Преоразмеряване или не? (отцепена)

Ако знаеш какво искаш!
Съобщение
Автор
Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#16 Мнение от DJ Popa »

EmilRachev написа:Стефане, и ти си прав за кондензаторите, ама дай по тази логика да си подмени сега всички трансформатори с нови, този път с навити от сребърен проводник, специално протеглен осем пъти за постигане на перфектната клетъчна структура и оптимална оптекаемост. Така ще има още по-голямо подобрение в звука, но и цената за изработката на усилвателя ще стане по-скоро злокобна.
Някои го правят това и не им се струва откачено. Аз също бих го направил, ако имам възможността. Лошото е, че такова нещо може да се пробва от много малко хора по света и ние едва ли ще разберем какъв е точно резултата.
EmilRachev написа:DJ Popa, доколкото съм разбрал до момента, хай-енд идеята е възможно най-малко на брой и възможно най-висококачествени компоненти по пътя на аудио сигнала.Всеки допълнителен компонент в системата си оказва неговото позитивно или негативно влияние.

Тук срещаме нещо коренно различно - до всяка лампа траф.
Напротив, тук сигналния път е по-къс и с по-малко елементи за всяка конкретна лампа. Спестява се дължината и влиянието, предизвикани от захранването на няколко каскади в усилвателя при единично захранване. Погледни го от тази гледна точка и ще видиш, че е така. В момента гледаш от неправилния ъгъл-виждаш системата като цялостно струпване на части. Да, но виж как всеки усилвателен каскад е изчистен максимално-практически пътя от мрежата до усилвателния елемент е опростен и олекотен /ако разглеждаме мрежата като източник с безкрайна мощност/. Всяка лампа с трансформатор+C+L+C+L+C и никакви странични влияния. В противния случай-всяла лампа ползва общия траф+общ С+обща L+обща C+обща L+общ С+влиянието на всеки един консуматор по схемата с неговата собствена дължина на сигналния път. :D

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#17 Мнение от velinski »

Анодното напрежение е носител на звуковия сигнал при ламповите стъпала, следователно цялата анодно-катодна верига от вторичната намотка на захранващия траф, през първичната намотка на изходния траф, през масата и обратно до вторичната намотка на захранващия траф - ти е сигнална верига! Колкото по-къса е тя, толкова по-малко ще чуваш проводниците по трасето и евентуални EMI проблеми. Шкафовете на Рижков ми говорят едно: ще се чуват всички жици и спойки, които съдейки от височината - не са малко. За масата му, която трябва да е най-късият проводник в целия усилвател, няма да отварям дума - и тя ми се струва с дължина 1+ метра. Когато човек закопае в една посока, обикновено губи баланс като концепция и му бяга златната среда в конструирането - корелацията идея:звук:цена
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#18 Мнение от DJ Popa »

velinski написа:Анодното напрежение е носител на звуковия сигнал при ламповите стъпала
Точно така ! Следователно, колкото по-близо до идеално е то, толкова резултата в изхода би трябвало да е по-добър, нали ? :wink:
velinski написа: Шкафовете на Рижков ми говорят едно: ще се чуват всички жици и спойки, които съдейки от височината - не са малко. За масата му, която трябва да е най-късият проводник в целия усилвател, няма да отварям дума - и тя ми се струва с дължина 1+ метра. Когато човек закопае в една посока, обикновено губи баланс като концепция и му бяга златната среда в конструирането - корелацията идея:звук:цена
Аз пък съм на мнение, че да чуваш жици и спойки е по-малкото зло, отколкото да чуваш влиянието на останалите консуматори по същата захранваща верига. Най-малкото, защото влиянието на жиците и спойките ще е далеч по-линейно, предвидимо и възможно за минимизация спрямо другото влияние.
velinski написа: цялата анодно-катодна верига от вторичната намотка на захранващия траф, през първичната намотка на изходния траф, през масата и обратно до вторичната намотка на захранващия траф - ти е сигнална верига! Колкото по-къса е тя, толкова по-малко ще чуваш проводниците по трасето и евентуални EMI проблеми.
Добре, съгласен съм, но това само потвърждава мнението ни /с Владимир/ за влиянието на всеки елемент от тази верига върху другите елементи. И понеже стъпалата са галванично свързани чрез общото захранване, то в един и същ проводник ще се наблюдава "букет" от най-различните влияния на всеки отделен, активен компонент на веригата. В крайна сметка ще имаме много усложнена картина на взаимодействия, които е трудно да се предвидят. При галванично развързани каскади, както е при Владимир, нещата биха седели по много по-добър начин от тази гледна точка. А, дали всъщност това не е основното ?


ПП Съжалявам, че трябва да напусна дискусията, тъй като заминавам. Ще се включа в понеделник, живот и здравем като се прибера. :wink:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#19 Мнение от Rumen Suvandjiev »

velinski написа:Когато човек закопае в една посока, обикновено губи баланс като концепция и му бяга златната среда в конструирането - корелацията идея:звук:цена
Точно и вярно.
Аудиото е изкуство/наука за компромисите.
Когато някой ме запита за безкомпромисно изделие, пращам го в най-близкия хипермаркет. Там всичко е "безкомпромисно" и свири "феноменално". Лека полека тази бленда навлиза в главите на всички, включително и на аудио конструкторите. Отваряйки промишлени изделия от т.нар. High-End клас съм се натъквал на чудовищни извращения в тази насока, правени единствено с цел в брошурата да пише, че вътре има кондензатори за $2000 например, а останалото е изпълнено на ниво "дърт инструктор". Няма как това да не повлияе и DIY-ерите, особено, ако имат уклони към грандоманщина, както при руснаците (казвам го без лоши чувства, към този народ изпитвам симпатия заради много други техни качества).

Hacko3
има известен опит
има известен опит
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 12:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#20 Мнение от Hacko3 »

DJ Popa написа: Напротив, тук сигналния път е по-къс и с по-малко елементи за всяка конкретна лампа. Спестява се дължината и влиянието, предизвикани от захранването на няколко каскади в усилвателя при единично захранване. Погледни го от тази гледна точка и ще видиш, че е така. В момента гледаш от неправилния ъгъл-виждаш системата като цялостно струпване на части. Да, но виж как всеки усилвателен каскад е изчистен максимално-практически пътя от мрежата до усилвателния елемент е опростен и олекотен /ако разглеждаме мрежата като източник с безкрайна мощност/. Всяка лампа с трансформатор+C+L+C+L+C и никакви странични влияния. В противния случай-всяла лампа ползва общия траф+общ С+обща L+обща C+обща L+общ С+влиянието на всеки един консуматор по схемата с неговата собствена дължина на сигналния път. :D
Попе, предвид малкият ми опит...освен това, не чувам добре...но не мога да се съглася с теб. Кое е по-изчистено и по-аудиофилско - един правилно изчислен трансформатор, или в рамките на 0.18м^2 наплякани 4 - толкова виждам на снимките. Вярно, че теоретично не би трябвало да си влияят, но на практика дали е така? Кондензаторен пакет с общ капацитет по-голям от акумулатора на моята кола. Кому е нужно всичко това?
Личното ми мнение е, че както гирлянда от различни кондензатори с различните си фазови изкривявания "оцветяват" звуковата картина, по същия начин ще се държи и "герлянда" от трансформатори.
Не чувам добре - факт. Трудно усещам разликата между USB звукова карта базирана на PCM270X захранвана от компютъра и същата захранена от външно захранване по спецификацията на Texas Instruments. В една тема от твоя форум ти споделяш за външно захранване на въпросната схема, и твърдиш, че "Увеличи се динамиката, сцената се приближи и се отвори, микродетайла стана по-релефен", макар реално схемата да продължава да ползва вътрешния си стабилизатор, и това да е всичко друго, но не и "външно захранване" на PCM270X.
Нямам желание да се заяждам или конфронтирам с когото и да било, но започвам да се уморявам от мистицизма, който се влага в хай-енда.
Г-н Рижков може да продава трансформатори по цял свят, и каква по-добра реклама от това, което е направил?
Имах на времето един учител по физика, който казваше: "всичко прекалено е вредно"
Velinski, малко по-горе е споменал за загубата на баланс...


Поздрави!

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#21 Мнение от kygar »

velinski написа:
Вече питам дали някой Голям DIY-ер е първо меломан, а после аудиофил, защото първото качество е най-важното в нашето хоби - да знаеш какво търсиш. Ако нямаш репер в главата (не ти звучи Музиката), оставаш на ниво Прост Жичкаджия и обикновен мегаломан :lol:


velinski ,Напълно покриваш моя мироглед!!! Респект! :D

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#22 Мнение от Ivelin Braikov »

Аз пък винаги съм си мислел, че човек няма как да е аудиофил, ако не е роден меломан... :roll:
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#23 Мнение от velinski »

За съжаление практиката показва друго. По нашите форуми 90% от DIY-ърите "слушат" симулации и 1-килохерцови сигнали на осцилоскопи... но са убедени, че кабелите нямат посока, защото не са го "чули" на скоп :lol:

Мамини златни :lol:
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#24 Мнение от Nanko Rusev »

Велине, как да чуят посоката на кабелите, като те повечето от тези нямат тонколони :D

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#25 Мнение от Ivelin Braikov »

Еми да, всички познаваме академично осакатени инженери-обективисти, за радост тези покрай мен не се занимават с аудио и фили... Даже и не им е интересно. Смятат ни за смахнати.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#26 Мнение от DJ Popa »

Hacko3 написа: Кое е по-изчистено и по-аудиофилско - един правилно изчислен трансформатор, или в рамките на 0.18м^2 наплякани 4 - толкова виждам на снимките.
Не знам кое е по-аудиофилското, но мога да ти кажа кое свири по-добре :D .
Hacko3 написа: Кондензаторен пакет с общ капацитет по-голям от акумулатора на моята кола. Кому е нужно всичко това?
На мен, на Владимир и вероятно на още някого :D .
Hacko3 написа:Личното ми мнение е, че както гирлянда от различни кондензатори с различните си фазови изкривявания "оцветяват" звуковата картина, по същия начин ще се държи и "герлянда" от трансформатори.
А, моето мнение е противно на твоето :D .
Hacko3 написа: Не чувам добре - факт. Трудно усещам разликата между USB звукова карта базирана на PCM270X захранвана от компютъра и същата захранена от външно захранване по спецификацията на Texas Instruments. В една тема от твоя форум ти споделяш за външно захранване на въпросната схема, и твърдиш, че "Увеличи се динамиката, сцената се приближи и се отвори, микродетайла стана по-релефен", макар реално схемата да продължава да ползва вътрешния си стабилизатор, и това да е всичко друго, но не и "външно захранване" на PCM270X.
Аз пък чувам перфектно и преди всичко съм музикант, чак тогава аудиофил. И за мен USB DAC с PCM2706, захранен с външен източник /става въпрос извън компютърното захранване/ свири с класа по-добре. Ако се чудиш защо, може да бучнеш сондите на осцилоскопа на на захранващото краче на чипа и на маса и да видиш какво влиза при USB-захранване и при външно стабилизирано такова. Аз не съм пробвал, но ти ако имаш мерак пробвай и ни сподели. А, напоследък слушам ДАК-чето захранено с акумулаторни батерии и намирам звука за още по-добър.
Hacko3 написа:Нямам желание да се заяждам или конфронтирам с когото и да било, но започвам да се уморявам от мистицизма, който се влага в хай-енда.
Аз също нямам никакво намерение да се заяждам или да убеждавам някого. Просто споделих, кой както иска да си го тълкува. Отдавна ми мина времето, когато се палех и изпитвах нужда да доказвам правотата си. Понастоящем, изобщо не отдавам повече от информативно значение, на мнения, различни от моето. Всеки има право на собствено мнение, аз също, нали ? :wink:
Hacko3 написа:Г-н Рижков може да продава трансформатори по цял свят, и каква по-добра реклама от това, което е направил?
Имах на времето един учител по физика, който казваше: "всичко прекалено е вредно"
Velinski, малко по-горе е споменал за загубата на баланс...
Ами точно на мен Владимир едва ли има нужда да ми рекламира нещо. Снимките ми бяха изпратени по приятелска линия, за да видя с какво се занимава в момента. Като ги разгледах, го помолих за разрешение да ги постна, защото ги намерих за интересни. Това е, няма никакви комерсиални интереси, скрити реклами и повече. Човекът е преди всичко DIY-ер, аудиофил и меломан и чак тогава търговец. Освен това се занимава с лампи още от времето, когато съм се родил аз. Това прави над 30 години. И определено е открил някои свои закономерности в тази материя. Аз съм му благодарен, че ми ги споделя. Не си мислете, че той напира да поучава някого. Изобщо няма такива стремежи. Всъщност дава информация от "кухнята" си доста трудно и само на негови приятели, какъвто съм и аз, слава Богу. Колкото до факта кое е прекалено и къде е баланса, не мога да кажа. Факт е, че за мен е прекалено да се карат в града джипове по 3 тона, при положение, че има задръствания за всяко кръстовище и местата за паркиране са кът. Други хора, обаче не мислят така и си ги карат. Всичко е субективно. :wink:

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#27 Мнение от Borislav Stankov »

Попе не съм аз този който ще ти каже следното, но сам знаеш, че моногогодишният опит в дадена сфера не гарантира непременно непогрешимост.
Замисли се над факта изтъкнат от Велински и Ручо, че не винаги е валидна правилото - колкото повече толкова повече!
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#28 Мнение от DJ Popa »

Боби, аз не претендирам за правота в никакъв случай. Както вече казах, това не ме и интересува дефакто. Исках само да покажа, че има и такова животно, че някои го правят и така и т.н.т. Правилно ли е или не, всеки сам да си преценява. Аз за себе си вече съм преценил и дори работя по хибриден Гейнклон с 4 отделни захранвания :D .

Hacko3
има известен опит
има известен опит
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 12:24 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#29 Мнение от Hacko3 »

DJ Popa написа:...
Попе,
поласкан съм от факта, че толкова изчерпателно си отговорил на въпросите ми, за което ти благодаря :)
Всеки има право на собствено мнение. Дали е правилно или не... това е много относително, предвид, че правилността му в повечето случаи е обусловено от субективните усещания.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Преоразмеряване или не? (отцепена)

#30 Мнение от EmilRachev »

Попе, струва ми се, че подходихме малко скептично към тази нестандартна схема, побързахме да се усъмниме в качествата и без да сме я чули.
При ламповата техника добре знаеш, че всичко ново е едно добре повторено старо.
Затова всякакви нововъведения се приемат малко или много с недоверие, още повече когато всичко опира до много на брой качествени трафове, които са най-скъпите компоненти при изработката на всеки проект.
Веднага се прокрадна идеята за мегаломанията, с която са прочути рускоговорящите.

Може пък и да грешиме, на практика може това да се окаже много сполучливо решение с явни подобрения в звуково отношение.
Лошото в случая е, че няма да имаме възможност да чуеме системата, оттам и да я оцениме.
Остава ни само визията, а тя е наистина впечатляваща.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Публикувай отговор

Обратно към “Лампови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта