Дайте ми съвет за сглобяването на Лампов усилвател

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
gogo560
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 8:22 pm
Обратна връзка:

Дайте ми съвет за сглобяването на Лампов усилвател

#1 Мнение от gogo560 »

Здравйте маняци :) сега да ви се похваля(ако е за хвалби) днес се сдобих с няколко лампи:
6П36-12бр.
5Ц3С-3бр.
5Ц4С-4бр.
6Н8С-4бр.
6Н9С-5бр.
и още няколко бройки:
ECH81,EZ80,EABC80,EF89,6П14П,ЕМ84...
И така горе долу с това разполагам но това не е окончателното-много вероятно е да се сдобия с още бройки:)
И сега момчета идва трудната част...Понеже с лампи несъм се занимавал никога(заради което ви моля да небъдете скептични към това мое начинание),а съм чувал че ламповите усилватели вадели хубав звук-ми се искада си направя някакъв що годе приличен усилвател от лампите,които имам.Ако можете да ми кажете и за колко мощни колони ще са усилвателите и за колко омови,а също и какви трафове да взема,защото след като се сдобих с лампите и поразрових из нета останових,че ланпи без трафове неработят и то без специални трафове.Та за това ако можете да ми дадете насоки и за траф-много ще съм ви благодарен.

P.S. Лампите ги свалих от едни огромни радиа големи колкото шкафове(може би 1.50м високи),а от горе имаха място за плоча.Незнам точно каква марка са защото непогледнах в бързината но ако е от значение утре ще проверя а може и направо да снимам :) Само последно да добавя и спирам...та имам в къщи едно старо радио ,,Концерт" ако може да послужи за нещо казвайте :)
Е,това е за сега от мен...надявам се поне някои да отговори :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Прочети по форума, има писано достатъчно.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дайте ми съвет за сглобяването на Лампов усилвател

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Развали радиата, за да вземеш лампи за има-няма 20 лева?

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay Kolev »

Не защото са използвани не струват и 5 лева :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

gogo560
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 8:22 pm
Обратна връзка:

#5 Мнение от gogo560 »

е те радиата беха разфасовани вече от някой преди мен...затова реших да взема лампите да видя ще са ми от полза ли :wink:

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

.

#6 Мнение от gogo »

Пътят от намирането на стари лампи до направата на наистина добър лампов усилвател е еквивалентен на намирането на 4 броя износени гуми (без джантите) в гаража и направата на хубав автомобил...Не искам да те обезсърчавам, но при условие че никога не си се занимавал с лампи (а там напреженията са опасни за живота и здравето), по-добрия вариант е да си закупиш кит (ако можеш да се справиш с останалата част), или ако имаш възможност направо готов лампов усилвател...Съвсем приятелски съвет :wink:

Аватар
metero
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 1:00 am
Обратна връзка:

Re: Дайте ми съвет за сглобяването на Лампов усилвател

#7 Мнение от metero »

VeliZaR4o_SokoLoV написа:Здравйте маняци :) сега да ви се похваля(ако е за хвалби) днес се сдобих с няколко лампи:
6П36-12бр.
5Ц3С-3бр.
5Ц4С-4бр.
6Н8С-4бр.
6Н9С-5бр.
и още няколко бройки:
ECH81,EZ80,EABC80,EF89,6П14П,ЕМ84...
Това са едни радиоуредби за локална мрежа от радиоточки. Имаше ги в читалища, училища и предприятия. Само лампите не са достатъчни, но ако добараш целите долни шасита с трансформаторите, дроселите и цоклите, с малко работа ще имаш чудна свирка към 60 вата с добър звук и раскошна динамика. Само че ти трябват два комлекта :) . Всеки тежи по 12-15 кг. Аз някога бях прибрал такива, на едното трансформаторите и дроселите барабар с шасито трябва да са оцелели някъде, но не се сещам къде са, може би съм ги метнал на вилата.
И сега момчета идва трудната част...
....че ланпи без трафове неработят и то без специални трафове.
Ако не можеш да вземеш оригиналните шасита с трансформаторите и прочее, няма смисъл да се занимаваш.
Само последно да добавя и спирам...та имам в къщи едно старо радио ,,Концерт" ако може да послужи за нещо казвайте :)
Същото - ако намериш още един Концерт, ползваш трансформаторите и си правиш свирка 2х10вата.
Старите лампови изделия се правеха с малки електролитни кондензатори, просто нямаше. Сега е пълно, може да сложиш всякакви. Изправителя с кенотрони може да се смени с грец за 2-3 лв, макар че спецовете твърдят, че с кенотрони звукът е по-добър. Съответно, ако сложиш диоди, трябва да ползваш някакъв ограничител на тока на зареждането, например позистор за 1-2 ампера. Ще сложиш нови прехвърлящи и блокиращи кондензатори, въглеродни резистори ( в Комет има) и прочее...а бе за 2-3 месеца усилен труд се приготви. като гледам как задаваш въпросите, ще ти трябва и един-два месеца четене.
Ако се справиш, след някоя година ще си правиш каквито искаш усливатели и музики. По-добре, отколкото на улицата чалга и бира ( трева). Но всяко нещо иска да се положи труд. За съжаление , през последните години наблюдавам тенденция на харлемски негри- " как да забогатеем, без да прилагаме много усилия", " ти ми дай кинти, кво ме интересува друго"...

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта