6С3П и 6С4С

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

6С3П и 6С4С

#1 Мнение от Nikolay Kolev »

Реших да си сглобя един преносим усилвател да не мъкна по няколко блока като ходя на гости. Ето и какво представлява захранването: Кенотрон АZ81; 10 микро мбго; 3.3х хенри 130 ома дросел; 330 микро никон кемикон байпаснат с 100 нано вима мкп за всеки канал поотделно. Входната лампа 165 волта на анода, 10ма ток, анодния резистор е от два 51к c2 руски, катоден 400 ома c5-5 шунтиран с 2200 микро елна керафайн. Преходен кондензатор к42у-2. Крайната лампа се отоплява с изправено отопление 4 диода фр607 20000 микро никон кемикон и 100 нано мкп вима, в катода има и потенциометър 100 ома за симтеризиране на отоплението спо2. Аноден товар 4к, в катода 1к BC-5 шунтиран с 220 мирко елна силмик 2. Ток около 63 милиампера за крайната. Като за първо слушане звука ми харесва, детайлите обаче ми се струват леко замаскирани. В началото бях с диодно изправяне на анодното и баса просто липсваше, след поставянето на АZ81 нещата си дойдоха на мястото в това оношение. Ако имате някакви препоръки относно режима на лампите и използваните компоненти ще съм радостен да ги чуя :)

Схема:

Изображение

Изглед отпред:

Изображение

Отблизо:

Изображение

Отстрани:

Изображение

Отдолу:

Изображение
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#2 Мнение от gogo »

Много добре като изпълнение!
Не знам защо имаш липса на детайл - подобно решение с тази комбинация лампи съм реализирал с отлични резултати, но разликата е във липсата на катодната група при изходната лампа, т.е. с фиксирано преднапрежение. Друго - опитай друг тип на прехвърлящия кондензатор - полипропилен или полистирол - може пък там да се крие заека, знае ли човек :wink:
Друго като съвет - пробвай в катода на входната лампа да поставиш акумулаторна батериика (2 волта, NiCd, NiMH, LiIon) вместо катодната група - има ги по магазините за рез. части (ползват се в батериите за лаптопи) - ще бъдеш изненадан от релултата, а може и детайлите да се появят :wink:

Поздрави,
Жоро

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Освен препоръките на Гого, пробвай да смениш катодния байпас с нещо друго. ЭТO например или К52-5.
За прехвърлящ опитай RIFA PME271.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay Kolev »

Картинката се поизясни. Поставих фт 470нано за прехвърлящи и детайлите станаха по-ясни и баса по-стегнат. Ще пробвам и с гирлянда ето1 и стирофлекс и ще пиша за резултатите. Миленчо обеща и рифи да ми даде :). Смених байпасите за проба с ето2 300 микро на входната и ето2 100 микро на изходната. С тях звука е по-бърз и ми харесва повече на първо слушане, сякаш баса намаля с една идея . Днес търсих в Харманли и Хасково, но не открих батерия за проба, в София ако може да ме ориентирате от къде да си взема :) Също искам да пробвам и добри дросели, някакви идеи, имам предвид с по-голяма индуктивност и по-ниско омническо съпротивление.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от velinski »

"Гирляндите" са сериозен компромис, мисли за фазови деформации и наслагване на резонансни пикове при повече от 1 кондензатор в паралел. ФТ като прехвърлящи са много добър избор, ако пробваш по-малка стойност (100 наноф) ще постигнеш по-бърз звук.

Дросели с голяма индуктивност и ниско омическо можеш да поръчаш на някой да ти навие за скромна сума. Купешките почват от 100 евро бройката (Lundahl LL1673 20H/60R)

2V батерия за дънна платка има във всеки магазин за електронни боклуци (Конрад, например)

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#6 Мнение от lusi »

Какво общо има кенотронното изправяне с баса?

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#7 Мнение от Nikolay Kolev »

Страхувах се от използването на по-нисък капацитет за прехвърлящ от липсата на бас, въпреки че по сметки не би трябвало да има. В един друг проект имах подобен проблем. Сега съм с фт3 220 нано и съм доволен, не забелязвам понижаване на баса спрямо 470нано. Като бях с диоди баса беше отрязан просто като с филтър. Правих промени по схемата и си мислех че се дължи на недотам изпипани режими или слаба филтрация на анодното, но след поставянето на кенотроните нещата се оправиха, мога и демонстация да направя за лиспата на бас ако минеш през Харманли :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#8 Мнение от lusi »

Като чета обясненията за звука, по-скоро проблема с баса
може да се крие в изходните трафове.Провери да нямаш пропуск в сметките на трафовете.

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#9 Мнение от Nikolay Kolev »

Проблема с баса както си прочел е решен. В друга схема същите изходни нямат проблем с баса. Разполагам и с друп тип изходни при които се забелязваха същите проблеми :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
apm
има известен опит
има известен опит
Мнения: 315
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#10 Мнение от apm »

велински, каква е тази батерия 2волта - аз поне не знам елемент да има такова напрежение?!

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от radev »

apm написа:велински, каква е тази батерия 2волта - аз поне не знам елемент да има такова напрежение?!
Обикновенно се ползва в компютрите,за да могат да помнят настройки,дати и др.

Anonymous

#12 Мнение от Anonymous »

Там са CR2032 и са 3 волта...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Daniel Petrov »

6С3П-ЕВ не е подходяща за аудио, има звук подобен на ЕСС83, пък и с такъв аноден ток съвсем я няма...
Пробвай с ЕСС81, резултата е много по добър.
Копирай направо входното стъпало от Червения Слон!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#14 Мнение от Nikolay Kolev »

Даниеле благодаря за предложението, но за момента съм се спрял на тази входна лампа, ако имаш предложения относно режимите и на работа с удоволствие ще ги изпробвам :)
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Daniel Petrov »

Щом си стигнал до там, пробвай я с не повече от 1-2мА ток.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта