да правиш подобен?...

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: DIY БГ лампови усилватели

#3 Мнение от DJ Popa »

Веско, съвсем скоро Владимир ще стане варненец. Така че ти прецени към кого да го причислим :D . Мисля, че поста ми е интересен и няма да се разсърдя, ако го преместиш в по-подходяща тема. Пуснах го в потвърждение на думите на колегата Брайков:
Ivelin Braikov написа:Големия звук винаги тежи!
Не съм започнал да правя точно същия усилвател, тъй като ГМ-57 е доволно рядка и скъпа лампа. Доколкото си спомням е генераторен триод с бариев катод /така ми спомена Владимир/ и дори в Русия и Украйна е дефицитна. Някой много "умен", руски, военен шеф разпоредил, да бъдат натрошени с булдозери старите военни ЗИП-ове на ВМФ на Русия и така били погубени хиляди ценни ГМ-57 от 60-те години. Сега цената им в Украйна е около 500$ за чифт.

Аз в момента правя някои неща, където подобно на усилвателя на Рижков, е обърнато много специално внимание на захранването, което се оказва, че заема 80% от масата на целия усилвател. Владимир каза нещо много интересно като беше тук преди няколко седмици-"Трябва да се обръща много сериозно внимание на захранването, тъй като дефакто ние слушаме модулирано от лампата захранващо напрежение в изхода на усилвателя".

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: DIY БГ лампови усилватели

#4 Мнение от Veselin Krachunov »

Да, именно това е, което ми направи впечатление - ЗАХРАНВАНЕТО! Всъщност това, което слушаме е модулирано (с аудио-сигнал) захранващо напрежение, и ако още там има компромиси и издънки, след това каквито и съвършени схеми и екзотични лампи да сложим - все тая... Другото безкрайно подценявано нещо е АКУСТИКАТА! Какво слушаме всъщност ако нямаме безупречна такава?!

Озадачава ме обаче факта, че всяка лампа е с отделно захранване - струва ли си всъщност да слагаме нов трансформатор (всеки от които има собствена, различна от тази на другите сигнатура на звучене) и да изграждаме цял нов (голям и тежък) филтриращ блок, само и само за да избегнем капацитивната връзка между двете стъпала през трансформатора? В края на краищата съвършенството не е в това да добавим нещо, а в това да ОТНЕМЕМ нещо, запазвайки общата функционалност (иначе сигурно човешкото тяло щеше да има 8 ръце, 3 очи, 5 крака, чифт колела и т.н...). При това губим предимството на каскадното захранване - все по-добре филтрирано от крайните към входните стъпала.

Иначе това с ГМ-57 е добра идея, обаче нямаш ли едно поне 3-4 чифта в мазето - забрави... Да не говорим, че най-малко 60% от звука на усилвателя - това е звука на входната лампа...

Варненец? Хех, това звучи гордо! :) Само за лятото или за постоянно? Шефът на една от най-добрите агенции за недвижими имоти във Варна ми е приятелче, отлично запознат с пазара, с качеството и т.н. - свиркайте ако има нужда.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: DIY БГ лампови усилватели

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Подхванахте сериозна тема - как се отразява на звука преоразмеряването в едно аудио изделие.
Моят опит показва, че принципът "колкото повече - толкова повече" най-често води до негативни последици.
Без да омаловажавам познанията на руските конструктори, смятам, че с техните залитания като изходни трансформатори, тежки като торба цимент и кондензаторни блокове колкото малка подстанция, те изживяват детската болест на аудиофила. Насипването на чаркове и модули с лопатата води само до влошаване от един или друг вид - поне аз не съм виждал (по-скоро чувал) изключение на това правило.
Добре свирят само системи, при които всеки детайл е многократно премислен - и като функционалниост и като необходимост. При захранванията това важи с особена сила. Много по-важно е да се подбере добер свиреща комбинация от силов трансформатор/кенотрон/кондензатори/дросели, отколкото трупането на огромни стойности.
Друго масово явление са самоцелните решения, най-често нямащи нищо общо с реалния субективен резултат, базиращи се пак на пословици от рода "най-добрият кондензатор е липсващият" или "никакви електролити на всяка цена". Добрият звук се търси с всички средства - резултатът оправдава всяко едно, дори и отречено от масовата публика решение.
За усилвателя с ГМ-57 съм съгласен напълно с Веско - лампата е доволно рядка и цената и не е ясно доколко е оправдана. В нея със сигурност има голям процент колекционерска стойност. Тук пак се намесват градски легенди за тайни военни проекти и секретни разработки, които вече се поизтъркаха в аудио средите. За High-End продукт с лампи от този клас аз бих се спрял на разработката на някой известен конструктор като Kron или Vaic, чиито лампи са създадени целенасочено да свирят добре, да не говорим за дългия им живот (при AVVT до 40 000 часа!) и доказаните изделия, в които те са включени.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: DIY БГ лампови усилватели

#6 Мнение от DJ Popa »

Веско, Румба, не мога да отрека или потвърдя думите ви, тъй като съм нямал възможността да чуя въпросния усилвател. Все пак Владимир е производител на омотъчни, който продава в цял свят и вероятно се е погрижил всеки трансформатор в усилвателя му да да е максимално добър и еднакъв с останалите по звукова сигнатура. Аз лично съм правил усилвател с 3 отделни захранвания-едно за предусилването и по едно за двете крайни лампи. Тук идеята не е да се постигне по-добър коефициент на филтрация, а да се осигури на всяка лампа питание, което е максимално стабилно. Факт е, че при ламповите усилватели, захрането се влияе много от пикови консумации, ако и всички лампи да работят в клас А с относително постоянен ток, поради съществено DCR. Всеки пик в консумацията на мощната крайна лампа се предава като моментен спад в захранващото напрежение на по-маломощните лампи, преди нея, когато имаме общо питание. Това е своеобразна обратна връзка по захранване. Аз лично мога да кажа, че това, което получих/чух като краен резултат при моя опит с трите разделни захранвания, доказва твърдо виждането на Владимир за захранванията. Всъщност, аз направих експеримента по негов съвет. Отчетох силно подобрена динамика и прозрачност на звука. Това е мое мнение разбира се и не претендирам да го налагам. Всеки аудиоконструктор сам си решава как да изпълни топологията на своите усилватели, а останалите слушат и преценяват за себе си дали е прав.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Отцепих темата.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#8 Мнение от DJ Popa »

Всъщност заглавието на темата ми се струва неточно. Не вярвам Владимир да не е оразмерил чудесно всеки един захранващ модул, който ползва. Просто идеологията му е такава-отделно захранване за всяка лампа. Мисля че по-подходящо би било заглавие от типа "Размисли и гледни точки за захранванията"... До момента се получава доста интересна и ползотворна дискусия :supz: .

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#9 Мнение от oceanman »

Очудващо е как смяната на типа на всеки един елемент в захраянването се чува...при моите скромни опити в драстична промяна към по-добро или по-лошо.
По-осезаемо от смяната на добър елемент по схемата с отличен, пак в нея... Коя е най-добрата концепция-не знам, просто май "трябва да се слуша" :D И настройката на усилвателя понякога трае с години..(поне при мен е така...)И аз съм на път да правя опити за изхвърлянето на електролитие в захранването...и замяната им с качествени неелектролити... Може би всяка конкретна ситуация изисква индивидуален подход..

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#10 Мнение от EmilRachev »

DJ Popa, доколкото съм разбрал до момента, хай-енд идеята е възможно най-малко на брой и възможно най-висококачествени компоненти по пътя на аудио сигнала.Всеки допълнителен компонент в системата си оказва неговото позитивно или негативно влияние.

Тук срещаме нещо коренно различно - до всяка лампа траф.
Не виждам смисъл с материали за няколко усилвателя да се направи един. :)
Не съм слушал този усилвател, но това ми прилича на прекалено вманиячаване, типично по руски или американски на принципа на Мечо Пух.
Възможно е разбира се, идеите на този украинец да водят и до много високи резултати, но проекта е най-малкото супер нерентабилен.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

Емо, точно така е, трафът до всяка лампа спестява поне един кондензатор и е по-малкото зло (за звука).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#12 Мнение от velinski »

EmilRachev написа:най-малкото супер нерентабилен.
Аз одобрявам всяка откачена инвестиция в аудио, щом води до ЧУВАЕМ резултат (без мпинго :lol: ). Имам леки съмнения, дали идеята на Рижков дава ЧУВАЕМ резултат или вариантът с общ захранващ траф и "разклонения" към всяка лампа дава идентичен звук. Това може да каже той лично (надявам се след сляп тест), ако някой ден се регне тук. За двойното моно 2 мнения няма - подобрението се чува. Но за разделянето на захранванията към стъпалата съм по-скоро скептик на базата на скромния ми опит. Също така потвърждавам, че неелектролитните кондензатори превъзхождат всеки електролит по звук. Но не съм съгласен, че е нужно да гоним идентичен "електролитен" капацитет с неелектролитни кондери за по-добра филтрация. Най-добрият, бърз, с превъзходни динамици звук постигнах с маслени кондензатори до 16uF (32uF на канал) и големи дросели. Всеки опит да увелича капацитета за сметка на някакъв хипотетично по-нисък шум (много под чуваемия праг), разваляше звука, динамиците ставаха лениви, веднага се загуби контрола при най-ниските честоти. Така че пак имам подозрения, че Рижков по-скоро го гони руската мегаломания, отколкото сериозно да е търсил (по-)добрия звук. Без да се сърди, но това са ми страничните наблюдения :D

Вече питам дали някой Голям DIY-ер е първо меломан, а после аудиофил, защото първото качество е най-важното в нашето хоби - да знаеш какво търсиш. Ако нямаш репер в главата (не ти звучи Музиката), оставаш на ниво Прост Жичкаджия и обикновен мегаломан :lol:

Ще се радвам, ако Рижков някой ден да се регне тук за да споделяме опит. Но ако може да пише на български, както аз пиша на руски в Аудиопортала :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#13 Мнение от EmilRachev »

Стефане, и ти си прав за кондензаторите, ама дай по тази логика да си подмени сега всички трансформатори с нови, този път с навити от сребърен проводник, специално протеглен осем пъти за постигане на перфектната клетъчна структура и оптимална оптекаемост. Така ще има още по-голямо подобрение в звука, но и цената за изработката на усилвателя ще стане по-скоро злокобна.
То верно, че аудиофилството е психическо и непрестанно прогресиращо заболяване, ама все до някъде трябва да се спрем. :mrgreen:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

EmilRachev написа:... дай по тази логика да си подмени сега всички трансформатори с нови, този път с навити от сребърен проводник, специално протеглен осем пъти за постигане на перфектната клетъчна структура и оптимална оптекаемост...
Има и такива.
За всеки горната граница е различна. Затова се продават усилватели по $300000 и повече.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#15 Мнение от DJ Popa »

Кондензаторите в захранването се чуват определено. Някъде бях чел изказване на известен аудиоконструктор, което гласеше "Тези кондензатори, които свирят добре в сигналния път, са добри и за захранването". В този смисъл, след като в крайна сметка слушаме модулирано захранващо напрежение, не е ли по-големия компромис да ползваме недобре свирещи електролити в захранването, отколкото максимално качествени кондензатори в самото стъпало ? Точно в този форум има най-много хора, които знаят много добре за разликата, която дават различните кондензатори в захранването и едва ли точно тук трябва да обяснявам, че тя съществува. За големите дросели съм съгласен с Велин, такова е виждането и на Владимир по въпроса. Но не трябва да се забравя, че дросела има определено омично съпротиление, което се явява препятствие при мигновеното освобождаване на акумулираната в електромагнитното му поле енергия. Ето защо Владимир ползва дросели с омично съпротивление под 30 Ома и поставя в захранването достатъчно "бързи" капацитети, които да освобождават мигновено енергия при пикова консумация на лампата. Вярно е, че на пръв поглед проекта му прилича на мегаломания, но ако имате възможност да говорите с него на живо, то ще видите, че това далеч не е така. Владимир много спокойно и обстойно обяснява защо е приел всяко конкретно решение в схемата. И в крайна сметка аз останах с впечатлението, че не неговия проект е мегаломански, а просто моите виждания са много тесни и пестеливи. Факт е, че ако имам възможността да направя толкова мащабен и скъп проект, то вероятно и аз /а може би и всеки друг/ би постъпил по сходен начин. А, обратната връзка по захранващо напрежение при общо захранване е доста вредна, ако се замислите. Защото има кумулативно действие за схемата-мощната лампа консумира, оттам спада напрежението на маломощните лампи, от своя страна, те пък "смачкват" сигнала и го подават деформиран към крайната лампа и така, докато захранването съумее да възстанови параметрите си след пика в консумацията. Логично би било, колкото е по-"бързо" захрванването, толкова негативните явления /обратната връзка по захранване/ да са по-малки. А, ако е разделено, те няма да съществуват изобщо. Всъщност, по темата може доста да се помисли и коментира и всеки сам да си извлече поуки.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост