"Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

"Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

#1 Мнение от Dimitar Atanasov »

Много се чудех дали е за тук или за 1000mW но май е за тук...

Напоследък, разсъждавайки за слушалков OTL усилвател с 6Н23П-ЕВ сигнах до следното:
schematic.png
schematic.png (4.06 KiB) Преглеждано 10323 пъти
Исках да използвам само една лампа.Според волт-амперната характеристика ми се струва, че ще е най-линеен при хотизонтална товарна права. Което означава постоянен ток.
Лампата аботи добре с около 100-120V на анода. така че може да се използва относително ниско захранване, което пък води до възможността да се използват транзизтори за генератора на ток.

Минусите които ми хрумват тървоначално са:
1. Евентуалния шум от генератора на ток
2. Евентуална нестабилност и слонност за самовъбуждане заради трептящия кръг който представлява генератора на ток.

Никой от тях не се наблюдава.


На звук:
Въпреки, че в момента е с доста непретенциозни компоненти, особено изхония кондензатор, звука е доста "премерен".
Доста приятно звучене и ненатрапчиво. Мощността не е кой знае колко голяма, но напълно достатъчна според мойте изисквания.

Ако има някакви други забележки бих се радвал да ги споделите

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#2 Мнение от velinski »

Забелязвам само висок изходен импеданс. Иначе схемата ще свири добре с генератора на ток

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#3 Мнение от Стефан »

Колко е изходното съпротивление?
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Anonymous

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#4 Мнение от Anonymous »

Стефан написа:Колко е изходното съпротивление?
Около 3кОм
Стефан написа:Че къв слушалков е тва с 3кОма изходно? ДФ трябва да е над 1/според мен/.
За 32-омови слушалки ДФ=0,01, макс. изх. мощност - 1мВт. За 600-омови - 20мВт при ДФ=0,2.
Като гледам това:
...най-линеен при хоризонтална товарна права...
...шум от генератора на ток
...трептящия кръг който представлява генератора на ток...,
ми се отщява да коментирам повече.
Последно промяна от Anonymous на Сря Юли 22, 2009 11:28 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#5 Мнение от Стефан »

Че къв слушалков е тва с 3кОма изходно? ДФ трябва да е над 1/според мен/.
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Изходното съпротивление несъмнено ще бъде голямо и съответно нисък ДФ.
В момента нямам възможност да го измеря, но по сметки е около 2к.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#7 Мнение от velinski »

Схемата с много уговорки (къси и добре екранирани интерконекти и входен импеданс на следващото стъпало 50+ килоома) би станала за линеен предусилвател. За слушалков хич не я виждам. Помисли за вариант SRPP, повторител или други идеи за да свалиш изходния импеданс, ако твърдо ще ползваш кондензатор. С изходен трансформатор ще си оправиш дъмпинга и изходния импеданс и пак можеш да останеш на вариант 1 лампа и 2 канала в един балон (не е върховна идея, но става конкретно за ЕСС88-фамилията, защото имат екран между триодите).

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

При толкова нисък дъмпинг фактор изходното напрежение до голяма степен ще следва импедансната характеристика на товара, довеждайки до нелинейна АЧХ.
velinski написа: С изходен трансформатор ще си оправиш дъмпинга и изходния импеданс и пак можеш да останеш на вариант 1 лампа и 2 канала в един балон (не е върховна идея, но става).
Изпревари ме!
Едно изхдно трансформаторче от порядъка на 8kOhm импеданс на първичната ще реши проблема перфектно.
Пиша трансформаторче, защото поради липса на правотокова съставка, габаритите му ще бъдат малки.
За товар 64Ohm например преводното отношение ще бъде 11:1 и при изход от лампата примерно 30V RMS ще получим на изхода 100mW.
В този случай C4 се сменя с 10uF качествен неполярен и се получава един отличен слушалков усилвател.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#9 Мнение от Dimitar Atanasov »

Бих искал да е с по един триод на канал, и да е SE и да е с тази лампа (харесва ми на звук)
Ако е с трансформатор се решават много от нещата. Ама какъв би бил подходящ (то Rumen Suvandjiev го каза) и от къде да го намеря? Защото приличен кондензатор се намира по лесно от приличен трансформатор (според мен де)
zambo написа:...
Така е.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#10 Мнение от velinski »

За много качествени и не много скъпи трансформаторчета паролата е "Стойчо", предполагам Румен или някой друг имат негов контакт :)

За цените на кондензатор vs. трансформатор си прав, но не и при тази схема

Най-минималистичният OTL вариант, който мога да измисля за слушалки е с минимум 2 лампи/2 двойни триода - само с една ЕСС88 можеш да направиш катоден повторител с усилване под 1-ца, но с подходящ изходен импеданс за високоомни слушалки...

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#11 Мнение от Dimitar Atanasov »

Това явно ще е следващия вариант
Общ катод + катоден повторител, ама токава отивам на 2 лампи, Не че е проблем ама... а ако се добави още една лампа за да се снижи още изходния импеданс (например White повторител) става направо на Morgan Jones. И то май в крайна сметка пак ще е това.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#12 Мнение от velinski »

Да се направи ОТЛ стъпало с минимум лампи, нисък изходен импеданс и достатъчно усилване по напрежение е сложна задача :D

Много са ми забавни хората, които си мислят, че е детска играчка да се "скове" слушалков усилвател с 2 лампи :D

Повторителят на Уайт изисква 100% мачнати триоди в рамената, което е допълнителна играчка - мисли за обикновен повторител т.е. 2 триода/1 лампа на канал

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Dimitar Atanasov написа:Ако е с трансформатор се решават много от нещата. Ама какъв би бил подходящ (то Rumen Suvandjiev го каза) и от къде да го намеря? Защото приличен кондензатор се намира по лесно от приличен трансформатор (според мен де)
Такъв трансформатор не е толкова труден за изработка, защото при липса на постоянен подмагнитващ ток имаме затворен магнитопровод, следователно малък брой навивки за постигане на нужната индукция на първиичната (в случая 32H). В такъв случай паразитния капацитат и индуктивността на разсейване ще бъдат достатъчно ниски и с използването на Ш образен магнитопровод.
Мисля, че няма да е проблем за Ивелин (DJ Popa) и Бисер да ти изработят такива трафчета, доколкото зная, те разполагат и с подходящи железа.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

#14 Мнение от velinski »

Ако искаш да запазиш хибридната идея, можеш да сложиш триода общ катод като усилвател на напрежение и някой мощен MOSFET (25+ ма) на изхода като повторител - така би се получило компактно хибридно свирещо решение с над 50% лампов характер :)

На общия анод и на повторителя можеш да сложиш генератори на ток за товари

Ако търсиш истински (физически) компактен 100% лампов размер - можеш да помислиш за малка платка с триодите 6Н16Б. Аз съм почнал подобно "джобно" проектче преди 2 години с 4 лампи, но все не ми остава време да го довърша. Иначе е точно усилвател на напрежение SRPP общ катод > кондензатор > 2 триода в паралел като катоден повторител > кондензатор. Схемата ще се захранва с 3х 9V акумулатори с умножител на напрежение за анодните.

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: "Хибриден" слушалков OTL (опити за минималистичен усилвател)

#15 Мнение от DJ Popa »

Здравейте, колеги!
В момента тествам ето това:

Изображение

Схемата просто си плаче за лампово предусилване, заради 135pF-овия входен капацитет на MOSFET-a , който обуславя "изцъклен" звук при работа с високоомен източник. Ако се ползва нискоомен предусилвател с достатъчен ток, нещата придобиват съвсем друг вид. Моят съвет е да се замени трудния за откриване IRF610 с малко по-добрия на параметри /по-нискоомен/ IRF510. Както се вижда, схемката е с източник на ток в сорса на MOSFET-а и притежава доволно нисък изходен импеданс. Мисля че едно SRPP с 6Н23П за предусилвател на този повторител би свършило отлична работа. Понеже съм експериментирал страшно много с режимите на 6Н23П и сродните й ЕСС88, РСС88 и т.н.т. , твърдо препоръчвам аноден ток на лампата 12-14мА. Това според мен е най-благозвучния режим на тази лампа. Повече информация за експериментите ми с този повторител има ТУК.

ПП Руският ни колега Сергей Сергеев има разработени схеми с изполване на трансформатори ТВЗ-1-9 , работещи без постояннотокова съставка. Интересното при него е , че ползва SRPP свърване , където намаляват драстично изискванията за анодния товар и индуктивността на трансформатора. Аз самия съм пробвал схемата му с 6Н6П в миналото и мога да кажа , че резултатите са интересни. Повече информация има ТУК.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта