aikido preamp

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Goro »

В схемата има поне 5 ненужни резистора и още два, които се нуждаят от настройка, а не виждам регулатор за това.
五郎

Andrei Angelov

#17 Мнение от Andrei Angelov »

Goro написа:В схемата има поне 5 ненужни резистора и още два, които се нуждаят от настройка, а не виждам регулатор за това.

Това наистина е много ценна информация...
Но за лаик като мен, малко повече разяснения биха били добре дошли.
Благодаря предварително.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Goro »

Двата делителя по 1.0 М и 100К е съмнително че ще допринесат съществено да се нагласи на 1/2 напрежението еърху всяка лампа.
Резистора 300 ома в решетката на втората двойка е излишен понеже катода не е стъпил твърдо на маса и няма опасност да се отпуши решетката. През групата 100К, 0.47 µF се вкарват пулсаций от захранването с цел компенсация. Тази компенсация зависи от конкретното захранване и е необходима настройка на резистора, ако изобщо е необходимо да се решава по този начин проблема с брума.
五郎

Аватар
zmeika
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Дек 17, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#19 Мнение от zmeika »

Goro написа:Двата делителя по 1.0 М и 100К е съмнително че ще допринесат съществено да се нагласи на 1/2 напрежението еърху всяка лампа.

а дали това е предназначението им ?
особено както тока през резисторите е многократно по малък от този през лампите .
Идеята на автора
http://www.tubecad.com/2004/blog0011.htm
е ако по някаква причина прекъсне отоплението на лампите или бъдат извадени от цоклите им :-) ,
да запази напрежението във въпросните точки да е половината от захранването.
Доколко това е възможно да кажат по опитните :)
А че схемата си работи и без тях съм сигурен - правил съм я
Незнаещия своето незнание - зарежи го,
знаещия своето незнание - научи го,
незнаещия своето знание - събуди го,
знаещия своето знание - следвай го!

Andrei Angelov

#20 Мнение от Andrei Angelov »

zmeika написа:
Goro написа:Двата делителя по 1.0 М и 100К е съмнително че ще допринесат съществено да се нагласи на 1/2 напрежението еърху всяка лампа.

а дали това е предназначението им ?
особено както тока през резисторите е многократно по малък от този през лампите .
Идеята на автора
http://www.tubecad.com/2004/blog0011.htm
е ако по някаква причина прекъсне отоплението на лампите или бъдат извадени от цоклите им :-) ,
да запази напрежението във въпросните точки да е половината от захранването.
Доколко това е възможно да кажат по опитните :)
А че схемата си работи и без тях съм сигурен - правил съм я


Без съмнение - авторът го е написал черно на бяло.;)
До колко е ефективно... не смея да кажа.
Така или иначе това е подобрен вариант - aikido revisited, основната схема е без въпросните елементи.

Andrei Angelov

#21 Мнение от Andrei Angelov »

Здравейте,
с оглед на затоплянето на времето ;) смених първоначално използваните 6Н1П в по-горната схема с 6Н2П, без да очаквам осезаема промяна в звученето.
За моя изненада чувам подобрение в областта на средните и високите честоти. Друг неочакван и положителен ефект е изчезването на микрофонния ефект.
Поздрави.

Jerry

#22 Мнение от Jerry »

Andrei Angelov написа:...смених първоначално използваните 6Н1П в по-горната схема с 6Н2П...
Това са две съвсем различни лампи. Замяна на едната с другата е невъзможна.

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#23 Мнение от Stanislav Bratanov »

Jerry написа:
Andrei Angelov написа:...смених първоначално използваните 6Н1П в по-горната схема с 6Н2П...
Това са две съвсем различни лампи. Замяна на едната с другата е невъзможна.
Мдам едната е краен лъчев диод :lol:
Я кажи каква е тази огромна разлика че май освен различните параметри и разликата в отоплителните вериги май няма.

Андрей, няма начин 6Н2П да свири по-добре от 6Н1П, тя просто изцъкля звука и ти се струва че има повече високи.
Ако искаш нея можеш да потърсиш ЕСС83 от висок бранд(Telefunken, Mullard, Valvo, Brimar) които пак са си порядъчно гадни лампи не поне са по-добри от 6Н2П.За ЕСС83 ще се наложи и малко работа с поялник.
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Andrei Angelov

#24 Мнение от Andrei Angelov »

Станиславе,
винаги съм ценял твоето мнение и твоята помощ откакто съм член на тоя форум, за което ти благодаря.
Смених лампите тъкмо заради по-малкото отопление ( слабо захранване -моя грешка - първи лампов проект все пак ). Най-вероятно усещам подобрение заради ОТ, които ползвам, и които ме е срам да покажа (тинейджърско увлечение)...
Разбира се, ще пробвам и по-класни лампи, ти сам знаеш каква е болест... ;)
Jerry: може би не е лошо да погледнеш за какво става въпрос, преди да пишеш такива работи, знам ли...

Jerry

#25 Мнение от Jerry »

Понятно ми е за какво става въпрос. В конкретния случай анодното напрежение е приблизително 1/2 от захранващото и е ниско, което съответно позволява повече фриволност. Не мисля, че от гледна точка на "аудиото", резултата ще е най-добрия без оглед на режима на лампите. За 110V анодно, по-подходяща лампа е например е Е80СС. Освен това свири много приличино.

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта