Заместител на ГУ-50 или...?

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Заместител на ГУ-50 или...?

#1 Мнение от Marian Lozev »

Тази LS50 и други, аналог ли са на ГУ50 или обратното.
!BgVFFvw!Wk~$(KGrHqIH-CIEsK96e-ObBLE1SctR4!~~_3.jpg
И по специално питам за LS50 дали става за по сериозен звук от ГУ50. Имам възможност за 4бр. та имали смисъл да се занимавам, ще помоля за мнения в различията на звучене.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#2 Мнение от DJ Popa »

LS50 и ГУ50 са пълни аналози. Доколкото знам LS50 е западногерманската версия, а SRS552-източногерманската.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#3 Мнение от Marian Lozev »

Попе, аналози на кое/я...къде е истината?
В тая кризичка неми се набутва 80лв за една проба, но от друга страна страшно си заслужава.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#4 Мнение от DJ Popa »

Ако трябва да сме точни, праобразът на всички "клонинги" от този тип е американската лампа P50. Руснаците създават своята версия ГУ50 като ползват за прототип една немска лампа с номенклатура по Луфтвафе "RL-12-P-50". Всъщност, зад тези букви и цифри се крие TELEFUNKEN LS50, която руснаците най-безцеремонно прекопират. Мнението ми е , че немската лампа , елем пък на Телефункен , ще е най-малкото "различна" на звук. Руснаците сами си признават в аудиопортала, че техните лампи не се славят с най-добрия вакуум. А, примерно колко е важно качеството на вакуума в лампата, може да се разбере много лесно, да кажем като се тестват три уж еднакви лампи , но на различни цокли, всичките руско производство-Г807, Г1625, 6П7С. Веднаха мога да споделя , че от тези тричките , най-добре свири тази с най-дълбокия вакуум...

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#5 Мнение от DJ Popa »

Всъщност, след толкова изписани дрънканици , пропуснах най-важното. Моят съвет е да си вземеш LS50. Убеден съм , че ще има смисъл.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#6 Мнение от Marian Lozev »

Ок" тогава ще се напъна да намеря P50-U.S.A.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#7 Мнение от VALMIG21 »

Здравей Мариан,Попа е прав,но донякъде.Руските лампи са си вакумирани,руснаците могат да мерят с манонометри,вярвай ми.Проблема както те сами си признават,идва от замърсения с маслени пари от вакуум помпата остатъчен въздух,който го има във всяка лампа.В резултат при прегряване на лампата или по високо отопление възниква термоток на управляващата решетка и се променя режима на лампата.При недостиг на отопление пък се разрежда облака електрони около катода и се разрушава активната му маса,което води до по бързо износване,но естествено това не става за месец или два.Ако лампите при загряване ти правят термоток,това уредите го хващат,може да си го провериш.Ако не си с кенотрони ,ти трябва закъснение на анодното.По принцип западните лампи нямат тези недостаци заради по прецизната технология на вакумирането.Но ако руската си е в режим,не виждам защо да не свири като немската.Не очаквай промяна на звука и реши дали да си даваш парите без последствие.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#8 Мнение от Marian Lozev »

...Да ти призная, мисля да си слушам руски лампи и да не се занимавам с глупости. :wink:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#9 Мнение от Nanko Rusev »

VALMIG21 написа:....Но ако руската си е в режим,не виждам защо да не свири като немската....
Лампи от различни месеци/години от един и същи завод свирят различно, със сигурност при тези също има разлика. Коя ще свири по-добре и дали немска/американска ще си оправдае цената е друг въпрос 8)

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#10 Мнение от VALMIG21 »

Защото имат различни параметри Нанко.Затова има лампомери,сменяш ли лампа трябва да си сигурен,че тя е в оптимален режим.Моите са белязани,ако ги разменя веднага усешам разлика в звука.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#11 Мнение от DJ Popa »

VALMIG21 написа:Не очаквай промяна на звука и реши дали да си даваш парите без последствие.
VALMIG21 написа:Защото имат различни параметри Нанко.Затова има лампомери,сменяш ли лампа трябва да си сигурен,че тя е в оптимален режим.Моите са белязани,ако ги разменя веднага усешам разлика в звука.
Колега, противоречиш си сам:

1.Руските имали добър вакуум , ама бил замърсен с маслени пари. Ееееее , според мен такъв вакуум не е добър. Вакуумът е липса на материя, а маслените пари са материя или бъркам ??? Значи все пак вакуумът не е добър. И ако не е добър заради наличието на нещо различно от въздушни молекули , които лесно могат да се абсорбират от гетера , то тогава положението е още по-зле.

2.В един момент казваш да не се очаква промяна на звука при смяна на руските лампи със западни аналози , а в следващия момент сам си признаваш , че даже руските лампи от различни периоди на производство и заводи звучат по различен начин. В този аспект , бих искал да те попитам-как западните аналози ще звучат точно като руските и замяната не си струва вложенията ? Или по-точно, на коя точно версия на руските лампи ще е идентичен звука на западните им аналози , защото както разбрахме руските свирят различно дори една спрямо друго :lol: ?

Не зная какъв опит имаш с ламповите усилватели , но четейки досегашните ти постове във форума , оставам с определени впечатления , че си малко встрани от истината /меко казано/. За всеки колега тук , който се е занимавал с лампови стъпала и има система , на която могат да се чуят разликите , е повече от ясно че звученето на руски и неруски аналози е достатъчно различно. Има някои съвсем близко звучащи такива, примерно по моя опит мога да цитирам 6J6 и 6Н15П, но има и коренно различно звучащи-примерно 6Н8С и 6SN7, 6П3С и 6L6 и др...

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#12 Мнение от VALMIG21 »

Най напред извинявай ако съм те засегнал,не съм искал.Темата е много дълга.Мога да ти дам бегло сравнение с цветните руски кинескопи,които нови не можеш да различиш от западните,и след 2-5години разликата е очевидна.Лампови усилватели съм построил няколко и сравненията съм си ги направил,проблемите при руските бяха в по голямото разсейване на параметрите и в дълготрайността,не и в звука.Всичко зависи от подхода.В цял свят свирят усилватели построени с руски лампи,мисля,че и MARSHAL ползваше 6П3С,така,че лично аз не виждам какъв им е проблема.Това не ми пречи да уважавам твоето мнение.
Руските за сметка на това са по евтини и се намират много по лесно.Може да си подбереш с лампомера.Аз имам много руски лампи нови.
Поздрави!
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#13 Мнение от DJ Popa »

Проблемът е , че руските лампи и неруските им аналози ИЗОБЩО НЕ ЗВУЧАТ ЕДНАКВО. Или всички , които си купуват 300В на KR Audio и дават един сак пари за тях са балъци , при положение , че могат да си вземат еднакво звучащите /според теб/ руски и мноооого по-евтини 300В на Совтек. Извинявай , но не мога да се съглася. Въпросът не е , че по цял свят се слушат руски лампи. Аз не съм го отричал, нещо повече - аз самия слушам руски лампи. Въпросът е за разликите в звученето на руските лампи и неруските им аналози , които разлики ти отричаш. Аз пак ти казвам , НЕ , не свирят еднакво. Дори някои нямат нищо общо една с друга по звук , макар и пълни аналози.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#14 Мнение от Kiril Kirilov »

Без да претендирам за огромен опит с лампите, бих вмъкна 2 забележки:
1. Руските лампи и конкретно ГУ50 имат изключително добра повтаряемост на параметрите - в Етераудио има няколко хиляди от тях и мога да споделя, че едва ли друг има толкова представителна извадка за сравнение.
2. Лампи, които се продават в интернет като чифтове с подбрано (подчертавам) еднакво звучене не са с напълно еднакви параметри - което е в противоречие с използването на лампомер като средство за еднакво звучащи лампи.
Звученето за съжаление или не на конструкторите остава в зоната на квалитативния научен подход, не на квантитативния (с числа и параметри)

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Заместител на ГУ-50 или...?

#15 Мнение от VALMIG21 »

Аз не искам от този спор да се поражда неприязън,само ще кажа,че според мен и от най добрите лампи няма да излезе звук, ако усилвателя е построен лошо.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта