25 килограмов едноватник

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

25 килограмов едноватник

#1 Мнение от oceanman »

За няколко години пробвах различни лампи,и десетина усилвателя, за сега се спрях на това Мъниче... :D
Входна лампа-бзова Е88CC, крайна-4П1Л. Мощност около ват и половина.

Изправяне-хибридно- ЕZ81. Двойно моно, полипропиленови кондензатори "Acrotroniks" + първи след кенотрона временно Audin cap Q4... След време ще се замени с Мундорф Tube cap. Опитите с много кондензатори(вклюително всички руски от типа на МБГХХХХ не дадоха нужния ми звук...)Опроводяване-навсякъде-монокристална мед на Неотеч. Двойно моно.
Всички резистори са Mills, Riken и Kiwame,Allen Bradleyв решетките. Проходен кондензатор 0.47 микрофарада- медно фолио-Jensen. Катодни Black Gate NX.

Може да е малко неаудиофилско, но изходните трансформатори(шедьовър на мастър Стойчо) :wink: са в отделен блок... Удобно е... Атенюатора е посребрена 24 позиционна галета с Шинкох-танталум резистори.
Клеми, букси, позлатени на Неотеч. Захранващ кабел-неотеч...

Сори за снимките... звуковата му сигнатура е натуралност и мощ. Плътен и дълбок, детайлен и телесен, релефен... и бърз, въпреки здравия бас :D

Някои детайли предстоят..(Волумето например сега дялкам...) и други дреболии. Всичко е ръчно...Корпуса е слепени предварително издълбани дъски...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последно промяна от oceanman на Вто Юли 06, 2010 9:05 am, променено общо 1 път.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#2 Мнение от Borislav Stankov »

Красота !!! :-)
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#3 Мнение от haralanov »

Този усилвател го слушах във Владо през зимата.
Въпреки на пръв поглед малката мощност и абстрахирайки се, че го слушахме на Ревелаторите, ще кажа само едно - е това е Звукът :D :D :D

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#4 Мнение от Momchil »

Респект !
Харесва ми интересно ще е да се чуе . :)

Поздрави:Момчил

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#5 Мнение от oceanman »

Всеки е добре дошъл..Колоните ми все още не са готови с хубавите чаркове и ги чакам повече от половин година...
Всъщност звука е много променен от зимата, и то в положителна посока...
Предстои ми да се сдобия (правя го..може да се каже с помощта на много способни хора..от мен ще е компановката, изискването за елементна база и дървенията.. :D )и ..за мен недвусмислено най-добрия атенюатор-това е трансформаторния :wink:

Пък и сега имам криогенизирани ламбички :D :wink: и с тях става страшно...

Смятам да докарам и другите си усилватели до подобна звукова сигнатура.. Правя го повече от година и има още какво да се желае.. Много слушане, след това промяна, търсене, комбиниране...
Оте тези мои търсения се най-важното за мен е, че освен правилната схемотехника , конструктора трябва да е наясно какъв звук търси и с кои (като звукова сигнатура ) да го постигне... В проектирането не ми е силата, но в материалознанието здраво напредвам..и с интуиция :D )
На това изключително по звук ламбе биха му подхождали..примерно и по-добър в звуково отношение кенотрон... Но да сме живи и здрави..ще направя второ издание...
Слушах половин година - бях сдялкал и усилвател с 6С4С..Но това смешно пентодче(което е директноотопляемо :wink: ) още с първите акорди я детронира..колкото и да не ми се иска, защото започвам наскоро още един с 6С4С/2А3..може би комбиниран усилвател...и ще ми е много трудно да догоня мъничето... Но ще се старая... :D :wink:

Ако трябва да спомена на-добрите качества на тази лампа бих казал-натуралност, присъствие и динамика...

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#6 Мнение от haralanov »

oceanman написа:Смятам да докарам и другите си усилватели до подобна звукова сигнатура..
Ааа, не подобна, точно същата трябва да е, най-вече от гледна точка на начина на поднасяне на музиката към слушателя - леко, чувствено, галантно и естетически издържано :D
oceanman написа:започвам наскоро още един с 6С4С/2А3...и ще ми е много трудно да догоня мъничето... Но ще се старая... :D :wink:
Да внимаваш да не разместиш нещо по звука, защото дори малко да мръдне настрани, ще отлети онова усещане как се нося на воден дюшек насред морето рано сутрин, малко след изгрев – гладко, гладко, гладко и безгрижно.
Ти си главния виновник да се запаля по 4П1Л, за което мерси. Ампа ти има абсолютно точната пропорция на транзиенти спрямо хармоници и всяка една девиация от тази стойност ще доведе до не толкова правилен звук. Всички усилватели с 2А3, които съм слушал имат много голяма динамика, затова за да запазиш въпросната пропорция, трябва да намериш начин как да наситиш тонално хармониците до степента, която динамиката на лампата изисква – тоест много трудна работа, ама ти си упорит и ще успееш, а и както сам казваш - поне ще се постараеш :D

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

Честито за проекта, изглежда страхотно. ЕZ81 е доста добър кенотрон не го отписвай лесно. Арктрониксите имат леко характерно звучене, аз повече харесвам руските хартия в масло високоволтовите, не знам дали си слушал мъндорфа (аз не съм), но мога да ти препоръчам ASC за проба като първи, при мен даде най-добър резултат.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#8 Мнение от oceanman »

Вкусове всякакви...Точно с руските не се разбрах много-много... Имат добра пространствена характеристика, но са ми недефинирани, малко бавни и мътни. АСЦ са много хубави кондери, несъмнено..но злите езици говорели, че това в звуково отношение е несравнимо по-добро..:

http://www.partsconnexion.com/capacitor ... mtube.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Мундорф имам, но от стандартната високоволтова серия и си ги пазя за 6С4С/2А3..че това(за мен) ще са догонващи лампи, що се касае до звука на 4П1Л...

Говорих с хора които са го пробвали...

Аааа..споменах ли, че се правят специални трафове с железор на "Metglas" :D

4П1Л има един уникален тембър, където в никоя, дори именита лампа не съм го чувал, и специално на мен много ми допада...

Сега дялкам още 3 усилвателя наведнъж... :roll: кой от кой с по-презрени лампи..ама изненадите-накрая, като дойде време за слушанье :wink:

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#9 Мнение от Nikolay Kolev »

Успех с проектите, очаквам снимки :D , а лампите къде ги носиш за криогенизиране.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#10 Мнение от oceanman »

Криогенизацията е частична, и въпреки това-ефекта е осезаем. При приятел...

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#11 Мнение от Stanislav Bratanov »

Поздрави за успешния проект, аз също съм се насочил към 4П1Л, но с един специален драйвер.
За галетата с Shinkoh просто ме изуми 8O
Mundorf Mtubecap и на мен ми препоръчаха за моя слушалков усилвател с пощенските триоди Siemens Cf, пък и комплекта който ми е необходим излиза към 200 лева, което в ценово отношение е трепач на фона на 500 лева за 1 брой Black Gate WKZ 8O .
Какви захранващи трафове и дросели си ползвал ако не е тайна?
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#12 Мнение от Nikolay Kolev »

A добрите елна керафайн ако откриете ще е голям удар, сравнено с гейтите които са по 260$ по ибей. Аз лично в последно време се запалих по танталови, като захранващи и звука е вери спииид :mrgreen:
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#13 Мнение от haralanov »

Nikolay Kolev написа:... и звука е вери спииид :mrgreen:
Ники, много спийд, с изоставаща от гледна точка на плътност хармонична структура, е лошо нещо и индикация за сбъркан звук (дано не тълкуваш това като критика към теб). Такъв тип звук става само за слушане на електронна музика, но не и на акустична... AD единиците, с които искаш да правиш усилвател свирят точно обратното на това :? :)

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#14 Мнение от oceanman »

http://www.hificollective.co.uk/compone ... _type.html" onclick="window.open(this.href);return false;

500 лева за брой WKZ не ми се вижда добре...

Съжалявам, но и аз мисля като Пешо. Танталите никога не са били моя звук. Елна керафайн също свирят много, ама много добре.... Но понякога цената не е гаранция за това,че сме на път да постигнем своя си звук а нали и вкусовете ни са различни...
Аз лично се доверявам на човека, който ми препоръча този Мундорф пред всички други и рано или късно ще го "опитам" на вкус :roll: още повече, че познавам характера на Мундорф..от тези... :D :wink:

http://www.partsconnexion.com/capacitor ... rf_so.html" onclick="window.open(this.href);return false;

и тук скоростта е гарантирана..но и с естествени тембри, обхват, дълбочина и феноменална яснота, ноооо..... :D :roll:

Като изключим факта, че най-добрия кондензатор е липсващия-горепосочения е най-доброто с което съм се сблъсквал от този тип...(разбира се не съм слушал тези :wink:
http://www.partsconnexion.com/capacitor ... tonic.html" onclick="window.open(this.href);return false;
..и надали ще стане някога...) Но и това нищо не значи...

Важна е Душата да усетиш накрая....

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: 25 килограмов едноватник

#15 Мнение от velinski »

Мда, M-TubeCap е най-доброто в "хай-енд" кондензаторния сегмент, което може да се купи с нормални пари в момента, заедно с ASC X386, но с 2-3 пъти по-големи габарити. Мундорф имат по-добро съотношение като капацитет/пари от Epcos MKV, въпреки че според мен MKV имат малко по-сочен и жив звук от мундорф и ASC - нормално за film/foil кондензатор срещу метализиран полипропилен. Те MKV всъщност са странен хибрид между полипропиленов и хартиен кондензатор - водят се полипропилен-филм и двустранно метализирана хартия в растително масло. Но за съжаление цените на MKV са... 8O
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта